Zábava

Odborníci tlačia na posilňovače, pretože COVID je v Európe na vzostupe

Autori: Francesco Curasio a Jason Howet | Reuters

BRUSEL – Infekcia koronavírusom prekonala v stredu v niektorých častiach Európy rekordy, čím sa kontinent opäť stal epicentrom epidémie, ktorá spustila nové prekážky v pohybe a bola svedkom toho, že zdravotníci tlačia na rozšírenie používania preočkovania.

Slovensko, Česká republika, Holandsko a Maďarsko zaznamenali nové vrcholy denných epidémií, keďže zimu zachvátila Európu a ľudia sa tesne pred Vianocami schádzali v uzavretých priestoroch, čo poskytuje dokonalú živnú pôdu pre COVID-19.

Nové prípady vzrástli v Spojených štátoch za posledný týždeň o 23 %, väčšinou v Severnej Amerike, čo je znakom toho, že región môže čeliť aj opätovnému nárastu epidémií.

Za dva roky, odkedy bola prvýkrát identifikovaná v strednej Číne, choroba zasiahla svet, postihla viac ako 258 miliónov ľudí a zabila 5,4 milióna.

Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC), agentúra verejného zdravia Európskej únie, odporučilo preočkovanie, predovšetkým pre osoby staršie ako 40 rokov, ako významnú zmenu v porovnaní s predchádzajúcimi usmerneniami a pre starších ľudí, aby zvážili dodatočné dávky. . Slabí ľudia a ľudia s oslabeným imunitným systémom.

„Dôkazy z Izraela a Spojeného kráľovstva poukazujú na výrazné zvýšenie ochrany pred infekciami a vážnymi chorobami po podaní posilňovacej dávky pre všetky vekové skupiny v krátkodobom horizonte,“ uviedlo v stredu ECDC.

Mnohé krajiny EÚ už začali dávať posilňovacie dávky, ale používajú rôzne kritériá na ich uprednostňovanie a používajú rôzne intervaly medzi prvými dávkami a preočkovaniami.

Prezidentka ECDC Andrea Ammonová uviedla, že posilňovače posilňujú imunitu proti infekciám spôsobeným oslabeným imunitným systémom a „môžu obmedziť šírenie choroby a zabrániť ďalšej hospitalizácii a úmrtiam“.

Krajinám s nízkou úrovňou očkovacej látky odporučil, aby urýchlili zavádzanie a varoval pred ďalšími rizikami úmrtí a hospitalizácií v Európe v decembri a januári, ak sa nezavedú odporúčané opatrenia.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tetros Adonom Caprais uznal, že Európa je opäť v centre epidémie, a varoval pred „falošným pocitom bezpečia“, ktorý vakcíny poskytujú.

READ  Paddy trader je najlepšia stávka na tesnú hru Poľsko proti Slovensku

„Žiadna krajina nie je mimo lesa,“ povedal novinárom a dodal, že dúfa, že na budúcotýždňovom ministerskom stretnutí WTO sa nájde konsenzus o výnimkách duševného vlastníctva pre vakcíny proti tejto chorobe.

Predstavitelia vlády a zdravotníctva uviedli, že Švédsko postupne začne uvoľňovať posilňovače pre všetkých dospelých. Posilňovacie injekcie vakcíny MRNA sa podávajú ľuďom vo veku 65 rokov alebo starším, ktorí majú možnosť rozšíriť vakcínu na ďalšie skupiny.

„Čelíme neistej zime,“ povedala ministerka zdravotníctva Lena Hollengrenová na tlačovej konferencii. „Ak sa necítite dobre, môžete prispieť tým, že zostanete doma alebo ešte nie ste očkovaní a vezmete si to, keď vás to povzbudí.“

Slovensko zaznamenalo najvyšší denný nárast prípadov v stredu, keď vláda schválila dvojtýždňovú výluku, aby zabránila najrýchlejšej epidémii sveta.

Reštaurácie a obchody s nepotrebným tovarom budú zatvorené a pohyb sa obmedzí na cesty za nevyhnutnými nákupmi, do práce, školy či lekára.

„Situácia je vážna,“ povedal premiér Edward Hecker.

Rezervácie vakcín

Susedné Rakúsko je už tento týždeň zamknuté najmenej na 10 dní, je prvou krajinou, ktorá takéto obmedzenia opätovne zaviedla. Celá populácia by sa mala dať zaočkovať od 1. februára, čo mnohých v krajine, kde vládne veľká skepsa voči vládnym obmedzeniam individuálnej slobody, veľmi pohoršilo.

Najvyšší denný počet nakazených zaznamenala Česká republika, po prvýkrát viac ako 25 000 prípadov. Vláda počíta so zavedením povinného očkovania pre osoby staršie ako 60 rokov a pre určité povolania, ako sú zdravotníci.

Premiér Andrzej Babiš uviedol, že kabinet v stredu prerokuje ďalšie opatrenia v piatok.

V Holandsku bolo za 24 hodín hlásených viac ako 23 700 infekcií koronavírusom, čo je najvyšší počet od začiatku epidémie a vláda v piatok oznámi nové opatrenia.

READ  "Som tvoj muž", "Next Door" v súťažných tituloch Beta Berlin Novinky

V Maďarsku je denne hlásených 12 637 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Vláda premiéra Victora Orbana, ktorý je proti ďalšiemu zablokovaniu zo strachu z udusenia ekonomiky, spustila tento týždeň očkovaciu kampaň, ktorá poskytuje zábery bez predbežnej registrácie.

V Rusku, kde sú denné úmrtia súvisiace s koronavírusom na najvyššej úrovni, úradníci tvrdia, že prehľadávajú sociálne siete a stránky médií, aby našli ľudí, ktorí šíria nepravdivé tvrdenia o nebezpečenstvách vakcíny.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close