Veda

Stredomorská strava je pre vás skutočne len taká dobrá. Prečo tu

Diéta počas tehotenstva môže mať tiež vážne zdravotné výhody, povedala Dr. Anam Sohail Minhas, odborná asistentka medicíny na Johns Hopkins Medicine. v nedávna štúdia Spomedzi takmer 7 800 žien, zverejnených v decembri, výskumníci zistili, že tie, ktoré v čase počatia a na začiatku tehotenstva dodržiavali stredomorskú stravu, mali takmer o 21 percent nižšie riziko komplikácií tehotenstva, ako sú: preeklampsia, gestačný diabetes alebo predčasný pôrod.

„Určite sa zdá, že existuje ochranný účinok,“ povedal Dr. Minhas.

Avšak, stredomorská strava nie je sama o sebe všeliekom, povedal Dr. Heffron – nezníži vaše šance na rozvoj srdcového ochorenia a nevylieči chorobu. Je dôležité, aby ľudia venovali pozornosť iným zásady dobrého zdravia srdcaAko napríklad pravidelné cvičenie a dostatok spánku a nefajčenie.

Diéta môže prispieť k chudnutiu, povedala pani Zumpano, ale stále musíte dávať pozor na kalórie.

„Potraviny, ktoré sú bohaté na živiny, nemusia mať nevyhnutne nízky obsah kalórií,“ hovorí Dr. Heffron, ktorý poznamenal, že diéta zahŕňa potraviny ako olivový olej a orechy, ktoré sú zdravé pre srdce, ale majú vysoký obsah kalórií a môžu viesť k prírastku hmotnosti, ak sa konzumujú. veľké porcie. Ale ak zmeníte svoju stravu z bohatej na kalórie, nasýtené tuky a pridané cukry, napríklad na takú, ktorá uprednostňuje zeleninu, ovocie a chudé bielkoviny, môže to viesť k určitému úbytku hmotnosti, povedal.

Stredomorská diéta však nie je myslená ako trik na rýchle chudnutie. Skôr by to malo inšpirovať k dlhodobým zmenám v stravovacom správaní. v štúdium Napríklad u viac ako 30 000 ľudí žijúcich v Taliansku vedci zistili, že tí, ktorí počas približne 12 rokov dodržiavali stredomorskú diétu, mali menšiu pravdepodobnosť nadváhy alebo obezity ako tí, ktorí túto diétu dodržiavali najmenej. a krátke štúdium, publikované v roku 2020, zahrnulo 565 dospelých, ktorí v predchádzajúcom roku zámerne stratili 10 percent alebo viac svojej telesnej hmotnosti. Zistilo sa, že tí, ktorí pozorne dodržiavali stredomorskú diétu, mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že si udržia chudnutie ako tí, ktorí diétu nedodržiavali tak dôkladne.

READ  Zdravé starnutie si vyžaduje pochopenie typov osobnosti

Ak začnete dodržiavať stredomorskú stravu, obmedzené dôkazy naznačujú, že si môžete všimnúť určité kognitívne zlepšenia – vrátane pozornosti, bdelosti a spokojnosti. Prehľad štúdií publikovaných v roku 2021 – Počas prvých 10 dní. Ale na to, aby ľudia získali dlhodobé výhody, pokiaľ ide o zdravie srdca, musia sa toho držať, ideálne po zvyšok svojho života, povedala pani Zumpano.

To znamená, že strava umožňuje určitú flexibilitu; Príležitostný koláč alebo steak nezrušia jeho celkové výhody.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close