Technológie

Spoločnosť Apple predstavila nové hodinky Apple Watch a nové iPady s brutálnym výkonom

V polovici septembra prichádza tradičný čas, keď Apple predstavuje svoje novinky. Tento rok sa však veľké udalosti presunuli do virtuálneho priestoru a výnimkou nie je ani septembrový Apple Event.

Virtuálne podujatie zahájil výkonný riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook, ktorý sa v krátkosti vyjadril k súčasnej situácii okolo pandémie Covid-19. Podľa neho je inšpiratívne, ako sa ľudia dokázali prispôsobiť meniacim sa pracovným a sociálnym návykom – práca z domu, diaľkové štúdium a virtuálne stretnutia rodiny a priateľov. Apple v tom všetkom samozrejme zohráva väčšiu či menšiu rolu, pretože ich produkty nájdeme v mnohých domácnostiach. A keďže Apple uznáva spoločenskú zodpovednosť, aj v týchto zložitých časoch pokračuje v inovácii svojich produktov a rozhodol sa predstaviť nové produkty Apple Watch a iPad. Tie, na ktoré sme sa všetci až tak netešili.

Berte predchádzajúcu vetu trochu príliš naľahko. Len som si nemohol odpustiť trochu sarkazmu, keďže v polovici septembra všetci tradične očakávame oznámenie nových iPhonov a Apple nám ponúkol „iba“ hodinky a iPady. Ibaže Tim si na záver nechá tradičné „ešte jedno“? Poďme dobre.

Apple Watch

Spoločnosť Apple označuje svoje hodinky za revolučné, pretože zobrazujú nielen načasovanie, ale aj užitočné informácie, umožňujú vám ovládať zariadenia, monitorovať naše aktivity či naše zdravie. Apple nezabudol poukázať na to, že v niektorých prípadoch dokonca pomohli pri záchrane životov alebo zlepšovaní kvality života ľudí, či už zmenou životného štýlu alebo ako pomôcka pre zrakovo postihnutých.
Apple Watch dostali v novej verzii Watch OS 7 nové funkcie, napríklad vylepšené sledovanie spánku pomocou pohybových senzorov, automatická detekcia umývania rúk a sledovanie VO2 Max.

Apple Watch 6

Apple Watch 6 sú ďalšou generáciou inteligentných hodiniek od spoločnosti Apple. Tvar hodiniek zostáva nezmenený, novinkou sú však nové farebné varianty. Apple Watch 6 budú dostupné v modrej, zlatej, oceľovo šedej a červenej farbe.
Čo sa týka technológie, hodinky dostali nové senzory, ktoré dokážu merať saturáciu kyslíka v krvi a stále zapnutý výškomer. Ide teda o výškomer, ktorý je neustále aktívny.

Po stránke výkonu je novinka dvojjadrový procesor S6. Jeho dizajn vychádza z procesora A13, ktorý poznáte z iPhonu 11. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je procesor o 20% rýchlejší a samozrejme si zachováva nízku spotrebu energie a vysokú energetickú účinnosť. Displej hodiniek dosahuje v režime neustáleho zapnutia až 2,5-násobný jas v porovnaní s hodinkami 5. Výdrž nových Watch 6 zostáva rovnaká ako v predchádzajúcej generácii.

READ  Mení vzhľad a štýl mobilnej aplikácie Strava - VeloNews.com

Nové hodinky začínajú na cene 399 dolárov.

Apple Watch SE

Dizajn ako nové Apple Watch 6, nižší výkon a nižšia cena. Srdcom hodiniek je procesor S5 z predchádzajúcej generácie inteligentných hodiniek a dostupné budú aj vo verzii s mobilným pripojením. Fitnes funkcie poskytuje rovnaký akcelerometer, gyroskop, kompas a výškomer ako v Apple Watch 6. Najväčším rozdielom vo funkciách je absencia nového senzora na meranie saturácie kyslíka v krvi.

Základná cena pre verziu GPS začína na severoamerickom trhu 279 s.

Najdostupnejšie hodinky z dielne Apple však zostávajú Apple Watch 3. generácie, ktorých ceny sa u nás pohybujú pod hranicou 200 €.

Okrem hodiniek Apple Watch 6 predstavil Apple nový typ remienka, ktorý sa nazýva „solo loop“. Jedná sa o remienok bez pracky alebo zapínania, ktorý je vyrobený zo silikónu. Hodinky môžete ľahko natiahnuť cez ruku a nehrozí riziko náhodného otvorenia pri športe. Revolučný charakter tohto riešenia musí zhodnotiť každý, avšak Apple si ho určite nechá adekvátne zaplatiť.

Rodinné nastavenie – Apple Watch bez iPhonu

Spoločnosť Apple predstavila funkciu Rodinné nastavenie, aby boli hodinky prístupnejšie pre celú rodinu. Toto je funkcia, ktorá bude k dispozícii na hodinkách Apple Watch 4 a novších, ktoré sú vybavené mobilným pripojením. Napríklad Apple umožní vašim deťom alebo ľuďom, ktorí nemajú iPhone, používať hodinky. Ako rodičia alebo správcovia týchto hodiniek môžete určiť, s kým môžu ľudia komunikovať a monitorovať ich fyzickú aktivitu počas dňa. Funkcia bude spočiatku dostupná v dvanástich krajinách, medzi ktorými, bohužiaľ, Slovensko nie je. Apple samozrejme pracuje na podpore od operátorov aj v iných krajinách.

Fitness +

Apple nás chce motivovať k aktivite a pohybu. Jednoducho nás chce posunúť a naučiť nás žiť zdravšie, zdieľať svoje aktivity a navzájom sa motivovať k lepším výkonom.

Na tomto je založená nová služba Fitness +. Je to akýsi osobný virtuálny tréner, ktorý nás bude motivovať k aktivite, ukáže nám štatistiky, spálené kalórie, ale ukáže nám aj videá, ktoré by nás mali naučiť, ako správne trénovať a na čo sa zamerať. Všetko prispôsobené podľa našich zhromaždených údajov, preferencií a fyzických schopností. Súčasťou cvičenia bude aj tematická hudba, ktorá nás po náročnom tréningu prebudí alebo upokojí. Aplikácia Fitness bude k dispozícii pre Apple Watch, iPhone a Apple TV.

Služba sa začne koncom roka v anglicky hovoriacich krajinách, pretože všetky motivačné a tréningové videá budú spočiatku k dispozícii iba v angličtine. Cena takéhoto trénera bude 9,99 dolárov mesačne alebo 79,99 dolárov ročne. To, či sa služba rozšíri do nášho regiónu, bude pravdepodobne závisieť od úspechu alebo neúspechu na anglicky hovoriacom trhu. Zákazníci, ktorí si zakúpia nové Apple Watch, dostanú službu na tri mesiace zadarmo.

Apple One

Úlohou spoločnosti Apple One je konsolidovať predplatné iCloud, Apple Music, Apple TV +, Apple Arcade, Apple News + a nového Fitness + do jedného predplatného.

Základné balíčky sú Individuálne (50 GB iCloud) a Rodina (pre piatich členov domácnosti, 200 GB iCloud), ktoré však nezahŕňajú služby News + a Fitness + a začínajú na cene 14,95 resp. 19,95 dolárov mesačne. Môžete si predplatiť balíček za 29,95 dolárov mesačne Premiérktorá obsahuje všetky služby a 2 TB online úložiska iCloud.

Nejde o úplne novú službu, iba o motiváciu používateľov produktov Apple siahnuť po väčšom a výhodnejšom balíku služieb.

iPad 8. generácie

Jedným z kľúčových zariadení pre Apple je nepochybne iPad. Za 10 rokov sa stala ikonou tabletov, ako ich poznáme dnes. Svedčí o tom počet 500 miliónov predaných kusov. Po tohtoročnej aktualizácii modelov iPad Pro prišiel aj základný model iPad.

Starý dizajn a nové vnútornosti. IPad 8. generácie dostal procesor A12 Bionic. V porovnaní so súčasným iPadom siedmej generácie dosahuje až o 40% vyšší výpočtový výkon, zatiaľ čo výkon grafického čipu je dvojnásobný. Spoločnosť Apple sľubuje bezproblémovú prácu s fotografiami vo vysokom rozlíšení. V porovnaní s najpredávanejšou konkurenciou pre Windows dosahuje nový iPad až dvakrát toľko a v porovnaní s konkurenciou pre Android až trojnásobný výkon. Najpredávanejší Chromebook za sebou necháva prehľad, pretože je až 6-krát rýchlejší ako on. Stručne povedané, nový Apple je podľa Apple neskutočne rýchly, je ľahký, tenký, obsahuje špičkový fotoaparát a dosahuje celodennú výdrž.
S novým iPadOS 14 bude iPad lepšie rozoznávať písaný text a bude lepšie rozumieť tomu, čo píšeme, a rozpozná tvary rôznych známych predmetov.

Cena nového iPadu sa začína na 329 USD, teda rovnako ako v 7. generácii. Aj v našich obchodoch môžeme očakávať nezmenené ceny iPadov.

Ešte jedna vec? … nový iPad Air!

Nové iPhony sa teda dnes nekonajú. Neskladajte však. Nový iPad Air prinesie funkcie a dizajn iPadu Pro, ale za oveľa prijateľnejšiu cenu. Rozmery tela sú rovnaké ako súčasný iPad Air, veľkosť obrazovky však poskočila z 10,5 „na 10,9“. Hrany displeja sú zaoblené ako v prípade iPadu Pro. Rozlíšenie displeja je 2360 x 1640 pixelov, je plne laminovaný, má antireflexnú povrchovú úpravu, dokáže zobraziť farebný gamut P3 a nechýba ani technológia True Tone.

READ  iPhone 12 na Slovensku. Koľko zaplatím za každú verziu?

Zachovalo sa aj Touch ID a presunuté do hornej časti vypínača, aby neprekážalo displeju vpredu.

Výkon iPadu Air vďaka novému procesoru A14 o poriadny kus vyskočil. Je vyrobený 5 nm technológiou. Apple ako prvý prináša procesory vyrobené pomocou 5 nm procesu. Procesor A14 obsahuje 11,8 miliárd tranzistorov, čo je o 40% viac ako čipy rovnakej veľkosti vyrobené 7 nm procesom.

Apple A14 obsahuje šesť výpočtových jadier, z toho dve výkonné a štyri zamerané na vysokú účinnosť a 6-jadrový grafický čip. Výpočtový výkon nového iPadu Air sa zvýšil o 40% a grafický výkon o 30% v porovnaní s predchádzajúcou generáciou iPadu Air. Taktiež došlo k výraznému zvýšeniu výkonu v oblasti strojového učenia a Neural Engine, z ktorého budú mať najväčší úžitok grafické editory, aplikácie na strih videa, ale aj aplikácie hodnotiace živý vstup z fotoaparátu iPad.

Fotografické vybavenie sa spolieha na jeden predný a jeden zadný fotoaparát. Predný fotoaparát dosahuje rozlíšenie 7 MP, s objektívom s clonou f / 2.2 a vylepšenou citlivosťou pri slabom osvetlení. Zadný fotoaparát má rozlíšenie 12 MP, s objektívom s clonou f / 1,8 a schopnosťou nahrávať video pri 4K 60 fps s vylepšenou stabilizáciou.

Nový iPad Air podporuje Apple Pencil 2. generácie s magnetickým bezdrôtovým nabíjaním, klávesnicu Magic Keyboard so zabudovaným trackpadom a je vybavený konektorom USB-C s nabíjaním 20 W a stereofónnymi reproduktormi.

Cena nového iPadu Air začína na 599 USD. To je o 100 dolárov viac ako pôvodná cena predchádzajúceho iPadu Air. Pri prepočte na euro môžeme očakávať porovnateľný cenový skok.

iOS 14, iPadOS 14, WatchOS 7, TvOS 14

Na záver Tim Cook pripomenul, že budú k dispozícii nasledujúci deň nové verzie operačných systémov iPhone, iPad, Apple Sledujte Apple TV.

Zdroj: Apple

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close