Veda

Tím Boeing Starliner objavil nový únik hélia na ceste k vesmírnej stanici

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s fascinujúcimi objavmi, vedeckými pokrokmi a ďalšími novinkami,cnn
,

po úspešné spustenie Misia Starliner Boeingu, ktorá sa pripravuje viac ako desať rokov, čelí novým problémom na ceste k Medzinárodnej vesmírnej stanici, uvádza NASA.

Informovala o tom v stredu neskoro večer vesmírna agentúra Príspevok na Na vozidle boli zistené ďalšie dva úniky hélia. únik hélia bola známa ešte pred spustením A bol považovaný za prijateľný.

Podľa Boeingu sa „hélium používa na zapálenie trysiek v raketových systémoch kozmických lodí a nie je horľavé ani toxické“.

„Tímy identifikovali tri úniky hélia na kozmickej lodi. Jeden z nich bol prediskutovaný s plánom riadenia pred letom,“ uviedla NASA v príspevku. „Ostatné dva úniky sú nové, odkedy kozmická loď dosiahla obežnú dráhu. Dva z postihnutých héliových ventilov boli uzavreté a kozmická loď zostáva stabilná.“

Výmeny súvisiace s týmto sa uskutočnili aj predtým. vysielanie nasa,

Keď sa astronauti Butch Wilmore a Suni Williams chystali ísť na noc spať, Mission Control ich informoval, že budú musieť uzavrieť dva ventily kvôli novému úniku hélia.

„Zdá sa, že sme zaznamenali ďalšie úniky hélia,“ bolo počuť, ako vo vysielaní astronautom hovorila misia Control. Riadiaci potom informovali posádku o pláne uzavrieť ventily.

„Butch, prepáč. Stále sa snažíme dať ten príbeh dokopy,“ odpovedala kontrola misie.

Wilmore im povedal: „Sme pripravení zistiť, čo máte na mysli pod ďalším únikom hélia, tak nám ho dajte.“

Odvtedy NASA a Boeing zistili, že posádka je v bezpečí a požiadali ich, aby spali, kým sa budú naďalej pozerať na údaje. Posádka mala spať deväť hodín, ale úsilie o riešenie problémov skrátilo jednu hodinu ich odpočinku.

READ  Čo potrebujete vedieť pred cestou

„Celú noc sme museli dávať pozor na niektoré problémy v súvislosti s únikom hélia, ktorý bol práve nahlásený, a máme veľa inteligentných ľudí, ktorí to dohliadajú,“ povedal letecký inžinier Boeingu Brandon Burroughs. vo vysielaní NASA „Budeme to sledovať a sledovať, ale vozidlá sú práve teraz v takom stave, že môžu bezpečne lietať.“

Medzitým sa podľa príspevku Johnsonovho vesmírneho strediska NASA „posádka naďalej približuje k (ISS) a je v režime spánku“.

Zatiaľ nie je jasné, aký dopad bude mať únik, no aj tak sa očakáva, že Starliner dorazí k vesmírnej stanici o 12:15 východného času. príspevok Z oficiálneho účtu Orbiting Lab na X.

NASA začne naživo vysielať proces dokovania na svojom satelite. webové stránky O 9:30 ET Začne sa od.

Ak všetko pôjde podľa plánu, brána medzi vesmírnou stanicou a Starlinerom sa otvorí okolo 14:00 východného času a Wilmore a Williams budú vítaní siedmimi astronautmi už na stanici a raketoplánom o 14:20 východného času. Urobí to skupina cestujúcich.

Veľmi očakávaná cesta Starlineru odštartovala zo stanice Cape Canaveral Space Force Station na Floride v stredu o 10:52 na vrchole rakety Atlas V. S týmto historickým štartom vzala kozmická loď po prvýkrát posádku do vesmíru.

Táto misia, známa ako Crew Flight Test, je vyvrcholením úsilia Boeingu vyvinúť kozmickú loď, ktorá môže konkurovať Crew Flight Test. Kapsula Crew Dragon od SpaceX a rozšírenie možností Spojených štátov na prepravu astronautov na vesmírnu stanicu v rámci programu NASA Commercial Crew Program. Iniciatíva federálnej agentúry sa zameriava na podporu spolupráce so súkromnými priemyselnými partnermi.

Tento let predstavuje šiesty prvý let kozmickej lode s posádkou v histórii USA, povedal administrátor NASA Bill Nelson na májovej tlačovej konferencii.

„Začalo to Merkúrom, potom Gemini, potom Apollo, raketoplán, potom Dragon (SpaceX) – a teraz Starliner,“ povedal Nelson.

READ  Spojené kráľovstvo zasiahlo bezprecedentné prepuknutie hnačky, pretože počet prípadov vzrástol trikrát viac ako zvyčajne - Ars Technica

Williamsová sa zapísala do histórie aj tým, že sa stala prvou ženou, ktorá letela na takúto misiu.

„Toto je ďalší míľnik v mimoriadnej histórii NASA,“ povedal Nelson po stredajšom štarte. „A chcem osobne zablahoželať celému tímu, ktorý vydržal veľa skúšok a trápení. Ale vydržali, a to je to, čo v NASA robíme. Neštartujeme, kým to nie je správne.“

Po približne 24 hodinách cestovania na vesmírnu stanicu budú musieť Williams a Wilmore stráviť približne osem dní vo vesmírnom laboratóriu, nie je však jasné, či sa táto časová os zmení kvôli úniku hélia.

Krátko po vypustení v stredu predstavitelia NASA uviedli, že Williams a Wilmore možno budú musieť zostať na stanici ešte nejaký čas. Najpravdepodobnejší dátum pristátia je 14. jún.

Ken Bowersox, pridružený administrátor Riaditeľstva misií vesmírnych operácií NASA, povedal: „Máme naplánovaný dátum pristátia, ktorý beží súčasne s týmto dátumom štartu, ale chcem len zdôrazniť, že by sa toho dátumu nikto nemal obávať. Aby sme neboli príliš nadšení.“ o.“ „Musíme získať veľa podmienok, aby sme mohli priniesť Starliner domov a počkáme, kým budú správne podmienky a kým nesplníme ciele testu.“

Skoršie pokusy o pilotovaný štart 6. mája a 1. júna museli byť zrušené kvôli niekoľkým problémom.

Dve hodiny pred pokusom o štart 6. mája inžinieri identifikovali problém s ventilom na druhom stupni alebo hornej časti rakety Atlas V, ktorú postavila United Launch Alliance, spoločný podnik Boeingu a Lockheed Martin. Celý zásobník, vrátane rakety a kozmickej lode, bol presunutý späť z odpaľovacej rampy na testovanie a opravu.

Tímy pracovali aj cez a malý únik hélia v rámci servisného modulu kozmickej lode a „zraniteľnosť dizajnuV pohonnom systéme.

Po vyriešení počiatočného problému s únikom hélia v máji experti misie zistili, že to nepredstavuje žiadnu hrozbu pre let. Počas odpočítavania štartu v stredu ráno tímy monitorovali únik a nehlásili žiadne problémy.

READ  Tento rekordný pulzar „Black Widow“ je najhmotnejšou neutrónovou hviezdou, aká bola kedy objavená

V sobotu popoludní, keď bol Starliner od štartu vzdialený len 3 minúty a 50 sekúnd, vzlietlo lietadlo. aktivované automatické podržanie Pozemným sekvenátorom alebo počítačom na odpaľovanie rakiet.

Technici a inžinieri United Launch Alliance počas víkendu hodnotili pozemné podporné vybavenie a skúmali tri veľké počítače umiestnené v úkryte v spodnej časti odpaľovacej rampy. Každý počítač je identický a poskytuje trojitú redundanciu na zaistenie bezpečného spustenia misií s posádkou.

Podľa aktualizácie zdieľanej NASA inžinieri zúžili problém, ktorý zastavil sobotňajší pokus o spustenie, na jediný pozemný zdroj napájania umiestnený v počítači, ktorý napája počítačovú kartu zodpovednú za kľúčové udalosti odpočítavania Is.

Odstránili počítač a nahradili ho ďalším počítačom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close