Svet

„Veľmi zrejmé protiruské akcie“: Veľvyslanec reaguje na tvrdenia, že Pakistan tajne vyzbrojuje Ukrajinu

Vzťahy medzi Ukrajinou a Pakistanom sa počas prebiehajúcej vojny s Ruskom postupne prehlbovali. Islamabad začal dovážať pšenicu z Kyjeva začiatkom tohto roka a údajne do vojnou zničenej krajiny posiela zbrane a iné obranné zásoby. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba minulý mesiac absolvoval jednodňovú návštevu Pakistanu – ide o prvú návštevu ministrov Ukrajiny od nadviazania diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami v roku 1993. Tento vývoj nešiel dobre s Moskvou, o ktorej úradníci hovoria, že ide o „otvorenejšie protiruské opatrenia“, ktoré nemožno ignorovať.

„Áno, existujú správy a informácie o takýchto incidentoch a tieto informácie berieme veľmi vážne. Takéto príklady, ak sa potvrdia, sú očividným protiruským krokom, ktorý nemôžeme ignorovať. Ako som povedal, veľmi pozorne sledujeme správy a správy a berieme ich veľmi vážne, pretože priamo ovplyvňujú situáciu na mieste a nie sú v rozpore s úsilím o rýchle, rýchle a mierové vyriešenie konfliktu. “ povedal Denis Alibov, ruský veľvyslanec v Indii.

Islamabad si v posledných mesiacoch buduje vzťahy s Moskvou a začiatkom tohto roka začal dovážať ruskú ropu so zľavou, aby uspokojil miestny dopyt.

Pakistan, ktorého chorá ekonomika dostáva pomoc od Medzinárodného menového fondu vo výške 3 miliárd dolárov, bol ťažko zasiahnutý, keď ceny potravín po ruskej invázii prudko vzrástli. Moskva minulý mesiac odstúpila od Čiernomorskej dohody o obilninách, ktorá umožňovala vývoz obilia z ukrajinských prístavov. Argumentuje, že medzinárodné spoločenstvo nedokázalo zabezpečiť, aby Rusko posielalo svoje vlastné vývozy obilia a hnojív v rámci dohody v dôsledku účinkov západných sankcií.

V apríli tohto roku správa ET naznačila, že Islamabad plánuje prepraviť 230 bezpečnostných kontajnerov prostredníctvom dvoch lodí z prístavu Karáčí. Nie je to vraj jediný prípad, keď si lode pod americkou a európskou vlajkou a prístavy v Poľsku a Nemecku vymenili zbrane. Predpokladá sa, že predmetné zbrane zahŕňajú tanky a rakety.

READ  Après Danemark alebo encore la France, la Norvège live plupart de ses obmedzenia sanitaires anti-Covid: "Nous allons devoir live with a niveau live dinfections"

Predstavitelia vtedajšej pakistanskej vlády však takéto tvrdenia popreli. Po stretnutí s Kulebou bývalý minister zahraničných vecí Bilawal Bhutto trval na tom, že Pakistan nedodal Ukrajine zbrane a muníciu.

„Rozhodli sme sa pokročiť v rozvíjaní spolupráce a priateľstva medzi národmi Pakistanu a Ukrajiny… Dúfame, že nájdeme mierové riešenie konfliktu prostredníctvom dialógu a diplomacie,“ povedal minulý mesiac.

(s príspevkami od agentúr)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close