Hlavné správy

Slovensko sa vyhne energetickej kríze na Ukrajine – EURACTIV.com

Ukrajine hrozí prerušenie dodávky ruského plynu, čo by mohlo viesť k ďalšej energetickej kríze. Európska komisia chce v budúcnosti chrániť udržateľný tovar pomocou Slovenska, zvýšenia kapacity udržateľného toku plynu a dodávok na Ukrajinu.

Vedúci predstavitelia EÚ prisľúbili väčšiu podporu Ukrajiny počas spoločného summitu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Gelenským v utorok. Predsedníčka Európskej komisie Ursula van der Leyenová uviedla, že reverzné toky môžu pochádzať zo Slovenska, ktoré má od septembra 2014 vzťah s Ukrajinou.

„Sme pripravení byť súčasťou tohto európskeho riešenia,“ uviedol slovenský premiér Eduard Hagger na twitteri.

Katrina Mathernov, zástupkyňa generálneho riaditeľa pre susedskú politiku a rozhovory o expanzii, uviedla, že zvýšenie kapacity spätného toku zo Slovenska nebude riešením zúfalej situácie.

“Slovensko má schopnosti reverzného toku zemného plynu, ktoré neboli využité. Bod je pripravený na situáciu, v ktorej je naliehavo potrebné zásobovať Ukrajinu. Toto je riešenie, ako poskytnúť Ukrajine dostatok plynu do budúcnosti,” Pre Euractic Slovakia to povedal Mothernov.

Slovensko je medzi členskými štátmi EÚ osamotené Telo môže poskytnúť spätný tok zemného plynu na Ukrajinu.

Maďarsko, Poľsko ani Rumunsko nemajú rovnaký vzťah. EÚ ponúka ako politické riešenie tejto situácie reverzný tok zo Slovenska. Vďaka tomu je Slovensko v pozícii hlavného dodávateľa plynu na Ukrajinu, “uzavrel Mothernov.

(Irina Genková | EURACTIV.sk)

READ  Bývalá premiérka Radičová vyvinula veľký tlak na celú vládu: Put Matovič a spol. V uzamknutí!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close