Technológie

Nie je to preklep. Bluetooth maják môže mať dosah až 120 km

Ak sa povie bluetooth, pravdepodobne nás napadnú veci ako bezdrôtové slúchadlá, počítačové myši a podobné zariadenia, ktoré využívajú technológiu krátkeho dosahu a nízku spotrebu energie. Nakoniec sa Bluetooth stal známym ako alternatíva k Wi-Fi, ktoré na rýchle pripojenie medzi zariadeniami využíva nelicencované spektrum. Ukázalo sa však, že dosah bluetooth môže byť oveľa väčší ako len pár metrov.

Spoločnosť Apptricity, ktorá poskytuje technológie na sledovanie majetku a inventára, vyvinula maják Bluetooth, ktorý dokáže prenášať signály na viac ako 32 kilometrov. Ako môžem poslať signál bluetooth na viac ako 30 kilometrov? Vzdialenosť je s technológiou Bluetooth obmedzená, pretože veľké vzdialenosti by vyžadovali neúnosné množstvo energie. Okrem toho použitie nelicencovaného spektra znamená, že čím je väčšia vzdialenosť, tým je pravdepodobnejšie, že bude rušiť iné bezdrôtové signály.

Apptricity hovorí, že kľúčom k dosiahnutiu väčších vzdialeností je presné naladenie v rámci bluetooth spektra. Ide o rovnaký princíp ako pri fixnom laserovom lúči. Laserový lúč prejde väčšiu vzdialenosť bez oslabenia signálu, ak sa fotóny tvoriace lúč nachádzajú čo najbližšie k určitej frekvencii. Majáky Bluetooth Apptricity používajú na dosiahnutie takého presného vyladenia svoj vlastný firmvér. To im umožňuje prenášať a prijímať dáta bez rušenia a vyžadujúceho neúmerné množstvo energie.


Na rozdiel od RFID štítkov a čiarových kódov, ktoré neposkytujú aktívne informácie o aktívach a inventári, dokáže bluetooth nielen presne určiť, kde sa niečo nachádza, ale aj odosielať aktualizácie o zariadeniach, ktoré si vyžadujú údržbu alebo bežné kontroly. Aktuálny rekord v prenosovej vzdialenosti pre majáky Bluetooth je 38 kilometrov. Spoločnosť však predviedla aj nekomerčné verzie majákov pre americké ministerstvo obrany s dosahom vysielania od 80 do 120 kilometrov.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

READ  Udalosť Lunárneho Nového roka 2022 Overwatch vysiela naživo

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close