Ekonomika

Prieskum ukázal, že dilema ECB týkajúca sa hike-or-pass sa zvrháva na nulu

(Bloomberg) – Ekonómovia vidia, že Európska centrálna banka poslednýkrát zvyšuje úrokové sadzby, aby obmedzila infláciu – a nie sú si istí, že sa tak stane budúci týždeň.

Najčítanejšie od Bloombergu

Prieskum Bloomberg ukázal takmer rozkol medzi tými, ktorí vo štvrtok očakávali 10. zvýšenie po sebe, a tými, ktorí očakávali „jastrabia pauzu“ predtým, ako sadzba vkladov v októbri dosiahne 4 %.

Respondenti vidia, že ECB do decembra potvrdí, že náklady na pôžičky dosahujú vrchol. Taktiež znížili prvé zníženie sadzieb na tri v marci 2024 – predtým, ako predstavitelia ECB navrhnú, že môžu začať znižovať.

Očakávania ekonómov sa príliš nelíšia pre výzvy finančného trhu. Obchodníci stanovujú ceny v 40% pravdepodobnosti pohybu budúci týždeň a vidia 70% pravdepodobnosť pohybu do konca roka.

Výsledky odrážajú rozdielne názory v rámci riadiaceho orgánu, keďže najrozsiahlejšie sprísňovanie menovej politiky ECB končí. Od slovenského Petra Kazimíra, ktorý chce mať istotu, že inflácia sa naozaj vráti k 2-percentnému cieľu, až po Portugalčana Maria Centena, ktorý sa obáva následkov pokrivkávania európskej ekonomiky.

Politici môžu tiež dohliadať na Federálny rezervný systém, ktorý sa zíde budúci týždeň a očakáva sa, že ponechá náklady na pôžičky nezmenené.

„ECB bude musieť balansovať medzi holubičím zvýšením alebo jastrabím prerušením – nie je to jednoduché,“ povedal Carsten Breschi, šéf makro v ING. „Ideálna by bola prestávka v cykle pešej turistiky. Avšak vzhľadom na riziko, že prestávka sa teraz zmení na bodku, jastrabi z ECB by mohli byť prinútení k poslednému výstupu.“

Čo hovorí Bloomberg Economics…

„Aj keď je náš základný prípad nahor, nie je to výzva na silnú dôveru. Obavy z hospodárskeho spomalenia, zvratu v ceste jadrovej inflácie, možného ukončenia turistického cyklu v USA a oživenia v Číne by stále mohli prinútiť vládnucu stranu k zhodnoteniu.

READ  Silná a včasná podpora UNHCR pomohla miliónom vysídlených Ukrajincov – UNHCR Severná Európa

– David Powell a Meva Cousin. Prečítajte si celý náhľad tu

Bez ohľadu na výsledok, respondenti prieskumu tvrdia, že prezidentka Christine Lagardeová a jej kolegovia sa uspokoja s akomodatívnym menovým postojom, pričom zhruba štyri pätiny tvrdia, že ECB čoskoro neprestane zvyšovať sadzby alebo ich príliš sprísni.

„Najväčšou výzvou bude poskytnúť poradenstvo v prostredí, v ktorom povedali, že žiadne poradenstvo nemôže byť poskytnuté alebo poskytnuté nebude,“ povedal Klaus Vistesen, hlavný ekonóm eurozóny v Pantheon Macroeconomics.

Pomôcť môžu aktualizované ekonomické prognózy. V júni vykázala inflácia v roku 2025 v priemere 2,2 % – čo je výrazne nad cieľom ECB – a úroveň bez volatilných položiek, ako sú potraviny a energie, bola stále vyššia.

Analytici sú znepokojení tým, či september potvrdí tento výhľad alebo či bude znamenať zlepšenie. V tomto a budúcom roku očakávajú slabú ekonomickú expanziu.

Tieto trendy podčiarkujú aj piatkové údaje potvrdili nemeckú infláciu na úrovni 6,4 % za august, pričom jej ekonomike hrozí, že opäť skĺzne do recesie.

„ECB je viac znepokojená tým, že sa inflácia nevráti včas k cieľu, ako pádom ekonomiky do recesie,“ povedal Piet Christiansen, hlavný stratég Danske Bank. „Nemyslím si, že sa ECB pozastaví, pretože kurz sadzieb je primárnym nástrojom politiky.“

Menej agresívny postoj k sadzbám však môže predstavovať priestor na kompromis, ak sa držba dlhopisov ECB nahromadených počas posledného stimulu rýchlo zmenší.

Viac ako polovica respondentov tvrdí, že po skončení zvyšovania sadzieb nie je potrebné pokračovať v splatnosti dlhu v rámci programu ECB na pandémiu nákupu aktív. Keď ECB sprísnila, tvorcovia politiky ponúkali flexibilné reinvestície ako prvú líniu obrany proti volatilite trhu. V súčasnosti sú nastavené do konca roka 2024.

„Tempo kvantitatívneho uvoľňovania sa v blízkej budúcnosti zrýchli,“ povedal Dennis Shen, senior riaditeľ spoločnosti Scope, ktorý patril medzi takmer dve pätiny respondentov, ktorí očakávali skorý koniec reinvestícií. Táto akcia je takmer dvojnásobkom toho, čo bola pred júlovým stretnutím.

READ  Regionálni a miestni lídri EÚ trvajú na tom, že musíme vybudovať odolný poľnohospodársky systém

Podiel tých, ktorí očakávajú, že ECB zníži držbu starých dlhopisov, stúpol z 37 % na 43 % doplnením roll-off predajom. Väčšina si myslí, že znižovanie bude pokračovať, aj keď úrokové sadzby začnú klesať.

Bez ohľadu na zľavu v QT sa Lagarde okamžite zameria na sadzby.

Andrzej Szczepaniak, ekonóm spoločnosti Nomura, povedal, že „komunikácia sa pravdepodobne ukáže ako materiálne náročná“. „Nakresliť obraz jednoty bude zložitejšie vzhľadom na rastúci verejný nesúhlas medzi členmi riadiaceho orgánu, či by ECB mala ďalej zvyšovať sadzby a ako dlho by mala držať sadzby na reštriktívnych úrovniach.“

–S pomocou Jamesa Hiraia.

(Aktualizácie s nemeckou infláciou v stĺpci 12. Skoršia verzia tohto príbehu opravila načasovanie rozhodnutia Fedu o sadzbe v stĺpci šesť.)

Najčítanejšie z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close