hospodárstvo

Nízke kvalitné poľské mäso k nám doviezlo napriek prísnym opatreniam, hovoria chovatelia hydiny

Za posledných 9 dní boli z trhu stiahnuté štyri hydinové výrobky z krajiny pôvodu Poľsko.

Napriek prísnym hygienickým a zdravotným opatreniam sa poľské hydinové mäso dováža do slovenských obchodov, ktoré mali skončiť v kafilérii. Za TASR to vyhlásil Daniel Molnár, riaditeľ Zväzu hydiny Slovenska (ÚHS).

„Skutočnosť, že hydinové mäso nízkej kvality sa dováža zo Slovenska na Slovensko, potvrdili aj inšpekcie, ktoré uskutočnila Národná veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) Slovenskej republiky v priebehu apríla“, zdôraznil.

Podľa neho inšpekcie opätovne potvrdili, že lacné poľské hydinové mäso dovážané na naše územie nie je uspokojivé, pretože štyri hydinové výrobky z krajiny pôvodu Poľska, napríklad kuracie prsia (výrobca: Handlowo) -Produkcyjna „JANAS“, v chlade) bola stiahnutá z trhu za posledných 9 dní. kuracie štvrtky (výrobca: KABANOS Kojs Miroslaw a Joanna Kojs – Kowalczyk sp. Jawna) alebo chladené kuracie štvrtky (výrobca: Zaklady Miesne Wieslaw Lesniak), ako aj chladené kuracie prsia (výrobca: PPHU BIELA, Stanislav Biela). prítomnosť Salmonella Enteritidis vo výrobkoch.

Viac ovládacích prvkov

ÚHS preto chce podľa Molnára poďakovať SR ŠVPS a ministerstvu poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR za zvýšenú intenzitu inšpekcií dovážaného hydinového mäsa v predajnej sieti RS.

„Poľské hydinové mäso sa dováža na Slovensko za mimoriadne mimoriadne nízke ceny, čo vedie k ďalšiemu poklesu cien slovenskej výroby, výrazným stratám pre slovenských výrobcov hydiny a ohrozuje ich existenciu v krízovej situácii. Ceny poľských výrobcov sú hlboko pod úrovňou výrobných nákladov a ohrozujú konkurenciu na našom trhu. Tieto ceny sú likvidáciou slovenských spracovateľov a chovateľov hydiny, “uviedol Molnár.

Poznamenal, že posledné vyšetrovanie zastúpenia rôznych druhov potravín v maloobchodných reťazcoch pôsobiacich na slovenskom trhu pri Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK) ukázalo, že neexistuje na slovenskom trhu bolo iba 45% slovenského hydinového mäsa.

„Preto je dôležité, aby spotrebitelia uprednostnili slovenské hydinové mäso a pozorne si prečítali informácie o krajine pôvodu na označení hydinového mäsa. Ak zobrazujú produkty z farmových chovov: Slovenská republika ( Slovensko, Slovensko), zabité: Slovenská republika (Slovensko, Slovensko), majú záruku, že ide o kvalitné hydinové mäso, bezpečné, zdravé, čerstvé a kontrolované niekoľkokrát. Veterinárni inšpektori “ , zdôraznil riaditeľ OAS.

Vyžadujú ďalšie inšpekcie

Z vyššie uvedených dôvodov sa podľa Molnára ÚHS obracia na verejné inštitúcie, aby požiadali o pokračovanie a zintenzívnenie inšpekcií poľského hydinového mäsa dovážaného na náš trh a aby prijali účinné opatrenia na zabránenie dovozu mäsa z lacná a nekvalitná hydina do Slovenskej republiky. Je to jediný spôsob ochrany domácich výrobcov hydiny, ale najmä spotrebiteľov, ktorých zdravie je týmito výrobkami ohrozené.

Pripomenul, že ÚHS už niekoľko rokov upozorňuje na škandály, ktoré rastú so zahraničnými potravinami, najmä s poľskými potravinami.

Za posledných 10 rokov súviseli s viac ako 40 potravinovými škandálmi. Len v prípade hydinového mäsa a vajec boli hlásené škandály, ako napríklad rastový hormón zakázaný v poľských zložených potravinách, poľské hydinové mäso s plesňou, soľ v mäsových výrobkoch z Poľská hydina, poľské hydinové rezy obsahujúce antibiotiká, kŕmenie mäsa a kostnej múčky zakázané v Poľsku, poľské výrobky z hydinového mäsa obsahujúce kačacie a husacie mäso s salmonelou, mäso Poľská hydina obsahujúca zakázané rastové antibiotiká, poľské kuracie mäso obsahujúce nepovolené polyfosfáty, poľské vajcia obsahujúce karcinogény a bohaté na dioxíny a fipronil. „Došlo tiež k veľkému škandálu s poľským hovädzím mäsom,“ dodal riaditeľ ÚHS.

#SpajaNasZodpovednost
Vaša podpora v týchto mimoriadne ťažkých časoch nám pomôže prekonať a zabezpečiť pandémiu
distribúcia nezávislého obsahu.

Môžete nás podporiť sumou od 0,99 €. ďakujem

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close