Veda

Mastodonské kly odhaľujú migračné vzorce Severnej Ameriky

Fosíliu mastodonta prvýkrát našli v roku 1998 Kent a Jane Bushingovci na farme, ktorí na svojom pozemku ťažili rašelinu. Archeológovia potom vykopali pozostatky mastodonta Bushinga. Ich kostra, ktorá je 9 stôp (2,7 m) dlhá a 25 stôp (7,6 m) vysoká, sa skúma od roku 2006.

Bližší pohľad na lebku mastodonta ukazuje, že bol zabitý, keď hrot zubu iného samca mastodonta prepichol pravú stranu jeho lebky. Podľa novej štúdie zverejnenej v pondelok v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences zomrel asi 100 míľ (160 kilometrov) od svojho rodného regiónu.

„Výsledok, ktorý je jedinečný pre túto štúdiu, je, že po prvýkrát sme schopní zdokumentovať každoročnú migráciu jedinca z vyhynutých druhov,“ povedal autor prvej štúdie Joshua Miller, paleontológ a asistent výskumu geológie. vo vyhlásení na University of Cincinnati.

Severovýchodná Indiana slúžila ako letné miesto párenia mastodontov a štúdia zistila, že tento osamelý tvor každoročne migroval na sever zo svojho domova počas zimných mesiacov posledných troch rokov svojho života. Vedci odhadli, že prastaré zviera malo asi 34 rokov, keď zomrelo.

„Pomocou nových techník modelovania a výkonnej sady geochemických nástrojov sme dokázali ukázať, že veľké samce mastodontov, ako sú kríky, sa každý rok presúvajú na miesta párenia,“ povedal Miller.

Spoluvedúca štúdie Danielle Fischer pomáhala pred 24 rokmi vykopať mastodonta. Je profesorom paleontológie na University of Michigan a riaditeľom Múzea paleontológie University of Michigan.

Fischer odrezal dlhú tenkú časť zo stredu pravého zuba s dĺžkou 9,5 stopy (3 metre). Rovnako ako štúdium letokruhov, analýza zubov mastodontov odhalila, ako interagovali s krajinou počas dospievania, ako aj v posledných rokoch svojho života.

Paleontológ Daniel Fischer z University of Michigan pózuje s namontovanou kostrou mastodonta Bushinga.

„V tom zube leží celý život pred vami. História rastu a vývoja zvieraťa, ako aj história využívania pôdy a zmeny správania – celá táto história je zaznamenaná a zaznamenaná v štruktúre a štruktúre kla,“ Fischer povedal.

READ  NASA odstráni svoju raketu Mesiac z odpaľovacej rampy na opravu

Keď bol mladý, mastodont žil blízko domova – ako moderné slony – predtým, ako sa oddelil od svojho stáda vedeného samicou v centrálnej Indiane a vydal sa na cestu sám. Ako osamelý rover prejde Mastodon každý mesiac asi 20 míľ (32 kilometrov).

Tuskova analýza

Migrácia bola dôležitá pre mastodonty, aby našli miesta, kde by sa mohli rozmnožovať, zatiaľ čo žili v drsnom a chladnom podnebí. Pre výskumníkov však bolo ťažké určiť ich geografické hranice.

Štúdia hovorí, že klimatické zmeny spôsobili, že sa mastodonty presúvali na veľké vzdialenosti

Hľadanie izotopov kyslíka a stroncia v kloch mastodonta odhaľuje niektoré z týchto poznatkov.

Mastodonské kly, podobne ako slonovina, majú nové rastové vrstvy, ktoré sa tvoria v blízkosti stredu počas života. Informáciu o čase ich narodenia možno nájsť uloženú na hrote zuba, pričom k ich odumretiu dochádza vo vrstve na báze zuba.

Keď mastodonty žuvali kríky a stromy a pili vodu, chemikálie z ich potravy sa hromadili aj v zuboch.

Ľavá polovica pravého zuba puzdra mastodonta má čísla označujúce špecifické záhyby.

Chemická analýza malých vzoriek odobratých z rôznych vrstiev klov krídlového mastodonta súvisí s geografickými polohami, ako sa prvky menia podľa krajiny, ako aj so sezónnymi výkyvmi. Tieto údaje boli v podstate vložené do modelu pohybu vyvinutého výskumníkmi, aby sledovali, kedy, kde a ako ďaleko cestovali.

„Zakaždým, keď prídete v horúcom počasí, mastodont išiel na to isté miesto – bum, bum, bum – znova a znova. Jasnosť tohto signálu bola neočakávaná a skutočne vzrušujúca,“ povedal Miller.

Ďalej chcú vedci študovať zuby iných mastodontov, aby zistili, či môžu urobiť podobné objavy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close