Ekonomika

Slovenská vláda prijala neočakávanú daň pre výrobcov elektriny – EURACTIV.com

Vláda v pondelok schválila novú daň z nadmerných príjmov výrobcov elektriny na základe nariadenia EÚ, ktoré nariaďuje členským štátom zdaňovať mimoriadne zisky vybraných elektrární a rozdeľovať ich domácnostiam.

Odvod budú platiť domáci a zahraniční výrobcovia a dodávatelia energií s inštalovaným výkonom nad 0,9 MW. Okrem malých energetických zdrojov bude od dane oslobodená aj energia vyrobená vo vodných elektrárňach alebo prostredníctvom biometánu.

Výška odvodu bude 90 % z vedľajšieho príjmu a bude pokrývať obdobie od 1.12.2022 do 31.12.2024.

Napriek tomu, že nariadenie EÚ určuje cenový strop 180 eur za MWh, Bratislava uplatní možnosť využiť ju pre jednotlivé zdroje rôzne. Strop pre trhový príjem z predaja jednej megawatthodiny elektriny určí vláda osobitným nariadením v rozmedzí od 50 do 250 eur podľa typu zdroja.

Návrh zákona však znervóznil sektor obnoviteľnej energie. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je rozhodnutie vlády „v úplnom rozpore“ s nariadením EÚ.

„Napriek jasnému zneniu nariadenia EÚ zašla vláda SR s novým opatrením ďalej, ako požadovala a chce kontrolovať aj výrobcov s aktuálnymi trhovými cenami elektriny a zároveň nízkymi výkupnými cenami ako je referenčná úroveň 180 eur/ MWh,“ povedal riaditeľ SAPI Ján Garaba.

Dodal, že vláda „zneužila“ nariadenia EÚ na to, aby zasadila „ďalší úder“ obnoviteľným zdrojom energie, čo by mohlo mať „distribučné dôsledky“ pre niektorých výrobcov elektriny.

Po schválení parlamentom vstúpi nová daň do platnosti 1. decembra.

(Marian Koreň | EURACTIV.sk)

READ  bne IntelliNews - CEE by mala urýchliť prechod na nový model rozvoja, tvrdí správa GLOBSEC

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close