Veda

Tu je to, čo sa stalo počas pristávania kozmickej lode Boeingu na „hryzenie nechtov“.

Misia sa začala vo štvrtok večer štartom na Floride a Starliner – ktorý je určený na prepravu astronautov, ale na tento test letí bez ľudí – sa zhoduje s piatkom o 20:28 ET. Pripojený k ISS. K dokovaniu došlo asi o hodinu neskôr, ako sa očakávalo, pretože pozemná posádka riešila niektoré problémy, vrátane softvérového problému, ktorý skresľoval grafiku, napríklad nepresnú mapu GPS. Vyskytli sa aj problémy so snímačom a niektoré dokovacie komponenty spočiatku nefungovali správne.

Kapsula má dokovací krúžok, ktorý sa vysunie, keď sa priblíži k portu, a používa sa na zaistenie na ISS. Počas prvého pokusu o dokovanie sa niektoré komponenty nepresunuli do správnej konfigurácie. Pozemné tímy museli skúsiť vyskakovací proces druhýkrát, aby sa všetko dostalo na miesto. Menší problém sa vyskytol aj s chladiacimi slučkami Starlineru, ktoré sú súčasťou systému, ktorý riadi teplotu kozmickej lode.

Všetky tieto problémy museli byť analyzované alebo opravené včas, aby Starliner mohol pokračovať, a dokovanie nakoniec prebehlo bez akýchkoľvek väčších problémov.

„Bolo to naozaj drásajúce, že vozidlo tam chvíľu stálo, kým nebol čas doraziť,“ povedal v piatok večer novinárom Mark Knappi, programový manažér Boeingu Starliner.

Počas plavby na misiách sa však vyskytlo niekoľko ďalších problémov s palubnými tryskami kozmickej lode, ktoré riadia a orientujú vozidlo v priestore. Dve z týchto trysiek sa predčasne vypli krátko po tom, ako kozmická loď dosiahla obežnú dráhu. Niektoré ďalšie trysky mali problémy neskôr.

Podľa Steva Sticha, manažéra programu komerčných posádok NASA, ktorý dohliada na Starliner, ako aj na program Crew Dragon spoločnosti SpaceX, si napriek neúspechom vesmírna loď počínala „krásne“.

„Samozrejme, že je to skúšobný let, a ako ste pravdepodobne celý deň sledovali, videli ste, že sa cestou učíme a je to veľmi vzrušujúce,“ povedal Stitch na tlačovom hovore v piatok večer.

READ  Mars rover predstavuje prvý zvuk jazdy na červenej planéte

Stitch povedal, že predstavitelia NASA a Boeingu uviedli, že problémy s motorom nie sú veľkým problémom, pretože Starliner má „veľa“ vstavaných záloh. Vo vozidle je 48 takýchto trysiek a palubný počítač kapsuly sa môže rozhodnúť použiť jednu trysku namiesto druhej, ak zaznamená čo i len najmenšie.

Hoci Boeing chce podľa Knappiho pochopiť, prečo motory nefungovali podľa plánu, nemusí sa to stať.

„Možno sa nikdy nedozvieme, aký je skutočný dôvod,“ povedal.

Inžinieri zúžili problémy s tryskou na „šesť alebo sedem“ možných príčin, z ktorých tri boli najpravdepodobnejšie. Vynulovanie presného problému môže vyžadovať, aby inžinieri videli trysky osobne, niečo, čo nemusia mať, pretože trysky sú pripojené k servisnému modulu – časť, ktorá bude odhodená a spálená v atmosfére skôr, ako sa vytvorí Starliner. byť ponechaný pre. Jeho riadený návrat na Zem.

Očakáva sa, že sa tak stane v najbližších dňoch. Starliner sa odpojí od ISS, prepracuje si cestu domov, potom sa pomocou svojich trysiek dostane späť do hustej atmosféry Zeme a potom zoskočí padákom a pristane v púšti Nového Mexika.

Ak všetko pôjde dobre, bude to veľká výhra pre Boeing, ktorý prichádza po rokoch odkladov a problémov vo vývoji so Starlinerom.

Prvý pokus kozmickej lode o dokončenie orbitálnej testovacej misie v roku 2019 sa musel vrátiť z vesmíru predčasne, bez dokončenia dokovacej stanice ISS, kvôli softvérovým problémom. Druhý pokus vypustiť Starliner k ISS v auguste minulého roku bol prerušený po tom, čo predletový test zistil, že kľúčové ventily sú zaseknuté.

Ak bude táto misia bezpečne dokončená, Boeing Starliner by mohol vypustiť astronautov do konca roku 2022.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close