Zábava

Slovenský oscarový titul „Photofóbia“ získal Filmoter za celosvetový predaj

Ukrajinskú vojnovú drámu slovenských režisérov Ivana Ostrokovského a Pavla Bekarczyka „Fotofóbia“, ktorá po premiére Benátskych dní získala cenu Europa Cinemas Label a je vstupom Slovenska do súťaže o najlepší medzinárodný film o Oscara, získala pražská obchodná agentúra. Filmotar.

Film Fotofóbia, ktorý sa odohráva v chladnom februárovom ráne po ruskej invázii na Ukrajinu, sleduje 12-ročnú Niki a jej rodinu, keď prichádzajú na stanicu charkovského metra a ukrývajú sa pred desivou vojnou vonku. Pre Nickyho rodinu je denné svetlo synonymom smrteľného nebezpečenstva a chlapec nesmie opustiť priestory stanice, pričom žije pod neustálou žiarou ich neónových svetiel.

Pri bezcieľnom túlaní sa medzi opustenými autami a plnými plošinami sa Nicky stretáva s 11-ročnou Vikou a otvára sa mu nový svet. Ako ich puto silnie, deti nachádzajú odvahu a opäť cítia slnko na svojich tvárach.

V poznámke riaditeľa vydanej pre RozmanitosťOstrochovsky a Pavol Pekarčík povedali: „Keď sme na jar 2022 prišli na Ukrajinu s humanitárnou pomocou a usadili sa v spoločnom živote s utečencami z metra, uvedomili sme si, že oči sveta budú v prvej línii. Preto sme našli niečo čo najbližšie k „normálnemu životu“ a urobili sme to najlepšie, čo sme sa rozhodli ušetriť na potenciáli: nájsť moment skutočnej ľudskosti v čase zničujúcej hrôzy.

Pokračovali: „Pomocou formátu Super 8 mm filmových záberov sme sa rozhodli spojiť nadčasový, bezcieľny život, ktorý žil Nicky a jeho rodina, s mrazivými scénami, ktoré sa odohrávajú na úrovni zeme. Ak diváci nevedia, že toto je realita dnešnej Ukrajiny, nakrútili sme pozorovania vojnou zničenej krajiny, ktoré sa môžu zdať ako horúčkovitý sen z minulosti – vzdialené myšlienky traumatizovaného dieťaťa.

„Photofóbia“ je prvou spoluprácou režisérov za desaťročie po tom, čo ich prvý dokument „Zamatoví teroristi“, ktorý režírovali spolu s Petrom Gereksom, vyhral Cenu čitateľov Tagesspiegel na berlínskom filmovom festivale Forum. Po premietaní v sekcii Benátske dni filmového festivalu v Benátkach mal premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale vo Varšave, kde získal cenu za najlepší dokument a DOK Leipzig. Jeho česká premiéra je naplánovaná na Ji.hlava Intl. Festival dokumentárnych filmov V priebehu tohto mesiaca bol potvrdený tucet ďalších festivalových výberov spolu s uvedením do kín na Slovensku a v Českej republike.

READ  Leonine Studios predáva Troppo sieťam Canal+ a AMC, Bonn SBS a ďalším | správy

Film je produkciou spoločností Panchart Films a Cinemotif Films s podporou Slovenského audiovizuálneho fondu, Českého filmového fondu a Ministerstva kultúry SR, spolu s Rozhlasom a televíziou Slovenska, Arthouse Traffic, Českou televíziou a Partisan Film. . .

„Fotofóbia“ sleduje 12-ročného chlapca a jeho rodinu, ktorí pred vojnou na Ukrajine hľadajú útočisko na stanici metra.
S láskavým dovolením Banksart Films

Generálna riaditeľka Filmotoru Michaela Čajková povedala, že „nesmierne rada privítala tento unikátny slovenský film na doske svojej spoločnosti“: „Tento film nám ponúka jedinečný pohľad na vojnu na Ukrajine. Neopakovateľným spôsobom zobrazuje udalosti z charkovského metra. Najťažšia časť vojny Prostredníctvom príbehu o láske a priateľstve je „Fotofóbia“ úplne jedinečná a stiera hranice medzi dokumentom a filmom. Som si istý, že vďaka Benátskej cene dokáže zabezpečiť veľmi efektívnu distribúciu filmu na festivaloch a v kinách po celom svete.

„Ivan a Pavel pristupovali k téme 'Fotofóbia' vždy k stvárneniu príbehu, ktorý by zarezonoval u každého,“ povedala producentka Katarína Tomková z bratislavského Banksart Films. „Zameriavajú sa na drobné rutiny, každodenný život a rodinnú intimitu – niečo, s čím sa všetci môžeme stotožniť uprostred hroznej a nepredstaviteľne neľudskej situácie: vojny.

„Preto sme chceli dostať film na čo najviac kín – či už na festivaly alebo do kín –,“ pokračoval. „Sme veľmi radi, že môžeme spolupracovať so spoločnosťou Filmoter, spoločnosťou obzvlášť skúsenou v oblasti festivalových titulov a hybridov, ktorá dokáže priniesť náš film európskemu a medzinárodnému publiku.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close