Veda

XRISM, SLIM: Spustenie japonského röntgenového satelitu „Sniper na Mesiac“ bolo odložené

Poznámka redaktora: Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a oveľa viac.CNN
,

Štart revolučného satelitu, ktorý ukáže nebeské objekty v novom svetle, a štart lunárneho pristávacieho modulu „Moon Sniper“ boli odložené.

Vzlet sa očakával v nedeľu o 20:26 ET alebo v pondelok o 9:26 japonského štandardného času, no nastal o necelých 30 minút neskôr kvôli zlému počasiu – a obzvlášť silnému hornému vetru nad miestom štartu. Musel sa odložiť dopredu času. Japonská agentúra pre letecký prieskum. Hoci agentúra neoznámila nový dátum štartu, štartovacia rampa vo vesmírnom stredisku Tanegashima je rezervovaná na 15. september.

Štart bol už dvakrát preložený kvôli zlému počasiu.

Satelit XRISM (vyslovuje sa „chrism“), známy aj ako Misia röntgenového zobrazovania a spektroskopieIde o spoločnú misiu medzi JAXA a NASA s účasťou Európskej vesmírnej agentúry a Kanadskej vesmírnej agentúry.

JAXA’s SLIM, or is in for the ride inteligentný lander na sondu Mesiaca, Tento prieskumný pristávací modul v malom meradle je navrhnutý tak, aby vykonal „presné“ pristátie na konkrétnom mieste do 100 m (328 stôp), a nie na bežný kilometrový dosah, a to pomocou technológie vysoko presného pristátia. Presnosť vyslúžila misii prezývku Moon Sniper.

Podľa NASA bude satelit a jeho dva prístroje pozorovať najhorúcejšie oblasti vesmíru, najväčšie štruktúry a objekty s najsilnejšou gravitáciou. XRISM bude detekovať röntgenové svetlo, ktoré má vlnovú dĺžku neviditeľnú pre ľudí.

Štúdium hviezdnych výbuchov a čiernych dier

Röntgenové lúče vyžarujú niektoré z energeticky najaktívnejších objektov a udalostí vo vesmíre, a preto ich chcú astronómovia študovať.

Richard Kelly, hlavný výskumník pre XRISM v Goddard Space Flight Center NASA, povedal: „Niektoré z vecí, ktoré dúfame, že budeme študovať pomocou XRISM, zahŕňajú hviezdne explózie spustené supermasívnymi čiernymi dierami v centrách galaxií a zrážky s rýchlosťou blízkou svetla.“ sú zahrnuté výsledky prúdových lietadiel.“ v Greenbelt, Maryland, vo vyhlásení. „Ale samozrejme sme najviac nadšení zo všetkých neočakávaných javov, ktoré XRISM objaví pri pozorovaní nášho vesmíru.“

V porovnaní s inými vlnovými dĺžkami svetla sú röntgenové lúče také malé, že prechádzajú cez miskovité zrkadlá, ktoré pozorujú a zhromažďujú viditeľné, infračervené a ultrafialové svetlo, ako sú vesmírne teleskopy Jamesa Webba a Hubblea.

S ohľadom na to XRISM pozostáva z tisícok zakrivených jednotlivých vnorených zrkadiel, ktoré sú optimálne navrhnuté na detekciu röntgenových lúčov. Po dosiahnutí obežnej dráhy bude potrebné satelit niekoľko mesiacov kalibrovať. Misia je navrhnutá tak, aby fungovala tri roky.

Podľa NASA dokáže satelit detekovať röntgenové lúče, ktorých energie sa pohybujú od 400 do 12 000 elektrónvoltov, čo je oveľa viac ako energia viditeľného svetla pri 2 až 3 elektrónvoltoch. Tento limit detekcie umožní študovať kozmické extrémy v celom vesmíre.

XRISM má dve špecializované zrkadlové polia na detekciu röntgenového žiarenia.

Satelit nesie dva nástroje s názvom Resolve a Extend. Rozlíšenie sleduje drobné teplotné zmeny, ktoré pomáhajú určiť zdroj, zloženie, pohyb a fyzický stav röntgenových lúčov. Rozlíšenie funguje pri mínus 459,58 stupňov Fahrenheita (mínus 273,10 stupňov Celzia), teplote cca. 50-krát chladnejšie ako hlboký vesmírĎakujeme za nádobu tekutého hélia veľkosti chladničky.

Prístroj pomôže astronómom odhaliť kozmické záhady, ako sú chemické detaily žeravého horúceho plynu vo vnútri kopy galaxií.

„Prístroj XRISM’s RESOLVE nám pomôže pochopiť štruktúru kozmických zdrojov röntgenového žiarenia v rozsahu, ktorý doteraz nebol možný,“ povedal Kelly. „Očakávame mnoho nových poznatkov o najhorúcejších objektoch vo vesmíre, vrátane explodovaných hviezd, čiernych dier a galaxií a zhlukov galaxií, ktoré poháňajú.“

Medzitým Xtend poskytne XRISM jedno z najväčších zorných polí na röntgenovom satelite.

„Spektrum zozbierané pre niektoré udalosti, ktoré sme pozorovali, budú tými najpodrobnejšími, aké kedy XRISM zhromaždil,“ uviedol Brian Williams, vedec projektu XRISM z NASA v Goddarde. „Misia nám umožní nahliadnuť do niektorých z najťažších miest na štúdium, ako sú vnútorné štruktúry neutrónových hviezd a prúdy častíc s rýchlosťou blízkou svetla poháňané čiernymi dierami v aktívnych galaxiách.“

Medzitým bude SLIM používať svoj vlastný pohonný systém na pohyb smerom k Mesiacu. Kozmická loď dosiahne obežnú dráhu Mesiaca asi tri až štyri mesiace po štarte, mesiac bude obiehať Mesiac a začne zostup a pokúsi sa o mäkké pristátie medzi štyrmi a šiestimi mesiacmi po štarte. Ak bude lander úspešný, súčasťou demonštrácie technológie bude aj krátka štúdia mesačného povrchu.

Na rozdiel od iných nedávnych pristávacích misií zameraných na južný pól Mesiaca, SLIM sa zameriava na miesto blízko malého lunárneho impaktného krátera s názvom Shioli v blízkosti Amrit Sagar, kde bude skúmať zloženie hornín, ktoré pomôžu vedcom určiť jeho pôvod. odhaliť. Mesiaca. Miesto pristátia je južne od mora pokoja, kde v roku 1969 pristálo Apollo 11, blízko rovníka Mesiaca.

SLIM (Smart Lander for the Moon Probe) letový model.  Snímka bola urobená v Spacecraft and Fairing Assembly Building (SFA), Tanegashima Space Center.

Po Spojených štátoch, bývalom Sovietskom zväze a Číne sa India stala štvrtou krajinou, ktorá uskutočnila kontrolované pristátie na Mesiaci, keď jej stredajšia misia Chandrayaan-3 dosiahla blízko južného pólu Mesiaca. Lunárny lander Hakuto-R japonskej spoločnosti iSpace predtým spadol 4,8 kilometra a potom sa zrútil na Mesiac počas pokusu o pristátie v apríli.

Sonda SLIM má navigačnú technológiu založenú na videní. Dosiahnutie presného pristátia na Mesiaci je hlavným cieľom pre JAXA a ďalšie vesmírne agentúry.

Oblasti bohaté na zdroje, ako je južný pól Mesiaca a jeho trvalo zatienené oblasti vyplnené vodným ľadom, tiež predstavujú veľa nebezpečenstiev s krátermi a skalami. Budúce misie budú musieť byť schopné pristáť v užšej oblasti, aby sa vyhli týmto vlastnostiam.

Dizajn SLIM je tiež ľahký, čo by mohlo byť priaznivé, keďže agentúry plánujú častejšie misie a skúmajú mesiace okolo iných planét, ako je Mars. Ak bude SLIM úspešný, tvrdí JAXA, premení misiu z „pristátia tam, kde môžeme, na pristátie tam, kde chceme“.

READ  Vzácny výbuch osvetlil oblohu v roku 1181 a nakoniec sme zistili, čo po sebe zanechalo

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close