Hlavné správy

USA majú čoraz väčší záujem o rozšírenie svojho dosahu do vesmíru medzi Zemou a Mesiacom. Čo je za tým?

Vláda USA áno rastúce ambície presadzovať ich záujmy v priestore medzi Zemou a Mesiacom. Medzi ciele Spojených štátov môže patriť aj mesačný povrch, najmä s príchodom misie NASA, Artemis. Píše o tom portál Vesmír.

Záujem USA o Mesiac bol spomenutý v nedávnej správe Stav vesmírnej priemyselnej základne 2020: Čas na akciu na udržanie ekonomického a vojenského vodcovstva USA vo vesmíre. Celú správu nájdete ty. Vychádza z dielne, do ktorej sa zapojil viac ako 120 odborníkov z priemyslu, vlády, ale aj školstva. V súhrne správy sa dozviete, že USA čelia výzvam vo vesmíre, konkrétne v priestore medzi Zemou a Mesiacom. Vláda USA vidí potrebu zabezpečiť kľúčové body.

„Vesmírny priemysel neustále rastie a prvý štát, ktorý poskytuje infraštruktúru a logistiku na obežnej dráhe Zeme aj v priestore Zem – Mesiac, bude schopný významne ovládnuť vesmír,“ uvádza sa v správe.

Otázka mesačných zdrojov

Ďalšia správa sa zameriava na mesačné zdroje, najmä vodík a kyslík, ktoré môžu slúžiť ako palivo pre civilné, obchodné alebo vládne misie. Podľa tejto správy sú zdroje na Mesiaci kľúčom k pokroku vesmírneho priemyslu. Najskôr sa spomína, že vďaka nim sa budeme môcť dostať k asteroidom alebo na Mars.

„Dnešné vesmírne preteky nie sú len o vlajkach alebo stopách v prachu. Strategicky ide o preteky o obrovské bohatstvo, ako sú napríklad mesačné zdroje. Tie budú poháňať vesmírnu ekonomiku a umožnia nám ísť oveľa ďalej,“ uvádza sa v správe.

Vo vesmírnej komunite však existujú ľudia, ktorí Mesiac vnímajú ako druhé El Dorado, miesto bohatstva a príležitostí. Môžu mať formu ťažby vodného ľadu alebo hélia-3, ktoré by poháňalo jadrové reaktory. Niektorí odborníci preto vidia na Mesiaci priestor pre ekonomický rast. Iní sú však skeptickí a neveria, že k tomuto rozmachu dôjde v nasledujúcich desaťročiach.

„Existujú názory, že americká armáda by mala mať svoj vplyv na Mesiac, aby bola schopná chrániť americkú spoločnosť a amerických občanov. Ich cieľom je chrániť majetok USA a zabrániť ostatným v nárokovaní toho, čo patrí USA,“ uviedol David Burbach, americký expert na národnú bezpečnosť.

READ  Hodnotenie hráčov USMNT U20s vs. Slovensko: Kate Cowellová sa naplno darí Darwinovi Nunesovi, keď sa k nemu pridal aj spoluhráč Niko Tsakiris z tímu Earthquakes.

Mohlo by vás zaujímať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close