Svet

RBI by mala ďalej zvyšovať úrokové sadzby

Lesetja Kganyago, guvernér rezervnej banky.


Juhoafrická centrálna banka vidí potrebu pokračovať vo zvyšovaní nákladov na pôžičky aj po zvyšovaní úrokových sadzieb rýchlejšie, ako naznačuje jej modelovanie.

Výbor pre menovú politiku 22. septembra zvýšil referenčnú repo sadzbu o trištvrte percentuálneho bodu. To bolo rýchlejšie, než naznačoval štvrťročný projekčný model banky po júlovom zasadnutí. na budúci rok, uviedla v utorok Juhoafrická rezervná banka vo svojom polročnom hodnotení menovej politiky.

Tempo sprísňovania odráža riziká poklesu vyplývajúce z inflačného výhľadu, pričom rastúca neistota a domáce cenové tlaky sa „výrazne zintenzívňujú“, čo znamená, že tvorcovia politík môžu ešte potrebovať zvýšiť úrokové sadzby „na úroveň zodpovedajúcu udržateľnosti“. a nízku infláciu,“ uvádza sa v správe.

Na úrovni 6,25 % sa referenčná hodnota zhoduje s úrovňou z januára 2020 – keďže stop-štartové blokády koronavírusu a prerušenia dodávateľského reťazca viedli k bezprecedentnému uvoľneniu – v porovnaní s priemernou mierou 6,64 % v roku pred vypuknutím pandémie, ukázali údaje centrálnej banky.

Juhoafrická rezervná banka reagovala na najhorší globálny inflačný šok za generáciu lepšie ako mnohí podobní a od novembra zvýšila úrokové sadzby o 275 bázických bodov. Jeho modelovanie naznačuje koncoročné sadzby 6,36 % v roku 2023 a 6,76 % v roku 2024. Guvernérka Lesetja Kaganyako opakovane uviedla, že tento model je širokým politickým sprievodcom.

Centrálna banka chce ukotviť inflačné očakávania blízko stredu svojho cieľového pásma 4,5 %. Hoci zmena celkového indexu spotrebiteľských cien v auguste už štvrtý mesiac po sebe prekročila cieľový strop, ekonómovia predpovedali 7,8 % efekt z predchádzajúceho mesiaca ako vrchol cyklu.

RBI uviedla, že implementáciou štrukturálnych reforiem, ktoré podporujú rast produktivity, možno dosiahnuť nižšiu infláciu a v konečnom dôsledku aj nižšie úrokové sadzby.

Cieľom reforiem bolo zrušenie Južnej Afriky Energetická kríza môže byť zvýšená Skutočné súkromné ​​investície Centrálna banka uviedla, že očakáva, že energetický sektor bude v rokoch 2023 až 2025 rásť o 15 % ročne, čím sa v prvom roku zvýši ekonomický rast o 0,9 percentuálneho bodu.

READ  Debb Holland sa zapísal do histórie ako Bidenova voľba viesť interiérové ​​oddelenie

„Investície do energetiky majú potenciál vytlačiť iné produktívne investície, čím sa vytvorí účinný cyklus,“ uviedla banka.

Eskom, ktorý vyrába takmer všetku elektrinu v Juhoafrickej republike, nedokáže uspokojiť dopyt a v roku 2022 zatiaľ uvalil 120-dňový výpadok prúdu, podľa výpočtov Bloombergu.

Predpokladá sa, že odbúravanie záťaže, miestny výraz pre výpadky, zníži v tomto roku hospodársky rast o 1 percentuálny bod. Banka znížila odhad rastu HDP na 1,9 % zo septembrových 2 %.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close