Zábava

Slovensko poskytne Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300: PM

Slovensko darovalo Ukrajine svoj systém protivzdušnej obrany S-300 na obranu pred ruskou agresiou, uviedol v piatok premiér Eduard Heger.

Ukrajina požiadala Západ o vybavenie protivzdušnej obrany, ktoré by jej pomohlo odraziť ruskú vojenskú ofenzívu v jej druhom mesiaci.

„Môžem potvrdiť, že Slovensko darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300 na základe žiadosti o pomoc pri obrane pred ozbrojenou agresiou zo strany Ruskej federácie,“ uviedol Heger v e-mailovom vyhlásení.

Ak chcete získať najnovšie titulky, sledujte náš kanál Správ Google online alebo prostredníctvom aplikácie.

Heger, ktorý v piatok navštívil Kyjev, tiež uviedol, že bezpečnosť Slovenska je chránená.

Člen NATO Slovensko prevádzkuje batériu systému protivzdušnej obrany S-300, ktorú zdedilo po rozpade Československa v roku 1993.

Slovenský dar bol prvým prípadom vyslania systému protivzdušnej obrany na Ukrajinu od začiatku ruskej invázie 24. februára.

Spojenci z NATO Nemecko a Holandsko priviezli v marci na Slovensko tri batérie systému protivzdušnej obrany Patriot, Bratislava vtedy uviedla, že S-300 skôr doplní ako nahradí, a že zváži opustenie S-300. Prijatá náhrada.

Heger povedal, že Slovensko dostane od spojencov z NATO dodatočné vybavenie na kompenzáciu daru.

Slovensko dostane štvrtý systém Patriot od Spojených štátov budúci týždeň, oznámil minister obrany Jaroslav Knot.

Rusko uviedlo, že zvažuje vyslanie západných vojakov na legitímne ciele na Ukrajine. Moskva svoje akcie na Ukrajine označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu“. Ukrajina a jej spojenci tvrdia, že Rusko podniklo inváziu bez provokácie.

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken vo štvrtok uviedol, že USA a ďalších 30 krajín posielajú Ukrajine zbrane a že proces sa zintenzívni. Hovoril o „nových systémoch“, ktoré zatiaľ spojenci NATO neponúkajú, ale odmietol zachádzať do podrobností.

READ  Slovensko 0-5 Španielsko: Martin Dubrovka Howler sa zúčastňuje španielskeho povstania a na posledných 16 módnych futbalových novinkách dosahuje Euro 2020

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vo štvrtok na mimoriadnom zasadnutí v sídle NATO požiadal o lietadlá, pozemné protilodné strely, obrnené vozidlá a systémy protivzdušnej obrany.

Slovensko plánovalo modernizáciu svojho S-300 už pred niekoľkými rokmi, ale toto úsilie nebolo úplné. Batéria S-300 má dosah 75 kilometrov a dokáže zasiahnuť ciele až 27 kilometrov od zeme, uvádza slovenský vojenský web.

čítaj viac:

Jachty, helikoptéry, umenie: Európa zmrazila majetok oligarchov v hodnote 32 miliárd dolárov

Európska únia prijala nové sankcie voči Rusku vrátane zákazu dovozu uhlia

Japonsko oznamuje nové sankcie, zákaz ruského uhlia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close