Hlavné správy

Slováci zapália novú jadrovú elektráreň, keď Európa zápasí s energetickou krízou

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

MOCHOVES, Slovensko, 13. septembra (Reuters) – (Tento článok z 13. septembra bol pretlačený, aby sa odstránil obrázok)

Slovenské elektrárne Slovenské elektrárne dokončili zásobovanie dlho odkladanou jadrovou elektrárňou Mochovce 3, jedným z mála nových jadrových blokov, ktoré sa spustia v čase, keď sa Európa potýka s krízou dodávok elektriny, uviedol riaditeľ elektrárne.

Jednotka s výkonom 471 megawattov by mala vyrobiť prvú elektrinu koncom októbra alebo začiatkom novembra, povedal pre agentúru Reuters riaditeľ závodu Martin Mras.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

„Začiatkom roku 2023 budeme v plnej výrobe,“ povedal Mráz, keď boli do reaktora naložené posledné palivové kazety v elektrárni.

Nový blok podľa neho vyrobí približne 3,7 terawatthodín ročne, čo je 13 % spotreby elektriny Slovenska a zabezpečí sebestačnosť krajiny.

Obmedzenie dodávok ruského plynu do Európy v reakcii na sankcie uvalené Moskvou za jej inváziu na Ukrajinu podnietilo hľadanie alternatív, ako sa vyhnúť energetickej kríze, ktorá sa blíži túto zimnú vykurovaciu sezónu.

Po dokončení 4. bloku Slovenského Močovesa sa člen Európskej únie stane čistým exportérom elektriny s približne dvojročným oneskorením po 3. bloku.

Mochovce pôvodne vychádzali zo sovietskeho projektu VVER s riadiacimi systémami od spoločností Siemens a Areva.

„Táto nová výrobná kapacita… je druhou jadrovou elektrárňou v Európe, ktorá sa teraz po dlhom období výstavby blíži ku komerčnej výrobe,“ povedal hovorca spoločnosti Enel ( ENEI.MI ), ktorá spoluvlastní 33 % spoločnosti Slovenské. E-mailové odpovede na otázky agentúry Reuters. „Po spustení pomôže znížiť závislosť Európy od plynu,“ povedal hovorca.

READ  Korónový vírus z Veľkej Británie sa teraz mohol dostať na Slovensko

Výstavba bola zastavená v 90. rokoch a obnovená na viac ako desaťročie, no trpela opakovanými meškaniami a prekročením nákladov, pričom celkové náklady na dva bloky sa odhadovali na približne 6 miliárd eur (6,10 miliardy dolárov).

(1 dolár = 0,9835 eura)

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Reportáž Radovan Stoklasa, Scenár Jan Lopatka Strih Tomasz Janowski

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close