najnovšie správy

Týždeň na ceste: Európa sa pomaly otvára. Aj tie najviac postihnuté krajiny chcú letnú dovolenku

Deväť dôležitých správ a jedna zaujímavá vec zo sveta cestovania, ktorú ste za posledných sedem dní mohli vynechať.

Rakúsko otvorilo hraničné priechody so Slovenskom, Českou republikou a Maďarskom. Vláda našich západných susedov tiež vyhlásila, že od nedele 17. mája budú kontroly na prítomnosť koronavírusov iba náhodné. Rakúsko sa preto snaží uľahčiť život, najmä pre dochádzajúcich za prácou zo susedných krajín a za prácou do zahraničia. Smerom k úplnému otvoreniu rakúskych hraníc sa uskutoční približne o mesiac, 15. júna.

Taliani tiež plánujú čoskoro otvoriť hranice. Robia to napriek skutočnosti, že každý deň registrujú stovky nových infekcií koronavírusmi. Taliansko 3. júna zruší všetky existujúce obmedzenia pohybu v rámci krajiny. Znamená to tiež otvorenie hraníc, ako to bude v prípade občanov povolené cezhraničné cestovanie, Dekrét už bol schválený vládou a opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa v Taliansku po takmer troch mesiacoch zmiernia. Karanténa 14 dní nebude pre zahraničných návštevníkov povinná.

Malta tiež predstavila plán na oživenie cestovného ruchu. Krajina je jednou z oblastí, na ktoré sa najviac vzťahuje COVID-19, a tak sa jeho vláda pripravuje aj na postupné a bezpečné otváranie hraníc. Malta chce umožniť vytvorenie „cestovnej bubliny“, to znamená cestovných pruhov pre niektoré krajiny doposiaľ.

Zoznam by mal obsahovať aj tých, ktorí situáciu „zvládnu“. Hovoríme o deviatich štátoch a je to tak medzi nimi Slovensko, Obyvatelia Českej republiky, Luxemburska, Nórska, Srbska, Rakúska, Lotyšska, Litvy a Izraela sa pravdepodobne na Slovensko dostanú tento rok v lete.

Slovinsko je prvou krajinou v Európe, ktorá oficiálne oznámila koniec epidémie koronavírusov. Miestne úrady za posledné dva týždne hlásili menej ako sedem nových prípadov denne. Súvisí to Slovinsko opatrenia značne zmiernilo na vstup pre zahraničných turistov. Noví občania EÚ už nebudú musieť po príchode do Slovinska stráviť sedem dní v karanténe. Ďalšou krajinou, ktorá vyhlásila „víťazstvo nad koronavírusom“, je exotický ostrov Maurícius.

Slovenský parlament schválil tzv. Inteligentnú karanténu. Po návrate domov nebudú slovenskí občania musieť automaticky cestovať 14 dní do vybraného verejného zariadenia, ale budú môcť vykonávať karanténu doma, Povinnosťou však bude osobitná aplikácia v mobilnom telefóne, ktorá umožní štátnym orgánom komunikovať s občanmi a tiež im poskytuje kontrolu nad dodržiavaním ich karantény.

Jednotka verejného zdravotníctva bude zároveň musieť zničiť získané osobné údaje, len čo pominie dôvod na ich spracovanie. Podľa predsedu vlády Igora Matoviča mala tzv. Inteligentná karanténa platiť na Slovensku od pondelka 18. mája, zatiaľ sa však nezačala vo veľkom rozsahu.

PELICANSKÁ RADA: Užite si mystický príchod leta v Stonehenge LIVE

Po prvýkrát v histórii bude letný slnovrat Stonehenge vysielaný naživo. Z dôvodu koronavírusu nemôže starobylé a mystické miesto v Anglicku zorganizovať tradičnú oslavu uvítacieho leta. Miestne orgány sa preto rozhodli oslavovať živé vysielanie prostredníctvom sociálnej siete Facebook, Po oficiálnom profile sa bude môcť zúčastniť záhadného letného príchodu leta v Stonehenge 20. júna po ôsmej večeri. Anglické dedičstvo každý s pripojením na internet.

Španieli budú testovať špeciálne lekárske pasy pri letoch na Kanárske ostrovy. Vďaka mobilnej aplikácii budú mať informácie o cestujúcich na požadovaných dovolenkových ostrovoch. Takýto lekársky pas online by mal byť v zásade digitálnym dokumentom potvrdzujúcim, že cestujúci nemá COVID-19 alebo nemá protilátky.

Cestujúci budú mať smartphony jedinečný digitálny profil, v ktorej orgán akreditovaný španielskym ministerstvom zdravotníctva odovzdáva a potvrdzuje potrebné lekárske informácie. Madrid sa chce vyhnúť možnosti vytvárať falošné profily a manipulovať s lekárskymi záznamami. Španielsko bude prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla zdravotné pasy kvôli koronavírusu.

Ryanair začne lietať najskôr z Bratislavy najskôr v júli. Všetky lety nízkonákladových leteckých spoločností v júni sú podľa Letiska Bratislava zrušené. Naopak, pri predaji sa objavili lístky na júl do všetkých predchádzajúcich cieľových miest írskeho nízkonákladového dopravcu z hlavného mesta Slovenska. Zákaz lietania na Slovensko a zo Slovenska sa predĺžil do 28. mája.

Zaseknutí občania Slovenska sa z Írska vrátili vojenskými lietadlami. Slovensko a Írsko minulý týždeň spoločne zorganizovali dva repatriačné lety a ďalší je naplánovaný na utorok 19. mája. Mimoriadny návrat k Slovákom experimentoval na vojenskom stroji Alenia C-27J Spartan,

Lietadlo bolo vyrobené v Taliansku v 90. rokoch a je jedným z dvoch „Sparťanov“ v slovenských vzdušných silách. Nie je to prvá z týchto pomôcok. Rovnaké lietadlo predtým viedlo záchranné operácie z Bratislavy do Larnaky na Cypre a do Bejrútu v Libanone.

Leto bude pre hlavné letecké spoločnosti obdobím návratu. Postupný návrat už oznámili napríklad spoločnosti American Airlines, Etihad Airways, Qatar Airways, Emirates alebo Turkish Airlines, ako aj nízkonákladové spoločnosti ako Ryanair, Wizz Air alebo Eurowings.

Na palube budú samozrejme nové pravidlá – závesy, meranie telesnej teploty, minimálna príručná batožina, bezkontaktné platby alebo online check-in. Návratová situácia leteckých spoločností Vydavatelia cestovného portálu # pelipecky.sk ho monitorujú a tiež pravidelne aktualizujú.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close