Ekonomika

Mercedes-Benz EQC 4×4²: Elektrické SUV si trúfne ísť. Kde sa však „tankuje“? – Správy – Auto

Ako možno kombinovať dobrodružstvo a nulové emisie? Ukazuje to Mercedes-Benz s trochu šialeným naladením elektrického SUV EQC 400.

Po terénnom vyladení sa EQC zmenilo na terénneho predátora. Portálové nápravy zvýšili svetlú výšku vozidla na extrémnych 293 mm, čo je dvakrát viac ako v štandardnom EQC a o 58 mm viac v porovnaní s triedou G. Autor: Mercedes-Benz

Mercedes-Benz má v súčasnosti iba dva elektromobily – EQC 400 a dodávku EQV. Do roku 2022 by ich malo byť ďalších päť. Od EQA a EQB po vlajkovú loď EQS. Čakanie na novinky skracuje stuttgartská automobilka s konceptom EQC 4 × 4², ktorý ukazuje potenciál elektrického pohonu. Ak si dobre pamätáte, s takýmto označením sme sa už stretli, ale bolo to v prípade luxusnej terénnej triedy G. Išlo o extrémnu verziu G 500 (310 kW) s portálovými nápravami, ktorá zväčšovala svetlú výšku gekona na 450 mm a proporcionálne aj jeho priechodnosť v teréne.

Rovnaký recept teraz Stuttgart použil aj pre svoj elektrický model EQC 400. Luxusné SUV s dvojicou elektromotorov a výkonom 300 kW bolo jednoducho prerobené na skutočne drsný off-road. Má to byť dôkazom toho, že dobrodružstvo a emócie sa dajú zvládnuť aj bez emisií a že elektrický pohon je do terénu rovnako vhodný ako klasický. Koncept EQC 4 × 4² má preto opäť portálové nápravy, kde hnacie hriadele nevedú do stredu kolesa, ale nad jeho náboj s koncovým náhonom. Šialené štúdio má podvozok vysoký až 295 mm, čo je v porovnaní so štandardnou triedou G o 58 viac.

Terénne pneumatiky s profilom 285/50 R20 pomôžu ...

Terénne pneumatiky s profilom 285/50 R20 pomôžu prekonať prekážky, ako aj voľné alebo klzké povrchy. Pomôže aj väčší rázvor. Autor: Mercedes-Benz

K dispozícii je tiež zväčšený rázvor zvýraznený rozšírenými blatníkmi, masívnou plastovou ochranou spodných častí karosérie a výrazne terénnymi pneumatikami s rozmerom 285/50 R20. Nájazdové uhly sú 31,8 a 33 stupňov. Vďaka tomu dokáže EQC 4 × 4² prekonať nielen obrovské nerovnosti, ale aj brody hlboké 400 mm, čo je o 150 mm viac, ako zvládne bežný EQC 400. Na strechu je možné namontovať stan alebo pripevniť nafukovací čln. Ak opustíte „základný tábor“ skoro ráno, nemali by ste budiť spiacich členov výpravy.

To však neznamená, že elektrický ekvalizér 4 × 4² nevydáva zvuk. Naopak, pre koncept vyvinul Mercedes-Benz nový akustický prejav povinného systému AVAS (Acoustic Vehicle Alert System), ktorý má varovať chodcov a životné prostredie pri nízkych rýchlostiach blížiaceho sa tichého elektromobilu. Avšak zatiaľ čo konvenčný EQC 400 používa na tento účel externý reproduktor, EQC 4 × 4² má prevodníky zabudované priamo do reflektorov, a preto dostal nový prvok názov „lampspeaker“. Upravený je aj zvukový prejav v kabíne, ktorý reaguje na polohu plynového pedála, okamžitú rýchlosť alebo rekuperáciu.

Táto technika sa pravdepodobne nezmení. Štúdiu by mali opäť poháňať elektromotory s kombinovaným výkonom 300 kW. Je však možné, že koncové pohony zvyšujú krútiaci moment na kolesách, čo by v ťažkých podmienkach znamenalo ešte lepšie jazdné vlastnosti. Otázkou je, aký nezávislý by bol taký elektrický offroad niekde v prírode, na míle vzdialený od najbližšej nabíjacej stanice. EQC 400 má batérie s kapacitou 80 kWh, čo by malo za ideálnych podmienok vystačiť na 417 km jazdy. V našom nedávnom teste to však bolo iba 300.

K tomu si pripočítajte väčšiu váhu, horšiu aerodynamiku, vyššiu odolnosť pneumatík v teréne a hlavne terén, ktorý „vykĺzne“ batériám oveľa rýchlejšie ako mestská jazda alebo stabilná rýchlosť. EQC 4 × 4² je preto lákavým nápadom, ako dobyť prírodu bez výfukových plynov a výfukových plynov, ale celkom nereálne. Vezmite kanistre s rezervným palivom, tak ako to robia expedičné terény, v tomto prípade to jednoducho nie je možné. Externý naftový generátor by v prípade núdze určite pomohol, je to však v rozpore s filozofiou tohto konceptu bez emisií.

READ  Taiwanský minister zahraničia počas návštevy Európy vyzval Čínu, aby spolupracovala pri konfrontácii s ním

Koncept Mercedes-Benz EQC 4x4-2 - 2020

Koncept Mercedes-Benz EQC 4x4-2 - 2020

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close