Zábava

Slávny herec so slávnou dcérou: Táto hollywoodska hviezda vraj pochádza aj zo Slovenska!

Tony Curtis, vlastným menom Bernard Herschel Schwartz, sa narodil 3. júna 1925 v New Yorku v USA v rodine maďarských prisťahovalcov, ktorí odišli za lepším životom do USA. Tony Curtis (toto meno prijal v roku 1948) hovoril do svojich piatich až šiestich rokov iba po maďarsky. K pôvodu jeho matky však často patrí bývalé Česko-Slovensko.

Jeho otec sa narodil v dnešnej dedine Matészalka vo východnom Maďarsku. Herec vo svojej autobiografii z roku 2008 napísal, že jeho matka sa narodila „medzi Maďarskom a Československom“. V dvoch televíznych rozhovoroch v súvislosti s vydaním životopisnej knihy uviedol, že jeho matka sa narodila „v Československu“ a jeho pôvod je československý a židovský. Uvádza sa to na webovej stránke Pittsburskej univerzity v sekcii slovakistiky.

Tony Curtis

Zdroj: MGM

Podľa Martina Votruba z Pittsburghskej univerzity sa Curtisova matka Ilona (Helen), rodená Kleinová, narodila v roku 1902 v obci Stráňany, ktorá je dnes začlenená do Michaloviec. V roku 1921 emigrovala s matkou do USA, kde sa zoznámila so svojím budúcim manželom Emom (Emmanuel) Schwartzom. Tony Curtis spomenul, že jeho rodičia vždy doma hovorili po maďarsky a cítil sa blízko k maďarskej kultúre.

V čase Curtisovej smrti denník Sme na svojej webovej stránke napísal, že Curtisova matka pochádzala z Valkova pri Poltári. Novinám to povedala hercova sesternica Mariana Fedorová. Helena Kleinová bola podľa jej informácií Slovenka a narodila sa vo Vaľkove pri Poltári. „Bola to sestra môjho otca.“ povedal Fedor. Podľa jej slov odišla v roku 1923 do Ameriky.

Počas druhej svetovej vojny slúžil budúci herec v americkom námorníctve, najskôr na USS Proteus (AS-19), potom na ponorke, s ktorou sa zúčastnil tichomorskej vojny a bol svedkom kapitulácie Japoncov v Tokijskom zálive. Po návrate z armády išiel dobre vyzerajúci mladý muž študovať herectvo.

READ  Chorvátska polícia identifikovala záhadnú ženu nájdenú na ostrove ako slovenskú turistku

Tony Curtis

Zdroj: MGM

Vo veku 23 rokov prijal Bernard Schwartz ponuku pracovať so spoločnosťou Universal Pictures. Bolo to v tom čase, keď si zmenil meno. Čoskoro sa presadil v dobrodružných filmoch a westernoch, ako sú Winchester ’73 (1950), Kansas Raiders (1950) a Houdini (1953).

Po prvých filmoch sa začínajúci herec stal idolom hlavne mladých Američanov. Neskôr sa začal zaujímať o úlohu bezohľadného Sida Falca v dráme z novinárskeho zákulisia Sladká vôňa úspechu (1957). Rovnako úspešné predstavenie, ktoré mu vynieslo nomináciu na Oscara (1959), účinkoval po boku Sidneyho Poitiera v protirasistickom filme The Defiant Ones (1958).

Medzinárodnú popularitu priniesol Curtisovi legendárna komédia Some Like It Hot (1959). Vo svojej životnej role stvárnil saxofonistu Joea, ktorý v ženských šatách uniká so svojou partnerkou v podaní Jacka Lemmona pred mafiou a počas angažmán v dievčenskom orchestri sa zaľúbi do krásnej speváčky Sugar, hrá hviezda Marilyn Monroe.

Tony Curtis a Jack

Zdroj: MGM

Podobné komické typy bláznivých milencov stvárnil herec v snímkach Operation Petticoat (1959), 40 Pounds of Trouble (1962) a The Great Race (1965).

Obsadený Curtis sa objavil aj vo vážnejších úlohách. V známom horore Rosemary’s Baby (1968) režiséra Romana Polanského si zahral po boku Mie Farrow. Diváci ho mohli vidieť aj v adaptácii románu Agaty Christie The Mirror Crack’d (1980) alebo v akčnej dráme The Immortals (1995). Spolu s Rogerom Moorom sa predstavili v úspešnom televíznom seriáli Persuaders! (1971).

Súkromný život populárneho umelca bol rovnako pestrý ako jeho filmová kariéra. Oženil sa celkovo šesťkrát. Prvú manželku mal s dcérou Jamie-Lee, neskôr známou herečkou. Dve ďalšie dcéry, Kelly a Allegro, išli v otcových šľapajach. Hercov syn Nicolas zomrel v roku 1994 na predávkovanie drogami.

READ  Česká republika opätovne zaviedla náhodné kontroly na hraniciach Slovenska, aby zabránila nelegálnemu prisťahovalectvu apríla

Julie Andrews a Tony

Zdroj: Univerzálne obrázky

V zrelom veku preukázal Curtis umelecké nadanie, keď sa stal úspešným maliarom. Jeden z jeho obrazov visí v Metropolitnom múzeu v New Yorku. Hollywoodsky veterán vraj odmietol prijať úlohy, ktoré odrážajú jeho fyzický vek. „Stále vyzerám skvele a ženy sa ku mne obracajú. A robí mi to dobre. Môže to znieť sebecky, ale nie som sebecká. Som šťastná, že ma ženy stále majú rady.“ povedal o sebe v neskoršom veku.

Tony Curtis zomrel 29. septembra 2010, spal na infarkt vo svojom dome v Henderson v Nevade.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close