hospodárstvo

Vedúci finančného výboru tvrdí, že verejné financie budú pod kontrolou

Slovensko vo svojom programe stability na roky 2020 až 2023 uvádza, že bude mať verejné financie pod kontrolou a že pozícia krajiny bude udržateľná. Na plenárnom zasadnutí vyhlásil podpredseda SaS a predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič.

Kritizoval bývalú vládu, že v minulosti nevyužívala efektívne zdroje.

Viskupič zdôraznil, že čistý dlh Slovenska predstavoval ku koncu roka 2018 43% hrubého domáceho produktu (HDP) a program v tom čase bol plný slov o oživení a konsolidácii.

“Práve sme na to upozornili. Telefónna karta krajiny, na ktorej je založený súčasný program stability, nie je dobrá. Slovensko bude potrebovať veľa, pretože potrebujeme veľa peňazí na rehabilitáciu oblastí, ktoré boli po ôsmich rokoch hojnosti, silných daňových výberoch, mala byť v skvelej kondícii. Krajina za posledných osem rokov zaznamenala značný dlh, “uviedol Viskupič.

Podľa neho sa zdroje v minulosti nevyužívali na zabezpečenie dobrého zdravia, zdravia a železníc, ani na výstavbu nových škôl alebo internátnych škôl, ani na modernizáciu obrany. „Boli dokonca zvyknutí budovať modernú IT infraštruktúru, naopak, my sme pred byrokratizovanou krajinou, občan beží po orgánoch. Dlh zostáva, musí byť splatený a prišiel nový koronavírus“, povedal Viskupič.

Podľa neho poslanci majú program stability na stole, ktorý používa pojmy ako pokles, riziko, zvýšený dlh, deficit, dane.

„Používa však aj pojmy ako stabilizácia, podpora, opatrenia, investície, udržateľnosť, disciplína,“ dodal Viskupič a dodal, že vláda mala plán, koľko a kde minúť. „Neprekročíme hranice,“ uviedol Viskupič. „Každá kríza nie je len hrozbou, ale aj príležitosťou. Pomoc Európskej únie bude spojená s reformami. Slovensko má historickú šancu diverzifikovať svoje hospodárstvo a napredovať,“ hovorí Viskupič ,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close