Veda

Náraz asteroidu posunul severný a južný pól Mesiaca o približne 286 míľ za 4,25 miliardy rokov

Vedci v novej štúdii odhalili, že staroveké zrážky s asteroidmi v skutočnosti posunuli severnú a južnú stranu Mesiaca o približne 286 míľ.

Tím z Goddard Space Flight Center NASA v Marylande použil počítačové simulácie na „vymazanie“ tisícok kráterov z mesačného povrchu – ako keby sa vracali do doby pred 4,25 miliardami rokov, keď krátery ešte neexistovali.

Jeho práca ho priviedla k objavu, že dopady asteroidov sa „zatúlali“ po umiestnení pólov o 10 stupňov zemepisnej šírky, čiže asi 286 míľ. Pre predstavu, celkový priemer Mesiaca je 2 159 míľ.

Tieto putujúce póly by mohli vedcov naučiť viac o póloch, ktoré sa považujú za cennejšiu oblasť kvôli objaveným zamrznutým vodám.

Vedci v novej štúdii odhalili, že staroveké zrážky s asteroidmi v skutočnosti prešli asi 286 míľ na severnú a južnú stranu Mesiaca.

Tím z Goddard Space Flight Center NASA v Marylande použil počítačové simulácie na „vymazanie“ tisícok kráterov z mesačného povrchu.  gravitačný model GRAIL GRGM1200B (vľavo) a GRGM1200B s odstránenými 5197 gravitačnými anomáliami krátera (vpravo)

Tím z Goddard Space Flight Center NASA v Marylande použil počítačové simulácie na „vymazanie“ tisícok kráterov z mesačného povrchu. gravitačný model GRAIL GRGM1200B (vľavo) a GRGM1200B s odstránenými 5197 gravitačnými anomáliami krátera (vpravo)

Jeho práca ho priviedla k objavu, že dopady asteroidov sa „zatúlali“ po umiestnení pólov o 10 stupňov zemepisnej šírky, čiže asi 286 míľ.  Pre predstavu, celkový priemer Mesiaca je 2 159 míľ.  Je

Jeho práca ho priviedla k objavu, že dopady asteroidov sa „zatúlali“ po umiestnení pólov o 10 stupňov zemepisnej šírky, čiže asi 286 míľ. Pre predstavu, celkový priemer Mesiaca je 2 159 míľ. Je

Vishnu Viswanathan, vedec NASA Goddard, ktorý viedol štúdiu, vo vyhlásení uviedol: „Na základe histórie kráterov na Mesiaci sa zdá, že polárne putovanie je dostatočne mierne na to, aby voda zostala v tieni blízko pólov a mala stabilné podmienky po miliardy krát. je rokov.“

Nárazy asteroidov vyhĺbia hmotu a zanechajú na povrchu priehlbiny alebo vrecká s nižšou hmotnosťou, ale Mesiac sa preorientuje, aby priviedol tieto vrecká k pólom – zatiaľ čo oblasti s vyššou hmotnosťou môžu byť odstránené pomocou odstredivej sily. priviesť k rovníku .

READ  NASA opäť odložila štart mesačnej rakety Artemis 1 ako tropická búrka Ian NASA

Ako NASA a. uvedené v príspevok v bloguJe to rovnaká sila, ktorá spôsobí, že sa cesto na pizzu natiahne, keď ho kuchár hodí a vyvalí do vzduchu.

„Ak sa pozriete na Mesiac so všetkými týmito krátermi, môžete vidieť v údajoch gravitačného poľa,“ povedal David Smith, hlavný výskumník Lunar Orbiter Laser Altimeter. „Pomyslel som si: „Prečo jednoducho nevysať jeden z tých kráterov a úplne neodstrániť značku?“

Hore, vľavo: Projekčná mapa Hammer so stredom na 270° E ukazuje nerovnomerné rozloženie kráterov s priemerom 20–150 km.  Vpravo hore: Mapa stupňov a rádov lunárnych gravitačných anomálií 650 .  rozšírený na

Hore, vľavo: Projekčná mapa Hammer so stredom na 270° E ukazuje nerovnomerné rozloženie kráterov s priemerom 20–150 km. Vpravo hore: Mapa stupňov a rádov lunárnych gravitačných anomálií 650 . rozšírený na

Štúdia prichádza v čase, keď problémová megaraketa Artemis 1 NASA (vyššie) tento týždeň čelí kryogénnemu testovaniu a potenciálny pokus o odpálenie – v závislosti od viacerých podmienok – potrvá 27. septembra 70 minút, so zálohou v septembri počas okno.  2

Štúdia prichádza v čase, keď problémová megaraketa Artemis 1 NASA (vyššie) tento týždeň čelí kryogénnemu testovaniu a potenciálny pokus o odpálenie – v závislosti od viacerých podmienok – potrvá 27. septembra 70 minút, so zálohou v septembri počas okno. 2

Artemis 3 aj čínsky Chang'e-7 identifikujú miesta v blízkosti kráterov Shackleton, Howarth a Nobel ako potenciálne pristávacie zóny (oblasť hore zakrúžkovaná červenou farbou).  Tieto oblasti prekrytia majú tienisté krátery, ktoré môžu zachytávať vodný ľad.

Artemis 3 aj čínsky Chang’e-7 identifikujú miesta v blízkosti kráterov Shackleton, Howarth a Nobel ako potenciálne pristávacie zóny (oblasť hore zakrúžkovaná červenou farbou). Tieto oblasti prekrytia majú tienisté krátery, ktoré môžu zachytávať vodný ľad.

bola uverejnená v tom pre ich štúdiu časopis o planetárnej vedeViswanathan, Smith a ich kolegovia pracovali s približne 5 200 krátermi, ktorých veľkosť sa pohybovala od 12 míľ do šírky 746 míľ.

Vynašiel počítačové modely, aby zobral súradnice a šírky kráterov na odvodenie ich gravitačných podpisov.

Potom spustili simulácie, ktoré odstránili gravitačný podpis – v podstate nastavili hodiny späť na dobu pred 4,25 miliardami rokov.

Štúdia prichádza v čase, keď problémová megaraketa Artemis 1 od NASA tento týždeň čelí kryogénnemu testovaniu a potenciálnemu pokusu o štart – čakajúci na viaceré podmienky – počas 70-minútového okna 27. septembra so zálohou 2. októbra. Ak tieto dátumy nevypršia, NASA to nebude môcť skúsiť znova najskôr 17. októbra.

READ  Ako vidieť fotografiu NASA v deň narodenia? Sprievodca krok za krokom

Okrem toho vesmírna agentúra nedávno vyzvala Čínu, aby bola „otvorená a transparentná“ so svojimi lunárnymi misiami po odhalení prekrývania sa medzi týmito dvoma krajinami v potenciálnych miestach pristátia v blízkosti oblasti južného pólu na povrchu Mesiaca.

‚Budeme pokračovať v zdieľaní našich plánov so svetom, ako len budeme môcť, a dúfame, že ostatné národy sa s nami podelia o svoje plány. Podporujeme transparentnosť a mierový prieskum vesmíru v súlade s princípmi Artemisovej dohody a Zmluvy o vesmíre, uviedla americká vesmírna agentúra predtým pre DailyMail.com.

Artemis 3 aj čínsky Chang’e-7 identifikujú miesta v blízkosti krátera Shackleton, Howarth a Nobel ako možné pristávacie oblasti. Tieto oblasti prekrytia majú tienisté krátery, ktoré môžu zachytávať vodný ľad.

„Pri skúmaní Mesiaca sa budeme držať toho, čo je napísané v dohode Artemis – že budeme transparentní, pokiaľ ide o všetky aktivity, budeme fungovať bezpečným a zodpovedným spôsobom a vyhneme sa škodlivému rušeniu,“ uviedla NASA.

Sander povedal: „Existujú niektoré veci, ktoré sme si ešte nevšimli, ale jednu vec, na ktorú chceme poukázať, sú malé krátery, ktoré ľudia ignorujú, naozaj na nich záleží, takže tu je hlavný bod,“ povedal Sander. Gosens, Goddardov planetárny vedec, ktorý sa podieľal na štúdii.

Vedci skúmajúci polárnu rotáciu síce kráter zo záznamu odstránili, no z najväčších dopadov odstránili len asi dve desiatky.

„Ľudia predpokladali, že malé krátery sú bezvýznamné,“ povedal Viswanathan. „Sú zanedbateľné jednotlivo, ale spoločne majú obrovský vplyv.“

NASA povedala,

„Pri skúmaní Mesiaca sa budeme držať toho, čo je napísané v dohode Artemis – že budeme transparentní vo všetkých aktivitách, budeme fungovať bezpečným a zodpovedným spôsobom a vyhýbame sa škodlivému rušeniu,“ uviedla NASA.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close