najnovšie správy

V minulosti prišiel na lukratívnu štátnu krajinu muž spojený s konzumentmi alkoholu

Slovenský pozemkový fond, ktorý má na svojom konte niekoľko škandálov, pridelil lukratívnej pôde v trhovej hodnote stovky tisíc eur súkromnej spoločnosti v rámci restitucií. Za spoločnosťou stojí muž z tzv. Zoznamov mafií.

Platíte menej ako 80 000 EUR a máte právo pristáť s minimálnou plochou 26 000 futbalových ihrísk. V trhovej hodnote mnohokrát suma, ktorú ste zaplatili ľuďom ukradnutým podľa starého plánu. Aj keď by ste mali dostávať najmä pozemky v regióne, v ktorom sa nachádzala zem zhabaná komunistami, štát pridelí lukratívnu pôdu na turistické miesta zachytené desiatky kilometrov ďalej.

Reštitučné podnikanie zatiaľ prekvitalo pod všetkými vládami a pod vedením väčšiny vodcov Slovenského pozemkového fondu (SPF). Kancelária s takmer tristo zamestnancami a priemernou mzdou na úrovni 1 300 eur v roku 2018 riadi okrem programu reštitúcie aj poľnohospodársky majetok patriaci štátu alebo pôde neznámych vlastníkov. V priebehu rokov svojej existencie pripísal niekoľko škandálov.

Zastúpeným prípadom je prevod lukratívnej pôdy za prvej vlády Fica s HZDS a SEI na ľudí blízkych Vladimírovi Mečiarovi. V tom čase získala spoločnosť GVM podnikateľa Milana Bališa viac ako milión metrov štvorcových pôdy vo Vysokých Tatrách za 13 miliónov korún (viac ako 430 tisíc eur) s trhovou hodnotou 1,5 miliárd korún (takmer 50 miliónov eur).

Najnovšie zistenia z Aktuality.sk ukazujú, že aj napriek zmenám v správe fondu, ministrom a vládam pokračovalo prideľovanie atraktívnej poľnohospodárskej pôdy, aj keď na papieri. Spoločnosť Finag na čele s mužom z tzv. Zoznamov mafií as právnickým vzdelaním z University of Sládkovičovo, kde študoval niekoľko známych mien slovenského podsvetia vrátane bratislavského šéfa Juraja Ondrejčáka alias Piť.

#SpajaNasZodpovednost

Prebiehajúca pandémia môže tiež ohroziť posledné nezávislé médiá, ktoré nemajú zamknutý obsah. Medzi ne patrí Aktuality.sk. Overené informácie vám prinášame na minútu, takmer nepretržite 7 dní v týždni. Náš obsah je k dispozícii zadarmo pre každého z vás. Súčasný ekonomický pokles spôsobil masívny pokles príjmov z mediálnej reklamy, čo veľmi vážne zasiahlo aj Aktuality.sk. Dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme vašu podporu – čitatelia. Ďakujeme Vám! #SpajaNasZodpovednost

Už máte účet? prihlásiť sa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close