Veda

Štúdia uvádza, že samotné očkovanie nestačí na zastavenie šírenia variantovCNN

Vedci v piatok varovali, že samotné očkovanie nezabráni vzniku nových foriem a môže skutočne viesť k vývoju kmeňov, ktoré sa vyhýbajú ich ochrane.

Povedal, že ľudia musia nosiť masky a robiť ďalšie opatrenia, kým nie sú očkovaní takmer všetci v populácii.

ich závery, publikované v Nature Scientific Reports, podporujú nepopulárne rozhodnutie amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktoré dokonca plne očkovaným ľuďom radia, aby v oblastiach s konštantným alebo vysokým prenosom začali opäť používať masky.

„Zistili sme, že vyššia miera očkovania znižuje pravdepodobnosť vzniku rezistentného kmeňa,“ napísal tím.

„Aj keď relaxácia nefarmaceutických intervencií nastala v čase, keď už bola väčšina populácie očkovaná, pravdepodobnosť vzniku rezistentného kmeňa sa výrazne zvýšila,“ povedal.

„Naše výsledky naznačujú, že tvorcovia politík a jednotlivci by mali zvážiť neliečivé intervencie a zachovanie správania znižujúceho prenos počas celého očkovacieho obdobia.“

„Keď je väčšina ľudí očkovaná, kmeň odolný voči očkovaniu má oproti pôvodnému kmeňu výhodu,“ povedal novinárom Simon Rella z Institute of Science and Technology Austria, ktorý na štúdii pracoval.

„To znamená, že kmeň odolný voči očkovaniu sa rýchlo šíri v populácii, keď je väčšina ľudí očkovaná.“

Ak sa však zachovajú takzvané nefarmakologické intervencie-ako je používanie masky a sociálne dištancovanie-, je málo pravdepodobné, že sa vírus rozšíri a zmení. „Existuje šanca odstrániť z populácie mutáciu odolnú voči očkovaniu,“ povedala Rella.

Tím predpovedal tieto zmeny pomocou matematického modelu, ale ich zistenia boli založené na tom, čo je známe o epidemiológii vírusu a čo je známe ako selektívny tlak – sila, ktorá núti akýkoľvek organizmus vyvíjať sa.

Zistenia naznačujú, že tvorcovia politík by mali odolať pokušeniu zrušiť obmedzenia na oslavu alebo ocenenie snáh o očkovanie.

To pravdepodobne platí najmä pri prenosnejších variantoch, ako je napríklad delta variant, povedal Fyodor Kondrashov z Inštitútu vedy a technológie Rakúska.

„Všeobecne platí, že čím viac ľudí je infikovaných, tým vyššie sú šance na odolnosť voči očkovaniu.“ Čím viac je Delta nákazlivá, tým je väčší dôvod na obavy, “povedal Kondrashov novinárom.

„V situácii, keď očkujete každého, mutant odolný voči očkovaniu skutočne získa selektívnu výhodu.“

V utorok americká CDC zmenila svoje pokyny k používaniu masiek. CDC začiatkom tohto roka uviedlo, že plne zaočkovaní ľudia sú veľmi chránení pred infekciou a vo väčšine situácií si môžu dať dole masky.

Teraz sa hovorí, že aj úplne očkovaní ľudia môžu niekedy chytiť vírus a ak chytia delta verziu, je rovnaká pravdepodobnosť, že nakazia niekoho iného ako neinfikovaná osoba. Každému odporúčalo nosiť masku okolo ostatných v oblastiach s vysokým alebo trvalým prenosom vírusov.

Mnoho politikov GOP sa novej rade vysmievalo. Guvernér štátu Mississippi Tate Reeves to vo štvrtok označil za „hlúposť“.

Aj keď CDC neuvažovalo o vývoji variantu, Kondrashov povedal, že ľudia skeptickí voči zachovaniu ostražitosti by mali byť.

„Osoba, ktorá už očkovala a nasadila si masku, by si nemala myslieť, že je to zbytočné, ale mal by si myslieť, že ide o kmeň odolný voči očkovaniu,“ povedal.

„Zastavením šírenia kmeňov odolných voči očkovaniu zastavujete rast tohto vírusu,“ povedal.

„V súprave nástrojov máme k dispozícii dva nástroje. Jeden sú nefarmaceutické zásahy, ako je nosenie masky a celého šebangu, a druhé sú vakcíny. Z evolučného hľadiska je potrebné obmedziť (rozšíriť) toľko, koľko Poponáhľajte sa a dajte očkovať čo najviac ľudí na celom svete. “

READ  Misia astronautov posádky SpaceX pre NASA: Aktuálne aktualizácie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close