Ekonomika

Tusk letí ekonomikou do Bruselu na veľké rozhovory – EURACTIV.com

Poľský opozičný líder a budúci premiér Donald Tusk pricestoval v stredu 25. októbra do Bruselu, aby diskutoval o možnosti opätovného spustenia finančných prostriedkov na záchranu krajiny, ktoré v Poľsku zmrazil právny štát. Piotr Maciej Kaczyński a Dariusz Dybka vysvetľujú akcie.

Piotr Maciej Kaczyński je odborníkom a školiteľom na interné postupy EÚ v Nadácii Bronisława Geremka vo Varšave. Dariusz Dybka je senior konzultant v oblasti klímy a partner spoločnosti Von Kietz Consulting v Bruseli.

Donald Tusk je vo Varšave opäť pri moci. Tento návrat sa cíti ako a dejavú. Novinkou staronového premiéra je, že Donald Tusk z roku 2023 má teraz skúsenosti, ktoré inovatívny Tusk z roku 2007 nemal.

Teraz sa vracia ako bojovník a podobne ako Mario Draghi v Európskej rade ho privítajú potleskom ako muža, ktorý fakticky porazil liberálnych demokratov. Od opätovného nástupu Poľska do funkcie premiéra bude spolu s Van der Leyenom, Macronom a Scholesom jedným z najvyšších politických činiteľov EÚ.

úspech

Opozičné víťazstvo v Poľsku viedlo k mimoriadnej účasti 74 %, pričom noví voliči boli väčšinou ženy a mladí ľudia.

Politicky sa úspech Tuska a jeho budúcich koaličných partnerov javí ako kombinácia dvoch inde videných stratégií. Na myseľ mi prichádza porážka Joea Bidena nad Donaldom Trumpom a víťazstvo Luiza Inacia Lulu da Silvu nad Jairom Bolsonarom: vysokí lídri odišli do dôchodku, aby zosadili krajne pravicových lídrov.

V Poľsku sú však parlamentné voľby, nie prezidentské. Vo všeobecnosti existujú dve stratégie, ako sa vysporiadať s ťažkou výzvou vyhrať nespravodlivé voľby, testované v Poľsku a ďalších krajinách za podobných okolností: Česká republika, Maďarsko a Turecko.

Prvou bola myšlienka presťahovať sa do jednotného bloku, ale tento druh bloku v nedávnych voľbách v Maďarsku a Turecku zlyhal.

Po druhé, predložiť voličom rôzne demokratické voľby. Líder českých populistov Andrej Babiš vyhral voľby v roku 2021, no stratil moc v prospech novej koalície pod vedením Petra Fialu, podobne ako sa to deje v Poľsku.

READ  Slovensko súhlasilo s tým, že NATO zostane na svojom prahu na Ukrajine

Európska reakcia smerujúca k voľbám v roku 2024 je tiež jasná: rozmanitosť demokratických síl je silná proti hrozbe krajnej pravice.

Tuskova Európa

Ďalšia varšavská vláda nemohla alebo nemala byť podriadená komisii. Nemôže však byť taký okázalý alebo zastrašujúci ako odchádzajúci Právo a spravodlivosť (PiS). Naopak, očakávania Varšavy sú obrovské a rastú.

Od pomoci Ukrajine v boji proti ruskej agresii až po migračnú krízu v Stredozemnom mori a rýchle zapojenie sa do klimatických a energetických zmien. Nič nie je možné bez úplnej obnovy právneho štátu.

Až potom začnú do Poľska prúdiť prostriedky na záchranu a integráciu.

Takmer ako dodatočný nápad sa Weimarský trojuholník (Poľsko-Francúzsko-Nemecko) vzkriesi a Vyšehradská skupina zostáva nečinná.

V nedávnych voľbách na Slovensku, kde zvíťazil populista Robert Figo, môže Budapešť prirovnať Varšavu k Bratislave a postaviť sa proti uplatňovaniu článku 7 (pozastavenie práv členských krajín EÚ) vo vlastnej politike.

Očakáva sa, že nová vláda vo Varšave ukončí rovnaký postup proti Poľsku, ktorý komisia začala v roku 2017.

Nový Weimarský trojuholník (Dusk-Scholes-Macron) sa pravdepodobne stane politickým motorom európskej integrácie. V kontexte rozširovania EÚ boli dôležité meniace sa pozície Varšavy, Paríža a Berlína k Ukrajine (po vojne), západnému Balkánu a Moldavsku.

Tretí kampus College of Europe bol otvorený v Tirane, čo naznačuje, že Stredoeurópska únia (2004) bola začiatkom 90. rokov porazená vybudovaním druhého kampusu College v Nadoline (v susedstve Varšavy). .

Výzvy

Nie je všetko hladké. PiS má v Poľsku moc na niekoľkých kľúčových pozíciách vrátane prezidenta krajiny, centrálnej banky a najvyššieho ústavného súdu.

Jedna z prvých politických bitiek bola o obnovenie nezávislej štátnej televízie.

Ďalší bezprostredný boj sa vedie o ročný rozpočet – PiS zostáva s návrhom deficitu okolo 20 %. V spoločnosti je stále vysoká inflácia, nedostatok pracovnej sily a vysoká polarizácia. Mnohé skupiny požadujú sociálnu ochranu, zatiaľ čo menšiny a skupiny žien chránia svoje práva.

READ  Stredoeurópskych vodcov znepokojuje „vlna“ afganskej migrácie

Cesta vpred odstraňuje zmrazenie záchranných a iných fondov EÚ pre Poľsko. To umožní rýchly prechod na CO2 neutralitu do roku 2050. Tu je Duskova dôveryhodnosť na rade. Koniec koncov, bola to Tuskova vláda, ktorá v roku 2011 slávne vetovala dlhodobú klimatickú politiku EÚ.

Poľsko tak oddialilo klimatické ambície EÚ o desaťročie. Až v roku 2019 sa EÚ prostredníctvom Zelenej dohody vrátila k pôvodným plánom klimatickej neutrality.

Odchádzajúca vláda PiS Mateusza Morawieckého vyjednala nesúhlasné stanovisko k politickým rozhodnutiam Rady Európy. Po troch rokoch náročných právnych rokovaní bol balík Fit for 55 konečne prijatý a poľská vláda stále formálne napáda Fit for 55 na súde.

Nová Tuskova vláda sa bude zaoberať témami ako znižovanie emisií v priemysle, poľnohospodárstve a doprave do roku 2040 a regeneratívne hospodárstvo vrátane zalesňovania a odpadového hospodárstva.

Ďalšia varšavská vláda by sa mala kreatívne – na rozdiel od vlád Tuska 2007-14 (účinné veto) alebo Morawieckeho 2016-23 (zbytočná šikana) – zapojiť do vytvárania nových štandardov pre celú EÚ a svet.

Mnohí lídri v Európskej rade budú od Tuska konzultovať témy dôležité pre Úniu, ako sú podmienky budúceho rozširovania a zrušenie národného veta v zahraničnej politike.

Migrácia, geopolitika a bezpečnostné otázky – všetky témy, ktorým sa Európska rada pravidelne venuje – by mohli skutočne ťažiť zo skúseností tohto starnúceho lídra.

Očakáva sa, že predseda Komisie van der Leyen sa zúčastní prvého stretnutia nových lídrov Weimarského trojuholníka Tuska, Macrona a Scholesa. Tri silné, silné a dôležité európske krajiny sa spoja, aby viedli diskusiu o budúcnosti európskej integrácie vrátane reformy zmlúv o EÚ.

„Európska integrácia je ako jazda na bicykli: musíte ísť dopredu, aby ste udržali rovnováhu a kontrolovali smer,“ hovorieval poľský Európan a bývalý minister zahraničných vecí a europoslanec Bronisław Geremek.

READ  Inflácia dosiahla historické maximum

Jerzy Buček tieto slová zopakoval, keď v roku 2009 zložil prísahu ako predseda Európskeho parlamentu.

Ak použijeme metaforu bicykla, dnes môžeme konštatovať, že Európa konečne získala svoju politickú rovnováhu a je pripravená čeliť výzvam druhej polovice 2020.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close