Hlavné správy

MMF varoval, že v Spojenom kráľovstve bude naďalej pretrvávať vyššia inflácia ako v podobných ekonomikách

Británia bude naďalej zažívať vyššiu úroveň inflácie ako takmer všetky vyspelé ekonomiky, varoval MMF, pričom sa zameriava na nefinancované zníženie daní Quasi Kwarteng.

Inflácia v Spojenom kráľovstve bude najvyššia v G7 do konca roka 2023, zatiaľ čo v 19-člennej eurozóne bude mať do konca roka 2023 vyššiu mieru inflácie iba Slovensko, predpovedal fond v utorok. President’s Ft.

Kwarteng, ktorý tento týždeň odcestuje do Washingtonu na výročné zasadnutia MMF, čelí obvineniam, že jeho daňová politika prinúti Bank of England zvýšiť úrokové sadzby, aby vyrovnala inflačné tlaky.

MMF dal jasne najavo, že keď je inflácia príliš vysoká, vládne politiky namiesto toho, aby podporili rast, vážne riskujú spustenie hlbokej recesie.

Vo svojom dvojročnom výhľade globálnej ekonomiky prišiel Kvartengov fiškálny balík príliš neskoro na to, aby bol zahrnutý do jeho prognóz, ale fond uviedol, že by to „skomplikovalo boj proti inflácii“.

Podľa britskej prognózy sa rast spomalil zo 7,4 percenta v roku 2021 na 3,6 percenta v roku 2022 a 0,3 percenta v roku 2023. MMF uviedol, že by „mierne“ zvýšil svoj odhad miery rastu v roku 2023. „Mini“ rozpočet je prvý, ale aj ten by zvýšil infláciu.

Fond predpovedá, že inflácia v Spojenom kráľovstve bude do konca roka 2023 6,3 percenta, teda vyššia ako v každom členskom štáte eurozóny okrem Slovenska.

Stĺpcový graf prognózy inflácie CPI – december 2023 (%) Slovensko je jedinou krajinou eurozóny, u ktorej sa predpokladá vyššia pretrvávajúca inflácia

Vo svojej správe o globálnej finančnej stabilite uviedla, že finančné trhy majú na inflačné vyhliadky Británie slabý pohľad, pričom futures trhy predpovedajú 70-percentnú pravdepodobnosť inflácie v Spojenom kráľovstve v priemere viac ako 3 percentá ročne počas nasledujúcich piatich rokov. rokov.

Keď však MMF zverejnil správu, pochválil vládu Spojeného kráľovstva za to, že videla chybu vo svojich cestách a podnikla kroky na nápravu situácie.

READ  Počet voľných pracovných miest v USA sa v októbri mierne zvýšil

Hlavný ekonóm MMF Pierre-Olivier Gourinchas pre Financial Times povedal, že „dobrou správou je, že vláda Spojeného kráľovstva skutočne vyslala správne signály o tom, že ich rozpočet vynakladá OBR… takže všetko ide správnym smerom“, „mini“ rozpočet dostal výprask od MMF aj finančných trhov.“

Vláda to však podľa neho nemala ľahké. „Trhy vidia tieto vysoké úrovne dlhu, vidia stúpanie úrokových sadzieb a myslia si: ‚Bude ťažké udržať takú vysokú úroveň dlhu. [and] „Dlh by mal klesnúť,“ povedal Gourinjas.

Povedal tiež, že krajiny by nemali nasledovať príklad Británie. „Inak by sa znížila inflácia, utlmili inflačné očakávania, zvýšili by sa náklady na financovanie, podnietila by sa ďalšia finančnej nestability a skomplikovala by sa práca fiškálnych, menových a fiškálnych orgánov,“ ilustrujú nedávne udalosti.

Kritika je pokračovaním verejného pošpinenia ekonomickej stratégie premiérky Liz Trussovej zo strany MMF. Po finančnej správe z konca minulého mesiaca MMF Veľmi nezvyčajné vyhlásenieUviedla, že „dôsledne monitoruje nedávny ekonomický vývoj v Spojenom kráľovstve“ a že „neodporúča veľké a necielené balíky financovania“.

Komentáre MMF prišli, keď zverejnil globálne prognózy zdôrazňujúce riziko skĺznutia svetovej ekonomiky do recesie s prognózou globálneho rastu na budúci rok, okrem globálnej finančnej krízy a krízy COVID-19.

Uviedla, že globálna ekonomika čelí celému radu výziev, od čínskej politiky nulovej covid po potrebu zvýšiť úrokové sadzby v boji proti inflácii a vojne na Ukrajine, ktorá vedie k zvýšeniu cien potravín a energií.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close