Hlavné správy

Slovenský premiér Figo podstupuje novú operáciu v nádeji na uzdravenie | politické správy

Podľa úradov Robert Figo, ktorý bol zastrelený pri útoku, ktorý vyvolal otrasy v celej Európe, je v kritickom stave.

Slovenský premiér Robert Figo má za sebou ďalšiu operáciu, ktorá zvyšuje nádej na jeho uzdravenie, no stále je v kritickom stave, uviedol podpredseda vlády.

59-ročného muža zastrelili pri prejave k verejnosti po stredajšom zhromaždení v centre mesta Handlová, ktoré vyvolalo otrasy v celej Európe a vo svete.

Vicepremiér Robert Kaliňák uviedol, že Figo v piatok absolvoval ďalšiu operáciu, ktorá trvala takmer dve hodiny.

„Bude trvať niekoľko dní, kým sa s istotou dozvieme, akým smerom sa to uberá,“ povedal Kaliňák novinárom pred nemocnicou v Banskej Bystrici, kde sa premiér lieči. „Myslím si, že dnešná operácia nám to umožní priblížiť sa k pozitívnej prognóze.“

Kaliňák tiež povedal, že akékoľvek rozhodnutie o preložení Figa späť do hlavného mesta Bratislavy padne až vtedy, ak sa jeho stav bude ďalej zlepšovať.

„Mám dobrú náladu, pretože vidím pokrok,“ povedal podpredseda vlády. „Stále je to vážne, ale mám nádej.“

Riaditeľka nemocnice Miriam Lapuniková uviedla, že Figo bol po operácii na jednotke intenzívnej starostlivosti pri vedomí a stabilizovaný, keď mu z rán odstránili odumreté tkanivo.

Osoba zapojená do útoku

Slovenská polícia obvinila muža z pokusu o vraždu. Miestne správy hovoria, že ide o 71-ročného bývalého strážcu v nákupnom centre a autora troch zbierok poézie.

Oficiálne potvrdenie jeho totožnosti však neexistuje.

TV Podľa Makrisa policajti robili raziu v dome podozrivého v centre mesta Levis hodinu.

„Ide o vlka samotára, ktorého konanie sa po prezidentských voľbách zrýchlilo, pretože nebol spokojný s výsledkami,“ povedal novinárom minister vnútra Matúš Sudaj Estok.

Streľba je prvým veľkým pokusom o atentát na európskeho politického vodcu za viac ako 20 rokov a vyvolala medzinárodné odsúdenie.

READ  Predseda komisie vyzýva na ukončenie konsenzu o rozhodnutiach EÚ v oblasti zahraničnej politiky – POLITICO

Politológovia a zákonodarcovia uviedli, že to odhalilo čoraz horúčkovitejšie a polarizované politické prostredie na Slovensku a v celej Európe.

Maďarský premiér Viktor Orbán, Ficov politický spojenec, v piatok pre verejnoprávny rozhlas povedal, že aj keď sa slovenský líder úplne uzdraví, nebude môcť mesiace pracovať – v čase kritickom pre kontinent, na ktorom sa konajú voľby do Európskeho parlamentu v r. začiatkom júna.

„Čelíme voľbám, ktoré nebudú len o poslancoch Európskeho parlamentu, ale spolu s voľbami v USA môžu určiť priebeh vojny a mieru v Európe,“ povedal Orbán.

Úrady tiež poukázali na politickú klímu v krajine, kde jej politickú scénu počas nedávnych predvolebných kampaní kazili dezinformácie a útoky na sociálne siete.

Novozvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, ktorý v apríli vyhral voľby, v stredu vyzval politické strany, aby prerušili alebo spomalili kampaň pred referendom o EÚ.

Najväčšia opozičná strana centristické Progresívne Slovensko a ďalšie strany oznámili, že tak urobili.

Figo, štvornásobný premiér a politický veterán, sa vrátil do úradu v októbri. Odvtedy má vyjadrenia, ktoré po spochybnení suverenity krajiny vyhrotili vzťahy medzi Slovenskom a susednou Ukrajinou.

Po jeho zvolení prestalo Slovensko v roku 2022 posielať zbrane na Ruskom okupovanú Ukrajinu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close