Veda

Ukazuje sa, že mamino „škrabanie kefou na vlasy“ je rakovina

Bolo to také vážne ako rakovina.

Istá žena v Spojenom kráľovstve, ktorá obviňovala svoje škrabance od kefy na vlasy, bola zdesená, keď zistila, že má rakovinu kože – po ktorej jej na čele zostal „kráter po sopke“.

Rachel Collette (48) o rane povedala pre Kennedy News: „Myslela som si, že sa poškriabem, alebo to bola krása.“

Údajne trpí bazocelulárnym karcinómom, kmeňom rakoviny kože, o ktorom sa predpokladá, že je spôsobený dlhodobým vystavením ultrafialovému žiareniu zo slnečného žiarenia. Podľa Mayo Clinic,

„Bazalióm sa často vyskytuje na miestach kože, ktoré sú vystavené slnku, ako je vaša hlava a krk,“ vysvetlilo lekárske centrum.

BCC je jedným z najbežnejších kmeňov, ktorý predstavuje 75 % rakoviny kože. „Vyhýbanie sa slnečnému žiareniu a používanie opaľovacích krémov môže pomôcť chrániť pred bazaliómom,“ uviedla klinika Mayo.

Rodáčka z Bidefordu z Devonu si toto miesto prvýkrát všimla v roku 2014 a spočiatku verila, že to bolo kvôli jej hrebeňu, pretože mala „dlhé vlasy“, ktoré si neustále česala.

Po zaznení poplašných zvonov sa však spustil výbuch. ,[The sore] Collette, ktorá pracuje v škole, povedala. „Nakoniec sa to okolo toho začalo pomaly variť a to, čo opisujem ako sopečný kráter, sa mi prepadáva do hlavy.“

Pokračovala: „Ale zväčšila sa a potom červený kúsok v strede zmizol a bol celý biely.“

Znepokojená mama, znepokojená miestami ako snehová guľa, sa prihlásila lekárovi, ktorý ju poslal k dermatológovi, informoval Kennedy.

Tam sa Británia prvýkrát dozvedela, že zanedbávanie používania opaľovacích krémov v mladosti môže viesť k rakovine kože. „Keď som tam prišiel, boli si na 98 % istí, že ide o bazocelulárny karcinóm a opýtali sa ‚Išiel som na solárium?‘ Ako otázky. A ja som mu povedala: ‚Nie‘,“ vysvetlila Colette. „Spýtala sa, či som používal opaľovacie krémy a ja v mladosti nie, pretože keď som sa narodil v roku 1974, nevedel som o rakovine kože.“

READ  Sopečná erupcia na Tonge môže dočasne zohriať Zem

Pokračovala: „A keďže som mala olivovú pleť, mama ma namiesto opaľovacieho krému natierala kokosovým olejom, keďže nevedela o účinkoch rakoviny kože.“

Keď mala Colette na sebe opaľovací krém, natierala sa iba ochranným faktorom 15, čo jej nestačilo na ochranu počas každoročných výletov na grécke ostrovy vo veku 20 rokov.

Nejako ju vystrašila možnosť, že má rakovinu kože. ,[The diagnosis] Trochu znepokojujúce, pretože som o tom nikdy predtým nepočula,“ povedala Collette, ktorej povedali, že u lekárov je „veľmi zriedkavé“ vidieť túto chorobu u niekoho v jej veku, pretože zvyčajne postihuje starších ľudí. Povedala, že bude klíčiť viac. BCC hrbole v jej živote, ako epidermálna hydra.

Jej obavy sa trochu rozplynuli po tom, čo jej lekári dali leták o tom, že je veľmi zriedkavé, aby rakovina metastázovala do iných orgánov.

Colette sa v roku 2017 hlásila do nemocnice na druhý zákrok po tom, čo jazva na jej spánku narástla o centimeter.


Colette prirovnala svoju známku k .  od "Kotva."

Colette prirovnala svoju značku k „kotve“.


"Toto [the sore] odlúpnuté, kôra odpadne a rana tam bude stále," Povedala Colette, ktorá pracuje na strednej škole. "Nakoniec to okolo toho začalo pomaly dozrievať a v hlave sa mi zanára to, čo by som opísal ako sopečný kráter."

,[The sore] „Nakoniec to okolo toho začalo pomaly dozrievať a to, čo popisujem ako sopečný kráter, sa mi prepadáva do hlavy,“ povedala Colette, ktorá pracovala na strednej škole.


Coletteova operácia potvrdila, že jej druhou lokalizáciou bol tiež bazalióm.

Coletteova operácia potvrdila, že jej druhou lokalizáciou bol tiež bazalióm.


Napriek tomu chirurgovia v roku 2015 problematické miesto odstránili.

„opísal [the procedure] Keď mi rezali, dolu a cez čelo, otvárali ho ako okno, aby odstránili rakovinu a tkanivo okolo nej, aby sa uistili, že sa zbavili celej rakoviny, Colette podrobne vysvetlila celý proces.

Povedala, že zdravotníci to „potom dali dokopy“ a zanechali po sebe veľkú jazvu s veľkosťou 4-palcovej „kotvy“. Sprievodné fotografie zobrazujú epidermálne mementá, ktoré pripomínajú obrátené „T“ alebo zapálený kríž v lebke upíra.

„Toto je znak, ktorý si každý všimne,“ lamentovali rodičia. „Na škole, v ktorej pracujem, všetci mladí ľudia hovoria: „Čo máš za značku na hlave pre slečnu?“

Povedala: „Ovplyvnilo to moju sebadôveru. Vidím ľudí, ktorí na mňa zízajú, takže sa cítim nepríjemne.“

Nehovoriac o tom, že napriek tomu, že bola Colette vyrezaná na mieste, ešte nebola z lesa. Počas operácie matka spomenula, že na boku tváre mala aj asi centimetrovú jazvu, ktorú lekári pacientke prikázali sledovať.

Bazalióm je typ rakoviny kože "predpokladá sa, že je spôsobená dlhodobým vystavením ultrafialovému (UV) žiareniu zo slnečného žiarenia," Podľa Mayo Clinic.
Podľa Mayo Clinic je bazocelulárny karcinóm typ rakoviny kože, „ktorý sa považuje za spôsobený dlhodobým vystavením ultrafialovému žiareniu zo slnečného žiarenia“.
Kennedy News and Media
Colette využíva svoje utrpenie ako varovný príbeh, aby pomohla ostatným vyhnúť sa rovnakému osudu.
Colette využíva svoje utrpenie ako varovný príbeh, aby pomohla ostatným vyhnúť sa rovnakému osudu.
Kennedy News and Media

Do nemocnice sa vrátila v roku 2017 po tom, čo vyvýšené znamienko perly narástlo o jeden centimeter. Lekári odstránili hrbolček a potvrdili, že ide tiež o bazocelulárny karcinóm.

Zatiaľ čo operácia bola úspešná, Colette sa obáva, že jej budúcnosť by mohla byť hrou karcinogénnych škvŕn a opisuje: „Len si myslím, ‚Koľko ich ešte dostanem počas svojho života?“

Nie je prekvapením, že toto utrpenie robí Collette fanatickou, aby chránila seba a svoju rodinu pred slnkom.

„Počas vĺn horúčav si dávam faktor 50 a som v tieni, ak zídem na pláž, nezostanem tam dlho,“ povedala. „Neustále hovorím svojim deťom: Uistite sa, že máte opaľovací krém.“

Colette teraz nosí SPF 50 a sedí v tieni.
Colette teraz nosí SPF 50 a sedí v tieni.
Kennedy News and Media

Dúfa, že nakoniec využije svoju ságu, aby pomohla ostatným vyhnúť sa rovnakému osudu.

„Mojím posolstvom bude vždy natierať sa opaľovacím krémom a chrániť sa,“ povedala Colette. „Nie je to nasadzovanie, keď ste vonku, ale skôr, ako idete von, pretože to trvá nejaký čas, kým to vaša pokožka absorbuje.“

Nie je to prvýkrát, čo sa ukázalo, že neškodné miesto je karcinogénne. V máji sa život austrálskej modelky obrátil naruby po neškodne vyzerajúcej pehe majú smrteľnú rakovinu kože – Čo si pripisuje za to, že svoju mladosť strávila na slnku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close