Strata vedomia: Olympijská víťazka Vlhová hľadá novú posilu

SOLDEN, Rakúsko (AP) – Olympijská víťazka v slalome Petra Valhová dúfa, že na začiatku Svetového pohára v alpskom lyžovaní 2022-23 bude mať za sebou dve sezóny.

Slovenská hviezda, ktorá bola v posledných rokoch najbližšou súperkou Mikaely Shiffrovej, povedala, že po štvrtkovom zlate v Pekingu má problém nájsť motiváciu na letnú prípravu.

Vlhová sa vlani vo februári stala prvou slovenskou alpskou lyžiarkou, ktorá získala olympijskú medailu. Pár týždňov predtým už zabalil titul Svetového pohára v slalome.

Tieto víťazstvá nasledovali rok po tom, čo Vlhová získala titul Svetového pohára, ktorý je všeobecne považovaný za najväčšiu cenu tohto športu.

„Vyhral som všetko, čo som v živote chcel. Po olympiáde som mal trochu problém s motiváciou. Vzdialila som si trochu času (času) zo sveta lyžovania a snowboardingu,“ povedala Volhová vo videohovore zo Soldenu, kde sa sezóna na ľadovci Redenbach začína v sobotu obrovským slalomom žien a na druhý deň pretekmi mužov. .

Nakoniec sa Valhoa v auguste vybral na lyžovanie na ľadovec Chass-Fee vo Švajčiarsku a potom zamieril do Cerro Castor v Argentíne na tréningový kemp.

Aj keď hovorí, že znovu objavil svoju motiváciu, plánuje štartovať len v obmedzenom počte pretekov Svetového pohára, podobne ako v minulej sezóne.

Po zlyžovaní svojich najsilnejších podujatí, slalome a obrovskom slalome, skončila v celkovom hodnotení Svetového pohára druhá za Shiffrinovou, no len v niektorých super-G a zjazdoch.

Svoj prístup do novej kampane nezmení.

„Rozhodol som sa minulú a túto sezónu, a ak uvidíme, že môžeme v polovici sezóny celkovo bojovať, urobíme to (rýchlostné preteky). Ale teraz sme na tom rovnako ako vlani,“ povedal.

Vlhová absolvovala náročný program v rokoch 2020 – 21, keď odštartovala všetkých 31 pretekov v tejto sezóne, porazila bývalú celkovú šampiónku Laru Gut-Behrami o titul o 111 bodov a stala sa prvou majsterkou Slovenska.

READ  Školy v Kilkenny získavajú prostriedky na zájazd zboru na Slovensko

V nadchádzajúcej sezóne je ďalších deväť podujatí.

„Bolo to pre mňa veľmi ťažké, nielen fyzicky, ale aj psychicky,“ povedala Vlhová o tom, že odbehla všetky podujatia v jednej sezóne.

„Odvtedy som sa rozhodol, no, chcem ísť trochu menej a šetriť si energiu. Nechcem robiť všetko. Keď to robím, strácam záujem, takže je to ťažké.“

S menším počtom štartov z tempa zaostala Vlhová v minulej sezóne za Shiffrinovou o 184 bodov v celkovom poradí.

Kým v slalome dominovala, Valová získala v GS menej bodov ako Američanka a bola deklasovaná v rýchlostných oddeleniach. Tam, kde Shiffrinová dosiahla 485 bodov, Valhoa zostala na 48.

A zostať mimo väčšiny rýchlostných podujatí nezvýši šance Vlhovej na to, aby v tejto sezóne otočila tabuľky proti Shiffrinovej.

„Samozrejme, Mikaela bude silná, možno aj Sofia (Kogia), Laura (Good-Behrami). Každý, kto obsadí všetky polia, bude mať veľa pódií,“ povedala Valhová, ktorá je teraz mimo okruhu favoritov.