Zábava

Prvá slovenská alpská zlatá medailistka na zimných olympijských hrách Petra Vlová

Petra Wolhová pridala zlatú olympijskú medailu do zoznamu nových úspechov, keď v stredu vyhrala ženský slalom na hrách v Pekingu 2022. (Viac športových správ)

Pre Slovensko to bola prvá olympijská medaila v alpskom lyžovaní a pomohla Vlovej napraviť slabý výkon v pondelňajšom grandslalome.

Jej najväčší konkurent, dvojnásobný olympijský víťaz Michael Schiffrin, vypadol v prvej jazde pretekov a Američanka v stredu svoju úvodnú jazdu nedokončila.

Vlhová, ktorá už získala titul Svetového pohára v slalome, nečakane skončila v obrovskom slalome na 14. mieste a o to väčšie bolo sklamanie, keď v prvom slalome na trati Ice River skončil ôsmy so stratou 0,72 s na vedúcu Lenu Durayovú.

Ale minulosezónny celkový šampión Svetového pohára vyhral druhú jazdu, ktorú stanovil jeho tréner Mauro Pini. Pripojil sa o 1 minútu 44,98 sekundy. „Úprimne povedané, bolo veľmi ťažké byť ticho a sústrediť sa na môj lyžiarsky šport,“ povedala Vlhová.

„Ale mal som od svojho tímu väčšiu silu. Verili mi, verili mi, znova mi povedali, že si taký silný. Lyžovanie je zadarmo. Užívaj si to, sústreď sa na lyžovanie, nič iné. Stále mi hovorili toto znova a znova medzi dvoma behmi.

„Dal som zo seba všetko, čo som mal, a nakoniec som sa stal olympijským víťazom.“ Dvadsaťšesťročná Vlhová sa po prekročení hranice Dürr na štvrtom mieste ponáhľala objať svojich spoluhráčov a trénera. „Nechala svoje srdce v kurze. To som jej povedal, aby urobila,“ povedal Bini.

„Po prvom behu nebolo čo stratiť. Musela byť odvážna a odvážna. Povedal som jej: Chcem na tej hore vidieť niekoho s odvahou a veľkým srdcom. Podarilo sa jej to. Neuveriteľné.“ 30-ročný muž ronil slzy, keď si uvedomil, že premeškal byť prvým medailistom na veľkom šampionáte.

Rakúšanka Katrina Lionsbergerová bola na oboch nohách o 0,08 pomalšia ako Vlhová. Po minuloročnom víťazstve vo Svetovom pohári a Svetovom pohári v slalome začal disciplíne dominovať, no v tejto sezóne bojoval s chorobou a v decembri sa nakazil koronavírusom.

„Neviem, či to po týchto ťažkých situáciách dokážem,“ povedal Lionsberger. „Nebol som stopercentne najlepší, takže toto bola pre mňa najťažšia sezóna. Nevedel som teda, či to naozaj dokážem ukázať, ale dnes som to všetko vzdal. Po prvej jazde som z celého srdca chcel lyžovať čo najrýchlejšie.“ ako som mohol a urobil som to na 100 %. Chcem dať.

Švajčiarka Wendy Holderová zaostala za Volvom o 0,12 a pridala k striebornej medaile v slalome na hrách v Pjongčangu 2018 bronz. Sarah Hectorová bola pripravená pokračovať vo svojom neuveriteľnom návrate ziskom druhej zlatej medaily v priebehu troch dní, ale olympijská legenda slalom padla na cieľovú čiaru šampiónky a bola priaznivejšia ako Vlhová za takmer pol sekundy.

„Šport sú hry a stať sa môže čokoľvek,“ povedal Hector. „Samozrejme, že je to momentálne trochu trpké, ale som veľmi spokojný s tým, ako som nabil a urobil, čo som mohol.“