Veda

Novoobjavená kométa vyfotografovaná počas zatmenia Slnka

Kométu ako prvý spozoroval thajský amatérsky astronóm Warateth Boonplod 13. decembra, deň pred zatmením satelitných údajov. Informovala o tom v sobotu NASA.

Zúčastňoval sa na projekte Sungrazer Project financovanom NASA – občianskom vedeckom projekte, ktorý pozýva kohokoľvek zo Spojených európskych vesmírnych agentúr a zo slnečného a heliosférického observatória NASA (SOHO) na objavovanie nových komét v obrazoch.

NASA uviedla, že kométa, známa ako C / 2020 X3 (SOHO). Táto rodina komét vznikla z veľkej rodičovskej kométy, ktorá sa pred tisíc rokmi rozpadla na malé kúsky. Aj dnes revolúcia pokračuje okolo Slnka.

Boonplod vedel, že prichádza zatmenie, a bol zvedavý, či sa jeho nový objav kométy môže odraziť vo vonkajšej atmosfére slnka.

Satelitná snímka Slnka, sfarbená do červena, ukazuje jasný obraz svetla obiehajúceho okolo Slnka. NASA uviedla, že v čase, keď bol snímaný obraz zatmenia, sa kométa pohybovala rýchlosťou asi 450 000 mph, asi 2,7 milióna míľ nad povrchom Slnka.

NASA uviedla, že kométa mala priemer asi 15 metrov. Potom to bolo rozbité prachovými časticami v dôsledku intenzívneho slnečného žiarenia niekoľko hodín pred dosiahnutím najbližšieho bodu Slnka.

Obyvatelia Čile a Argentíny boli liečení na posledné úplné zatmenie Slnka v roku 2020 minulý pondelok. Počas úplného zatmenia Slnka Mesiac úplne blokuje Slnko a zanecháva vonkajšiu atmosféru Slnka nazývanú koróna, ktorá vytvára nádherný kruh svetla.

Kreutzove sungrazerové kométy sa najčastejšie vyskytujú na snímkach SOHO. Kamera vesmírneho observatória pracuje tak, že napodobňuje úplné zatmenia slnka: pevný disk zabraňuje inak nevyberanému osvetleniu slnka a odhaľuje charakteristiky komét a ďalších astronomických objektov, ako sú napríklad kométy, v jeho vonkajšej atmosfére.

Doteraz bolo na snímkach SOHO objavených 4 108 komét, pričom táto kométa bola 3 524. miestom Kreutza Szrengera, uviedla NASA.

READ  Sledujeme 5 záhadných rýchlych rádiových výbuchov v náručí vzdialených špirálových galaxií

Pokiaľ je známe, Európska vesmírna agentúra uviedla, že v skutočnosti nebolo vidieť žiadne kométy, ktoré by sa pozerali na slnečný povrch alebo na fotofair.

Kreutzoví sungrazéri majú približne 31 000 míľ (50 000 km) povrchu, autobus prechádzajúci spodnými oblasťami (koróna) slnečnej atmosféry. Najčastejšie sa odparujú v horúcom slnečnom prostredí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close