šport

Liga majstrov: Olympique Marseille a FK Kransodar nepodporili BLM

dnes 12:00
|

Rozhodca zapíska na začiatok zápasu, hráči však nezačnú hrať okamžite. V jednej chvíli si všetci kľaknú. Futbalisti, rozhodcovia, tréneri alebo realizačný tím. Takýto rituál sprevádza všetky zápasy anglickej Premier League a rozšíril sa už na medzinárodné fórum alebo pred zápasmi Ligy majstrov.

Týmto gestom vyjadrujú futbalisti podporu iniciatíve „Black Lives Matter“, ktorá bojuje proti rasizmu. Slovenský a český reprezentant si kľakol pred zápasmi Ligy národov alebo play-off o EURO 2020.

Nie každý s touto iniciatívou súhlasí a má veľa hlasných kritikov. Videli sme to na zápase Slovana Bratislava, keď fanúšikovia vyvesili na tribúny transparent s nápisom „White Lives Matter“ a podobné gestá sprevádzali zápasy aj inde v Európe.

Najväčší rozruch však v týchto dňoch spôsobili futbalisti Marseille a Krasnodar pred zápasmi skupinovej fázy v Lige majstrov. Klub z juhu Francúzska hral v utorok o vlasti proti Manchestru City. Po úvodnom hvizde rozhodcu si všetci hráči City kľakli, ale súperi ich gesto nedodržali. Kompletná jedenástka zostala stáť v stredovom kruhu.

Ich postoj okamžite spustil vlnu kritiky, ale podľa správ z Francúzska sa Olympique Marseille namiesto pokľaknutia rozhodol uctiť si pamiatku zavraždeného učiteľa Samuela Patyho moslimským extrémistom.

Podobná situácia nastala v stredu v Rusku. Krasnodarskí futbalisti privítal doma Chelsea. Po hvizde rozhodcu si všetci hráči anglického klubu kľakli, ale za nimi nasledovali iba štyria futbalisti z mužstva súpera, čo opäť vyvolalo vlnu pobúrenia medzi priaznivcami iniciatívy „Black Lives Matter“.


Pozri tiež maďarské derby pred plnými tribúnami:

READ  Liga majstrov dnes - program, výsledky a tabuľky (streda)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close