Veda

Vesmírny odpad na ceste k piatkovej zrážke s Mesiacom rýchlosťou 5 800 míľ za hodinu

Mesiac sa chystá obkolesiť 3 tonami vesmírneho odpadu, čo by spôsobilo, že kráter by bol dostatočne veľký, aby sa doň zmestilo viacero návesov.

Zostávajúca raketa zasiahne odvrátenú stranu Mesiaca v piatok a bude sa pohybovať rýchlosťou 5 800 mph. Náraz by bol ďaleko od zvedavých očí teleskopov a môže trvať týždne – dokonca mesiace, kým sa potvrdí prostredníctvom satelitných snímok.

Odborníci tvrdia, že raketa narážala do vesmíru náhodne od jej vypustenia Čínou takmer pred desiatimi rokmi. Čínski predstavitelia však majú podozrenie, že je to ich.

Bez ohľadu na to, o koho ide, vedci očakávajú, že objekt prerazí 33 až 66 stôp naprieč a pošle mesačný prach stovky kilometrov na neúrodný, poškriabaný povrch.

nízky kruh vesmírny odpad Dá sa pomerne ľahko sledovať. Objekty vypustené hlboko do vesmíru pravdepodobne nič nezasiahne a tieto vzdialené kúsky sú zvyčajne zabudnuté, s výnimkou hŕstky pozorovateľov, ktorí sa radi hrajú na nebeských detektívov.

SpaceX v podstate urobila rap pre nadchádzajúci lunárny vrh, keď sledovač asteroidov Bill Gray identifikoval kolíziu v januári. O mesiac sa opravil a povedal, že „záhadným“ objektom nebol horný stupeň rakety SpaceX Falcon. spustenie v roku 2015 Klimatické observatórium hlbokého vesmíru pre NASA.

Gray povedal, že je to pravdepodobne tretí stupeň čínskej rakety, ktorá v roku 2014 poslala kapsulu testovacej vzorky na Mesiac a späť. Predstavitelia čínskeho ministerstva však uviedli, že horný stupeň opäť vstúpil do zemskej atmosféry a zhorel.

Existovali však dve čínske misie s podobným označením – skúšobný let a misia s návratom vzorky z Mesiaca v roku 2020 – a americkí pozorovatelia sa domnievajú, že sa tieto dve zamieňajú.

US Space Command, ktorá sleduje spodný vesmírny odpad, v utorok potvrdila, že čínsky horný stupeň sa nikdy neodchýlil od lunárnej misie z roku 2014, ako už bolo uvedené v jej databáze. Nepodarilo sa však potvrdiť krajinu pôvodu objektu, ktorý zasiahol Mesiac.

READ  Izrael a Švajčiarsko hlásia prvé prípady opičích kiahní, keď sa vírus šíri. správy

„Zameriavame sa na objekty v blízkosti Zeme,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Matematik a fyzik Gray povedal, že teraz verí, že to bola čínska raketa.

„Stal som sa v takýchto prípadoch trochu opatrnejší,“ povedal. „Ale naozaj nevidím spôsob, ako by to mohlo byť niečo iné.“

Jonathan McDowell Harvard a Smithsonian Center for Astrophysics podporujú Grayovo revidované hodnotenie, ale poznamenávajú: „Účinok bude rovnaký. Zanechá na Mesiaci ďalší malý kráter.“

Mesiac má už nespočetné množstvo kráterov s dĺžkou až 1600 míľ. S malou alebo žiadnou skutočnou atmosférou je Mesiac bezbranný proti neustálemu náporu meteorov a asteroidov a neustále prichádzajúcim kozmickým lodiam, vrátane niektorých úmyselne havaroval v záujme vedy, Bez počasia nedochádza k erózii, a preto impaktný kráter zostane navždy.

Čína má Lunar Lander na odvrátenej strane Mesiaca, ale severne od rovníka by bol piatkový efekt príliš ďaleko na to, aby sa dal zistiť. z nasa Lunar Reconnaissance Orbiter by bolo mimo. India pravdepodobne nebude obiehať okolo Mesiaca Chandrayaan-2 Dovtedy to musí prejsť, alebo tak.

„Čakal som niečo“ [significant] Dosť dlho na to, aby zasiahol Mesiac. V ideálnom prípade by zasiahol najbližšiu stranu Mesiaca v určitom bode, kde by sme ho mohli skutočne vidieť,“ povedal Gray.

Po prvotnom upozornení na nadchádzajúci štrajk Elona Muska v SpaceX sa Gray znova pozrie po tom, čo inžinier v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA spochybnil jeho tvrdenie. Teraz sa „veľmi dobre dohodol“, že ide o časť čínskej rakety, ktorá je založená nielen na orbitálnom sledovaní pri štarte v roku 2014, ale aj na údajoch z jej krátkodobého rádiového experimentu.

spoločnosti JPL Centrum pre štúdium objektov v blízkosti Zeme Podporuje prepočítavanie šedej. Tím z University of Arizona nedávno identifikoval segment čínskej rakety Long March zo svetla odrazeného od jej farby počas pozorovania teleskopom na valci.

READ  Moderné covid údery na báze bielkovín bezpečné pre použitie u detí

Je asi 40 stôp dlhý a 10 stôp v priemere a každé dve až tri minúty vykonáva akrobatický pohyb.

Gray povedal, že SpaceX ho nikdy neoslovilo, aby spochybnilo jeho pôvodné tvrdenie. Nie je tam ani cukor.

„Nie je to problém SpaceX, ani problém Číny. Nikto nie je obzvlášť opatrný, čo robí s odpadom na obežnej dráhe, ako je tento,“ povedal Gray.

Podľa McDowella je ťažké vystopovať tých, ktorí prežili takéto hlboké vesmírne misie. Gravitácia Mesiaca môže počas preletu zmeniť dráhu objektu, čo vytvára neistotu. A neexistuje žiadna ľahko dostupná databáza, poznamenal McDowell, okrem toho, že ju „skladal“ on sám, Gray a niekoľko ďalších.

„Teraz sa nachádzame v ére, v ktorej mnohé krajiny a súkromné ​​spoločnosti uchovávajú veci v hlbokom vesmíre, takže je čas sledovať ich,“ povedal McDowell. „Momentálne nemá nikoho vo voľnom čase, len pár fanúšikov.“

K tejto správe prispeli producentka videa z agentúry Associated Press Olivia Zhang a video novinár Sam McNeil z Pekingu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close