Zábava

Slovenská vláda stratila väčšinu, keďže ministri podali demisiu

5. septembra (TASR) – Ministri zo slovenskej stredopravej strany Sloboda a solidarita (SaS) v pondelok podali demisiu po tom, ako koaličná vláda v dôsledku energetickej krízy a stretov na susednej Ukrajine nemala väčšinu.

Rezignácie spochybňujú dlhodobé prežitie stredopravého kabinetu členských krajín NATO a EÚ, ktorý sa snaží vyrovnať s rastúcimi cenami energií a výrazne podporuje Ukrajinu v boji proti ruskej agresii.

Vládna kríza sa zmiernila, odkedy SaS požiadala o odstúpenie ministra financií Igora Matoviča z vládnej strany OĽaNO po tom, čo sa oprela o krajne pravicových opozičných zákonodarcov, aby schválili návrh zákona, ktorý má pomôcť ľuďom postihnutým infláciou. v energetike.

OĽaNO odmietlo požiadavky SaS a líder SaS Richard Sulík označil jej pokračovanie vo vláde za neprijateľnú.

„Musíme povedať, že to už nie je možné,“ povedal Sulík na televíznej konferencii, na ktorej oznámili rezignácie.

„Budeme konštruktívna, ale tvrdá opozícia,“ povedal s tým, že strana bude v parlamente selektívne podporovať vládne návrhy.

SaS mala štyroch ministrov vrátane Sulíka ako ministra hospodárstva.

Premiér Eduard Heger povedal, že vláda bude fungovať ako menšinová administratíva. Prezidenta bude podľa TASR informovať pred vyhlásením zmien vo vláde na budúci týždeň.

Zbeh z SaS zlikvidoval vládnu pohodlnú väčšinu, v 150-člennom parlamente jej zostalo 70 kresiel.

To by legislatívu skomplikovalo a v konečnom dôsledku by viedlo k jej kolapsu pri vyslovení nedôvery. Hoci podľa slovenskej ústavy neexistuje jednoduchý spôsob, ako uskutočniť voľby, môže to viesť k predčasným voľbám.

Sulík a Matovič sa v minulosti často stretávali.

Matovič bol premiérom, keď sa vláda dostala k moci v roku 2020, ale minulý rok si vymenili stoličky s Hagerom, aby ochladili spor po tom, čo Rusko nakúpilo vakcíny proti koronavírusu bez konzultácie s koaličnými partnermi.

Slovensko za súčasnej vlády výrazne podporovalo susednú Ukrajinu, ktorá jej dodávala zbrane vrátane delostrelectva a protilietadlových systémov.

READ  Vo veku 84 rokov zomrel slovenský režisér Juraj Jakubisko

Niektoré slovenské opozičné strany na čele s expremiérom Robertom Ficom zaujali v konflikte proruský postoj.

Koniec Hegerovej väčšinovej vlády nie je prvým prípadom, keď Sulík vyvolal politické otrasy. V roku 2011 sa Sulíkova vláda zrútila po tom, čo odmietla plán EÚ na záchranu zadlženého Grécka.

Reportáž Johna Lopatku a Jasona Howetta v Prahe, strih William McLean, Bernadette Baum a Philippa Fletcher

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close