Hlavné správy

USA majú čoraz väčší záujem o rozšírenie svojho dosahu do vesmíru medzi Zemou a Mesiacom. Čo je za tým?

Vláda USA áno rastúce ambície presadzovať ich záujmy v priestore medzi Zemou a Mesiacom. Medzi ciele Spojených štátov môže patriť aj mesačný povrch, najmä s príchodom misie NASA, Artemis. Píše o tom portál Vesmír.

Záujem USA o Mesiac bol spomenutý v nedávnej správe Stav vesmírnej priemyselnej základne 2020: Čas na akciu na udržanie ekonomického a vojenského vodcovstva USA vo vesmíre. Celú správu nájdete ty. Vychádza z dielne, do ktorej sa zapojil viac ako 120 odborníkov z priemyslu, vlády, ale aj školstva. V súhrne správy sa dozviete, že USA čelia výzvam vo vesmíre, konkrétne v priestore medzi Zemou a Mesiacom. Vláda USA vidí potrebu zabezpečiť kľúčové body.

„Vesmírny priemysel neustále rastie a prvý štát, ktorý poskytuje infraštruktúru a logistiku na obežnej dráhe Zeme aj v priestore Zem – Mesiac, bude schopný významne ovládnuť vesmír,“ uvádza sa v správe.

Otázka mesačných zdrojov

Ďalšia správa sa zameriava na mesačné zdroje, najmä vodík a kyslík, ktoré môžu slúžiť ako palivo pre civilné, obchodné alebo vládne misie. Podľa tejto správy sú zdroje na Mesiaci kľúčom k pokroku vesmírneho priemyslu. Najskôr sa spomína, že vďaka nim sa budeme môcť dostať k asteroidom alebo na Mars.

„Dnešné vesmírne preteky nie sú len o vlajkach alebo stopách v prachu. Strategicky ide o preteky o obrovské bohatstvo, ako sú napríklad mesačné zdroje. Tie budú poháňať vesmírnu ekonomiku a umožnia nám ísť oveľa ďalej,“ uvádza sa v správe.

Vo vesmírnej komunite však existujú ľudia, ktorí Mesiac vnímajú ako druhé El Dorado, miesto bohatstva a príležitostí. Môžu mať formu ťažby vodného ľadu alebo hélia-3, ktoré by poháňalo jadrové reaktory. Niektorí odborníci preto vidia na Mesiaci priestor pre ekonomický rast. Iní sú však skeptickí a neveria, že k tomuto rozmachu dôjde v nasledujúcich desaťročiach.

„Existujú názory, že americká armáda by mala mať svoj vplyv na Mesiac, aby bola schopná chrániť americkú spoločnosť a amerických občanov. Ich cieľom je chrániť majetok USA a zabrániť ostatným v nárokovaní toho, čo patrí USA,“ uviedol David Burbach, americký expert na národnú bezpečnosť.

READ  Spojenci vyzývajú slovenského vodcu, aby rezignoval na ruské vakcíny Svet

Mohlo by vás zaujímať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close