Veda

NASA uvádza na ISS novú vesmírnu toaletu v hodnote 23 miliónov dolárov. Malo by to prísť v pondelok

Táto neobvykle vyzerajúca vesmírna toaleta bude testovaná astronautmi na ISS.

NASA

Nedávno navrhnutý vesmírne WC ktorá lepšie vyhovuje ženám, smeruje na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. The nová loo bola zabalená vo vnútri nákladnej lode ktorý úspešne odstrelil v piatok večer o 18:16 PT z Wallopsovho letového zariadenia NASA na ostrove Wallops Island vo Virgínii. Kozmonauti podrobia toalete skúšobnú prevádzku počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov.

Nová toaleta s hmotnosťou takmer 45 kilogramov a výškou 71 centimetrov je asi o polovicu väčšia ako dve toalety vyrobené v Rusku, ktoré sa už na ISS používajú. Táto nová toaleta je o 65% menšia a takmer o polovicu ľahšia ako súčasné používané toalety ISS.

Nová menšia toaleta sa bude môcť zmestiť do kapsúl NASA Orion, ktoré budú v budúcich misiách putovať na Mesiac.

Ako už bolo skôr oznámené, nová toaleta má sklopené sedadlo, nový tvar a prepracované lieviky na močenie.

spacetoilet2

Tu je bližší pohľad na novú vesmírnu toaletu, ktorá sa použije na ISS.

NASA

Mikrogravitačné toalety používané na ISS používajú sanie, aby zabránili úniku odpadu počas prerušenia nočníka v priestore, ale nový systém má nový tvar, ktorý lepšie vyhovuje ženskej anatómii. Toaleta je tiež vhodnejšia na zachytenie väčšieho množstva odpadu ako predtým.

„Vyčistiť neporiadok je veľká vec. Nechceme žiadne straty ani úniky,“ povedala projektová manažérka Johnsonovho vesmírneho strediska Melissa McKinley. povedal The Guardian. „Povedzme, že všetko pláva v beztiažovom stave.“

Nový toaletný systém má tiež nižšiu hmotnosť ako predchádzajúce systémy, jeho používanie je jednoduchšie, poskytuje väčšie pohodlie a výkon posádky a upravuje moč, aby mohol byť bezpečne spracovaný systémami recyklácie kozmických lodí, “ podľa správy NASA predtým uverejnené v júni.

Toaleta bude umiestnená vo vlastnom stánku vedľa starého na americkej strane vesmírnej stanice. Toaleta, ktorá sa v súčasnosti nachádza na americkej strane vesmírnej stanice, bola navrhnutá v 90. rokoch.

Táto nová toaleta Universal Waste Management System zostane na ISS až do konca životnosti vesmírnej stanice.

READ  Je to oficiálne - NASA podrobí raketu SLS ďalšej horúcej skúške ohňom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close