Veda

Ste citlivý na hluk? Tu je návod, ako to povedať

Sympatický nervový systém začne pracovať, zvýši vašu srdcovú frekvenciu, zvýši krvný tlak a podnieti telo k produkcii zápalových buniek. V priebehu času môžu tieto zmeny viesť k chronickému zápalu, vysokému krvnému tlaku a hromadeniu plaku na stenách vašich tepien.

Aby to bolo komplikované, keď začnete strácať schopnosť počuť na určitej frekvencii v dôsledku starnutia, choroby alebo zranenia, sluchový systém začne pracovať rýchlejšie a stratí schopnosť počuť na inej frekvencii. Tento nadmerný nábor je užitočný z hľadiska toho, že vám umožňuje počuť jemnejšie zvuky, ale môže tiež zosilniť nežiaduci hluk.

zariadenia na potláčanie hluku

Môžete zavrieť oči, vyhnúť sa dotykom a dokonca sa pripraviť o chuťové poháriky, no nemôžete vypnúť uši. Pracujú neustále, dokonca alebo možno najmä, keď spíte. Brout mi hovorí, že toto je jeden z dôvodov, prečo nie sú k dispozícii žiadne skvelé liečby porúch citlivosti na hluk. „Je naozaj ťažké znížiť reaktivitu nervového systému, keď je vystavený zvuku, ktorý je buď bolestivý, alebo ktorý mozog vníma ako hrozivý,“ hovorí.

Nie je teda žiadnym prekvapením, že Brout je veľkým zástancom identifikácie nástrojov a zariadení, ktoré môžu pomôcť utíšiť zvuky vo vašom prostredí. Najzrejmejšie sú samozrejme štuple do uší, ktoré dramaticky znižujú okolitý hluk blokovaním zvukových vĺn, aby sa dostali do vášho vnútorného ucha, miesta, ktoré pripravuje vaše telo na reakciu na hluk. Ochranné chrániče sluchu fungujú rovnakým spôsobom a vo všeobecnosti sú pohodlnejšie a užívateľsky príjemnejšie ako štuple do uší. V závislosti od vášho prostredia však nemusia byť také praktické ako ich menší, menej nápadní spoločníci.

„Typické penové štuple do uší tlmia vysoké frekvencie ako horné klávesy klavíra. Existujú však špeciálne navrhnuté štuple do uší nazývané hi-fi alebo „hudobnícke štuple do uší“, ktoré tlmia (zoslabujú) zvuk rovnako na všetkých frekvenciách,“ hovorí Meinke, ktorá svoje uši používa v rôznych prostrediach. Na svoju ochranu používa nespočetné množstvo ochranných zariadení – bežné chrániče sluchu alebo penové štuple do uší, keď kosí trávnik, štuple do uší s vysokokvalitnými filtrami, keď ide na hlučné živé koncerty alebo reštaurácie, a štuple do uší, keď manipuluje so strelnými zbraňami.Zátkové chrániče sluchu alebo chrániče sluchu pre elektronické strieľačky pri detekcii impulzného hluku.

READ  Chobotnica má dva hlavné striedavé stavy spánku - a dokonca aj zážitky môžu byť snami

Sofistikovanejším riešením – a môj minuloročný darček k narodeninám od mojich chlapcov – sú slúchadlá s funkciou Bluetooth s potlačením hluku, ktoré vyžarujú zvukové vlny, ktoré dopĺňajú a rušia okolitý hluk. Technológia mi umožňuje počúvať najnovší podcast True Crime alebo sa ponoriť do zoznamu skladieb Feel Happy Spotify a zároveň blokovať zvuky mojich chlapcov bojujúcich v tej istej miestnosti.

„Nielenže tieto zariadenia znižujú fyzické účinky znečistenia hlukom, ale tiež vám dávajú pocit kontroly nad zvukmi vo vašom prostredí,“ hovorí Brout. „Pred nákupom si urobte domácu úlohu. Niektoré z týchto zariadení sú legitímne a môžu byť prínosom pre ľudí citlivých na zvuk, iné sú však v podstate zbytočné.

Obávate sa zvuku auta, ktorý náhodou počujete, keď bežíte, vášho plačúceho bábätka alebo vášho psa, ktorý potrebuje otvorené dvere na cikanie? Meinke hovorí, že ak nasadíte štuple do uší tak, aby zodpovedali množstvu útlmu požadovaného pre prostredie počúvania, nikdy sa nedostanete do situácie, že nebudete nič počuť.

kontrola životného prostredia

Či už používate špičkové vybavenie alebo kreatívne vybavenie, Meinke mi hovorí, že je lepšie minúť peniaze vopred na účinnú prevenciu, než platiť následne za načúvacie pomôcky a rehabilitáciu. „Môžete si upraviť priestor tak, aby ste si naplánovali úroveň zvuku, ktorú chcete dosiahnuť,“ hovorí. „Všetky tieto veci môžu pomôcť stlmiť zvuky.“

Nemám ťažké závesy ani podlahu pohlcujúcu zvuk, ale teraz používam čistič vzduchu A stroj na biely šum Blokovať rušivé zvuky počas pracovnej doby v mojej domácej kancelárii. Na YouTube si vyberám meditatívne zvukové plochy. Požiadala som aj manžela a synov o nápady, ako by sme mohli kolektívne znížiť hluk. Môj najmladší mal nápad zo školy. Ich učitelia používajú webový nástroj tzv skákacie loptyNa zvýšenie povedomia o zvyšovaní hladiny hluku (ďalšie možnosti zahŕňajú veľmi hlučné svetlo A chladný pult,

READ  Kovová planéta obehne svoju hviezdu každých 7,7 hodiny

vytiahol som skákacie lopty v prehliadači Google Chrome a fascinovane sledovali množstvo pestrofarebných kruhov, ktoré poskakovali v našej kuchyni s úrovňou okolitého hluku. Keď bol hluk príliš silný, v závislosti od úrovne citlivosti, ktorú som si zvolil, sa objavilo varovanie pred hlukom z miesta (nie odo mňa), ktoré povedalo chlapcom, aby stíchli. Čoskoro som počas jedla začal držať svoj laptop v strede stola. Áno, viem, že obrazovky nie sú ideálne počas jedla, ale ani konverzácie nie sú ohlušujúce a väčšinu nocí tlmia hluk.

Aj keď neexistuje žiadne spoľahlivé riešenie, ako utíšiť hladinu decibelov v našom dome, ktoré znepokojuje myseľ, zistil som, že keď používam technologické nástroje spolu so starostlivosťou o seba – dostatok spánku, prestávky, zbaviť sa chaosu – potom sa ozývajú stresujúce zvuky. produkcia mojich drahých chlapcov sa stáva zvládnuteľnejšou.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close