šport

Rusko a Bielorusko majú zakázaný vstup na majstrovstvá v ľadovom hokeji – EURACTIV.com

Rusku a Bielorusku zakázali účasť na medzinárodnom ľadovom hokeji, zatiaľ čo Medzinárodný olympijský výbor odporučil ruským a bieloruským športovcom zakázať účasť na všetkých medzinárodných podujatiach.

Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v pondelok večer (28.2.) rozhodla o pozastavení účasti všetkých ruských a bieloruských národných tímov a klubov v každej vekovej skupine a na všetkých súťažiach či podujatiach IIHF „až do odvolania“.

IIHF rozhodla, že Rusko a Bielorusko sa nemôžu zúčastniť na májových majstrovstvách sveta medzi šestnástimi krajinami vo Fínsku. Naopak, Francúzsko a Rakúsko by ich mohli nahradiť.

Odstúpenie z turnaja rozhnevalo Rusko. Vo vyhlásení hokejovej federácie krajiny sa uvádza, že rozhodnutie bolo diskriminačné a proti hodnotám hry. Rusko tvrdí, že zvažuje podanie sťažnosti na Športový arbitrážny súd (CAS).

Ľadový hokej je zdrojom národnej hrdosti ruského prezidenta Vladimira Putina a bieloruského siláka Alexandra Lukašenka. Dvaja prezidenti nosili korčule a prilby a často si užívali hladkú konfrontáciu.

Putin využil ľadový hokej na zvýšenie ruského vplyvu u svojich susedov prostredníctvom „mäkkej sily“. Kontinentálnu hokejovú ligu (KHL) odštartoval Putin v roku 2008. Financovaný oligarchiou, zahŕňa tímy z Ruska, Bieloruska, Kazachstanu, Lotyšska, Číny, Fínska a predtým Ukrajiny a Českej republiky. V súčasnosti sa liga zmenšuje. Po vojne na Ukrajine sú Dynamo Riga a Jokerid Helsinki na odchode.

Národná hokejová liga (NHL) v USA a Kanade ukončila spoluprácu s ruskými obchodnými partnermi. Medzinárodný olympijský výbor odporúča ruským a bieloruským športovcom vylúčiť účasť na medzinárodných podujatiach, zatiaľ čo FIFA a UEFA suspendujú ruské futbalové kluby a národný tím.

Koop, sponzor Svetového pohára v lyžovaní, navrhol, že ak chcú Rusi budúci víkend súťažiť v Osle, mali by nosiť farby ukrajinskej vlajky, modré a žlté logo.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close