Slováci sa guľke vyhli, Slovinci tlačili

V kľúčovom zápase oboch tímov zdolalo Slovinsko v zápase B-skupiny Slovinsko 1:0. Výsledkom je, že Slovinsko už nemôže chytiť žiadny iný tím v skupine a v budúcej sezóne zostúpi do I. divízie skupiny A. Šance Slovenska na postup do štvrťfinále sú teda veľmi živé.

Jediný gól strelil po 15 sekundách druhej tretiny Richard Pánik. Slovensko prestrieľalo Slovinsko 39:33, ale brankári Luka Krakner a Stanislav Skorvanek boli obaja na vrchole svojej hry a Skorvanek si vyslúžil svoj tretí zápas na majstrovstvách sveta.

„Dnes sme v závere nehrali dobre,“ povedal slovenský obranca Mario Krman. „Veľa darčekov, ale náš brankár bol vynikajúci. Dal nám šancu vyhrať.“

„Začali sme pomaly, ale náš brankár nás podržal v hre. Bol úžasný,“ povedal slovinský útočník Zika Djelic. „Na konci, podobne ako inokedy v zápase, sme nedali gól. To bol náš pád. My vytvorili si veľa šancí, hlavne v závere, ale dali sme gól, nedokázali sme trafiť, bola to smola.

Po piatkovej prehre s Kazachstanom si Slováci v nádeji na postup nemôžu dovoliť ďalší prešľap. Na udržanie sa v súťaži potrebovali z tohto zápasu tri body a získali ich.

Slovensko zdolalo Slovinsko 17:6, pričom najlepšiu príležitosť na strelenie gólu malo Slovinsko. Necelé dve minúty do konca, obrat hlboko v slovenskom pásme pustil pred sieť Luku Mavera, no Skorvanka nedokázal prekonať.

Slovensko skórovalo na začiatku druhej tretiny. Pavel Regenta oddelil Pánika a ako to už v situácii býva, Pánik sa nemýlil. Potom, čo sa nakrátko objavilo, že stratil kontrolu nad pukom, získal ho späť a dostal kúsok k Lucovi Kraknerovi, no nestačil.

„Poskakoval som to okolo dosiek a chalani tam odviedli prácu, prihrávali si a skórovali,“ povedal slovenský obranca Patrik Koch, ktorý si pripísal asistenciu.

Vrátka do slovinskej siete to však neotvorilo. Namiesto toho sa Slovinci v záverečných 39 minútach usilovne snažili o vyrovnanie. Slovinsko malo dve presilové hry v druhej tretine a pohrozilo v oboch.

S pribúdajúcimi minútami bola situácia v Slovinsku zúfalejšia. V polovici tretej tretiny prinútili Skorvanka k niekoľkým kľúčovým zákrokom, vrátane tečovanej strely Aleksandara Makoviča, ktorú tečoval slovenský obranca a brankár musel rýchlo zareagovať.

Zostávalo asi 14 sekúnd, keď Jan Trosk trafil strelu z tesného uhla a myslel si, že majú magický gól. Bohužiaľ, Skorvanek dostal lapačku, aby ju odkopol mimo žrde. Po zaznení záverečného klaksónu sa celým Slovenskom ozýval kolektívny povzdych.

Slovinci potrebovali z tohto zápasu aspoň bod, aby mali zajtrajším riadnym víťazstvom proti Kazachstanu šancu udržať sa v najvyššej súťaži majstrovstiev sveta. Do zápasu však teraz vstúpia s neprekonateľným štvorbodovým mankom.

„Nemohol som byť hrdý na mužstvo,“ povedal slovinský obranca Zika Pavlin. „Nakoniec sme do toho dali všetko, ale na víťazstvo musíte dať gól, a to sa nám nepodarilo.“ Ťažká strata. Sme malý národ a je pre nás cťou hrať prvú ligu. Ako som povedal, dali sme všetko za to, aby sme tu zostali, ale myslím si, že to nestačilo.

Slovensko nastúpi v utorok popoludní do zápasu s Nórskom o tri body za Lotyšskom. Slovensko opäť potrebuje všetky tri body, aby Lotyšom bodovo vyrovnalo. Keďže Slovensko vyhralo súboj, Lotyšsko bude v utorok večer v poslednom zápase B-skupiny proti Švajčiarsku potrebovať aspoň bod, inak Slovensko postúpi.

„Snažíme sa nemyslieť dopredu, ísť zápas od zápasu,“ povedal Grman. „Play off je teraz mimo našich rúk. Musíme vyhrať ďalší zápas a potom uvidíme, čo sa stane medzi Lotyšskom a Švajčiarskom.