Hlavné správy

Slovensko sa dohodlo s Poľskom na dodávke stíhačiek Ukrajine

Stíhačka MiG-29 ruskej výroby pristála na leteckej základni Malachy neďaleko Malachy na Slovensku 27. augusta 2022. REUTERS/David W Cerny

PRAHA (AP) – Slovenská vláda v piatok schválila plán dodania 13 stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry na Ukrajinu a stala sa tak druhým členom NATO, ktorý vypočul žiadosť ukrajinskej vlády o bojové lietadlá na pomoc pri obrane pred ruskou inváziou.

Premiér Eduard Heger počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil rozhodnutie, uviedol, že jeho vláda je „na správnej strane dejín“. Heger predtým na Twitteri napísal, že vojenská pomoc je pre Ukrajinu kľúčová na obranu seba a celej Európy proti Rusku.

čítaj viac: Vyšetrovanie podporované OSN našlo dôkazy o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine

Poľsko vo štvrtok oznámilo dodávku približne tuctu lietadiel MiG-29 Ukrajine, ktorých dodávka sa očakáva v priebehu nasledujúcich štyroch dní. Poľsko aj Slovensko už skôr naznačili ochotu vyhovieť požiadavkám Ukrajiny na vojenské lietadlá, ale len v rámci širšej medzinárodnej aliancie.

Heger povedal, že postup jeho vlády bol „úzko koordinovaný s poľskou stranou, Ukrajinou a ďalšími spojencami“.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že sľúbené lety sú ďalším príkladom toho, ako členovia NATO „zvyšujú úroveň svojho priameho zapojenia do konfliktu“.

„Dodávka vybavenia, samozrejme, nebude mať žiadny vplyv na výsledok špeciálnej vojenskej operácie, ale môže priniesť viac nešťastia Ukrajine a ukrajinskému ľudu,“ povedal Peskov počas konferenčného hovoru s novinármi.

Slovensko dostane od Európskej únie odškodné 200 miliónov eur (213 miliónov USD) a zbrane v hodnote 700 miliónov eur (745 miliónov USD) od Spojených štátov výmenou za dodanie svojej flotily MiG-29 Ukrajine, uviedol minister obrany Jaroslav Knott. .

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane žiadal Západ o bojové lietadlá, spojenci v NATO sa však držali späť, ako dôvod uviedli obavy zo zvýšenia úlohy aliancie vo vojne.

READ  Slovensko rokuje o daroch na vakcínu Kovit

čítaj viac: OSN predĺži dohodu s Ruskom o povolení vývozu potravín a hnojív z Ukrajiny

V reakcii na štvrtkové oznámenie Poľska Biely dom uviedol, že krok Varšavy nebude mať žiadny vplyv na prezidenta Joea Bidena, ktorý odolal výzvam na poskytnutie amerických F-16 Ukrajine, a že ostatné krajiny by mali vysvetliť svoje vlastné postoje.

Varšavský generálny riaditeľ GMF East Michał Baranowski, ktorý je súčasťou think-tanku German Marshall Fund, uviedol, že zmena podmienok teraz umožňuje takýto krok od počiatočnej neochoty reagovať na žiadosť Ukrajiny.

„Od tejto minuloročnej diskusie bolo prekročených veľa červených čiar,“ povedal Baranowski agentúre Associated Press telefonicky. Posielanie MiGov teraz „nie je rovnako tvrdý politický predaj ako minulý rok.“

Ukrajina môže okamžite nasadiť MiGy bez akéhokoľvek výcviku.

Zelenskyj apeloval priamo na Hagera na let na minulomesačnom summite EÚ v Bruseli.

Slovensko uzemnilo svoje MiGy v lete pre nedostatok náhradných dielov a odbornosť na ich údržbu po návrate ruských technikov domov. V prípade absencie vlastných lietadiel sa partnerské krajiny NATO Poľsko a Česká republika ponúkli na monitorovanie slovenského vzdušného priestoru.

Pozri: Od skončenia vojny na Ukrajine uplynul rok

Pred rozsiahlou ruskou inváziou vo februári 2022 mala Ukrajina niekoľko desiatok MiGov-29 zdedených po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991, nie je však jasné, koľko ich zostalo v prevádzke po viac ako roku bojov.

Slovenská vláda, ktorá sa rozhodla podpísať s Ukrajinou bilaterálnu dohodu o lietadlách, má po zvrhnutí koaličnej vlády vytvorenej po voľbách v roku 2020 v decembrovom hlasovaní o dôvere len obmedzené právomoci.

Najbližšie voľby sú v septembri, keď je väčšia pravdepodobnosť, že vyhrajú opozičné strany. Medzi jej lídrov patrí populistický expremiér Robert Fico, ktorý je proti vojenskej podpore Ukrajiny a sankciám EÚ voči Rusku a vyhlásil, že slovenská vláda nemá mandát na poskytovanie vojenských lietadiel Ukrajine.

READ  13 vecí o pánovi Supernatural Slovakia 2021 - Conan Daily

Opozičné strany vrátane Ficovej strany Smer-sociálna demokracia v piatok rozhodnutie vlády odmietli a pohrozili žalobou.

Slovensko podpísalo zmluvu na nákup 14 amerických stíhačiek F-16 Block 70/72, ale dodávka sa posunula o dva roky späť na začiatok roku 2024.

Vanessa Gera prispela vo Varšave v Poľsku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close