Hlavné správy

Robert Figo novým predsedom vlády SR – POLITICO

Robert Figo zloží prísahu ako ďalší slovenský premiér v stredu, potvrdil hovorca prezidenta krajiny.

„Prezident vymenuje nový kabinet a nového premiéra zajtra o 14:00,“ povedal pre Politico hovorca Martin Strijnec. Ústava SR vyžaduje, aby prezidentka, v súčasnosti Zuzana Čaputová, vymenovala vládu pred oficiálnym nástupom do funkcie.

Je to už štvrté Ficovo funkčné obdobie, premiér sa vzdal v roku 2018 po tom, čo po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kužnírovej vypukli masové protesty požadujúce politickú zmenu. Kuciak vyšetroval pôsobenie talianskej mafie na Slovensku a korupciu pri obchodoch s miestnym magnátom Marionom Kočnerom a zabili ho kvôli svojej práci. Fico a ďalší ministri jeho kabinetu odstúpili po tom, čo do ulíc vyšlo protestovať asi 50-tisíc ľudí.

Abútová minulý týždeň odmietla popierača klimatických zmien Rudolfa Huliaka ako ministra životného prostredia za pravicovo-populistickú Slovenskú národnú stranu (SNS). Figovo rozhodnutie spoluvládnuť s SNS podnietilo Stranu európskych socialistov spolu s jej ďalším koaličným partnerom, sociálnodemokratickým Hlasom, k odvolaniu Smaru z funkcie.

Kaputová súhlasila s vymenovaním vlády, Fico nahradil Huliaka kandidátom SNS Tomášom Tarabom na poste ministra životného prostredia vrátane premiéra. Taraba, podobne ako Huliak, pravidelne útočí na mimovládne organizácie a ekologických aktivistov, v minulosti bol členom neonacistickej krajne pravicovej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS). „Je to vybrúsená verzia Huliaka,“ povedal slovenský liberálny europoslanec Michal Wiezik povedal Slovenská tlačová agentúra SITA.

„SNS cíti veľkú zodpovednosť zostaviť túto vládu tak, aby dezignovaný premiér mohol ísť vo štvrtok do Bruselu hájiť slovenské záujmy v oblasti dohody o urovnaní,“ povedal Taraba. tlačová konferencia Zatiaľ čo sa lídri EÚ pripravujú na summit vo štvrtok a piatok, kandidát vysvetlí zmenu v utorok. SNS predtým uviedla, že nesúhlasí s rozhodnutím prezidenta odmietnuť Huliakovo potvrdenie.

Očakáva sa, že Figo sa tiež zúčastní tohtotýždňového zasadnutia Európskej rady lídrov EÚ v Bruseli, uviedol jeho hovorca, „pre prípad, že by sa stalo niečo neobvyklé.“ Fico, ktorý robil kampaň na platforme ukončenia vojenskej pomoci Ukrajine a pritvrdenia v otázke migrácie, chcel zastupovať Slovensko v rade.

Ficova ľavicovo-populistická strana Smar vyhrala začiatkom októbra celoštátne voľby so ziskom 23 percent hlasov, čím prekonala liberálne, prozápadne progresívne Slovensko takmer o 7 percentuálnych bodov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close