najnovšie správy

Žite na zdravej pokožke. Aktuality.sk

Koža, ktorú nosíme …

Ľudská pokožka je v mnohých ohľadoch výnimočným orgánom. Nielenže tvorí hranicu medzi vonkajším a vnútorným prostredím a udržuje naše telo ako celok, ale vo svojom fungovaní plní množstvo ďalších funkcií. Chráni nás pred infekciami, je to najväčší zmyslový orgán, „sklad“ vitamínu D, vody, tukov a elektrolytov, reguluje telesnú teplotu a je tiež zrkadlom nášho celkového zdravia. Ako prekážka vonkajšiemu svetu je však tiež prvou „na rane“. Genetika, vek alebo hormonálne zmeny, ktoré ju modifikujú, na ňu nebudú mať veľký vplyv, ale ochrana pokožky pred vonkajšími vplyvmi je väčšinou v našich rukách.

Ročné obdobia napísané v koži …

Naša pokožka je v každom ročnom období vystavená rôznym stresovým testom a ich striedanie je poznačené hlavne drsnou a popraskanou pokožkou. V mrazivých zimných mesiacoch sa suší pobytom vo vyhrievaných izbách av horúcich dňoch častým vystavením slnku.

Za horúceho počasia stále viac odhaľujeme pokožku. Teplo a lúče slnka mu určite prospejú. Musíte len vedieť, kedy a koľko, pretože nadmerné vystavenie slnku sa môže obrátiť na našu pokožku v podobe začervenania alebo spálenia pokožky. Odkrytá pokožka je zraniteľnejšia aj pri športe alebo pri pobyte v prírode. Jeho integrita počas horúcich mesiacov je najčastejšie narušená uštipnutím hmyzom, odermi, povrchovými ranami, trhlinami, trhlinami alebo podráždením.

Prechody medzi ročnými obdobiami tak vystavujú pokožku, nielen na exponovaných častiach tela, zvýšenému stresu. „U zdravých ľudí sa zvyčajne prejavuje ako suchá, prechodná pokožka s podráždením, sčervenaním a miernym svrbením. U ľudí so suchou pokožkou a so sklonom k ​​ekzému, odlupovaniu pokožka a jej praskliny v záhyboch prstov sa tiež vyskytujú, „MUDr. Tomáš Kopal. U ľudí s ekzémom a sennou nádchou sa podľa jeho skúseností tieto problémy vyskytujú pravidelne a ich životy sú na niekoľko mesiacov horšie. Obzvlášť ak sa praskliny na koži nelieči a sú bolestivé.

Skúsenosti s internetovým fórom:
Miriam, 28: Mám na rukách veľmi suchú pokožku, vyvíjajú sa na ňom bolestivé vredy a keď sa uzdraví, vytvárajú sa ďalšie. Je to veľmi bolestivé a nepohodlné.
Robert, 42: Moje ruky sú od nepamäti suché, ale až teraz je koža mojich prstov prasknutá, čo mi v práci spôsobuje veľké problémy. Pracujem ako maliar a nepomáhajú ani ochranné pracovné krémy.
Marcel, 32: Pokožka na mojich rukách neustále praská. Postihnuté trhliny sa postupom času liečia, ale okamžite sa vytvárajú niekde inde. Je to dosť bolestivé, ale tiež veľmi nevzhľadné.
Marta, 52: Viem, že niekto povie, že je to triviálny problém. Ale keď to bolí toľko, stále sa opakuje a bráni vám robiť bežné každodenné činnosti, takže to nie je také triviálne!

„V súčasnej situácii sa povinné používanie dezinfekcie rúk pomocou alkoholového roztoku stáva tiež bolestivou skúsenosťou. To ešte viac zhoršuje podráždenie pokožky. Napriek úsiliu výrobcov aj vysoko kvalitné dezinfekčné roztoky poškodiť kožnú bariéru, vysušiť ju a dráždiť. Poškodená pokožka sa stáva citlivejšou a do nej vstupujú rôzne znečisťujúce látky, mikroorganizmy a alergény, čo spôsobuje ďalší zápal a začarovaný kruh. bolesť sa uzavrie, “hovorí MUDr. Kopal.

3fotografie v galérii

Zostaňme v našej koži …

Koža je bariérou proti patogénom vo vonkajšom prostredí. Jeho účinnosť sa stráca v prípade, že dôjde k porušeniu jeho integrity. Napriek najmenšej rane môžu škodlivé mikroorganizmy vniknúť do nášho tela a spôsobiť zápal. A oveľa závažnejšie malé zdravotné komplikácie môžu pridať k malým problémom, ktoré často konáme iba s poznámkou „to nie je nič“.

V miernych prípadoch kožných lézií, to znamená suchej a popraskanej pokožky, pomáha použitie vhodného krému obnoviť kožnú bariéru. V lekárni je možné kúpiť si vhodné prípravky a odbornú radu vám poskytne skúsený lekárnik podľa vlastného výberu.

Problematickejšie sú prípady, keď je koža už poškodená alebo existujú iné prejavy vo forme uhryznutia hmyzom, odrenín, spálenia od slnka alebo popálenia povrchu. „V takýchto prípadoch už konvenčná kozmetika nie je užitočná a pacienti sa často snažia získať lokálne produkty, najmä kortikosteroidy a antibiotiká, ktoré nie sú dostupné zadarmo. Takýto prístup je však veľmi nebezpečný a Vo svojej praxi sa často stretávam s tým, že pri samoliečbe môžu ľudia spôsobiť oveľa väčšie kožné problémy ako u bývalých, “upozorňuje vedúci kožného oddelenia MUDr. Tomáš Kopal.

Tradičné prípravky obsahujúce rastlinné extrakty podľa neho predstavujú účinné a citlivé riešenie uvedených kožných problémov. Využívajú najmä účinky rastlín tradične používaných v európskom ľudovom liečiteľstve v minulosti a dodnes sú často súčasťou špeciálnej kozmetiky v starostlivosti o pleť.

Špeciálna skupina prípravkov na starostlivosť o pokožku je lokálna ochrana rastlín. Sú to masti a krémy vyrobené z tradičných prísad. Avšak kvôli bezpečnosti ich použitia, ako sú lieky, sa podrobujú prísnym testom. „Klinickú účinnosť týchto prípravkov dokazujú aj klinické štúdie. Jeden z nich je Cicaderma, Je to masť s vysokým obsahom aktívnych zložiek rastlín, takmer 50 percent. Byliny a masťové základne sú vybrané tak, aby minimalizovali riziko kontaktnej alergie, a to aj v prípade alergikov, “uviedol MUDr. Kopal.

Optimálne konzervovanie účinných látok v prípravku sa dosahuje technologicky náročným výrobným procesom, ktorý na spracovanie využíva iba čerstvé rastliny. „Výsledkom je nedráždivá masť, ktorá podporuje hojenie malých rán na pokožke, pôsobí protizápalovo a účinne vytvára bariéru, ktorá chráni pokožku pred ďalším poškodením. Cicaderma obsahuje ne-kortikosteroidné protizápalové lieky. Obsahuje tiež prírodné rastlinné antibiotiká, ktoré sú bezpečné aj pre tehotné ženy a deti. Cicaderma upokojuje podráždenú pokožku, podporuje regeneráciu poškodenej pokožky a účinne urýchľuje hojenie drobných rán. Výrobok preto predstavuje bezpečné a efektívne ošetrenie veľkých a menších sezónnych kožných problémov, “uzatvára vedúci dermatologického oddelenia MUDr. Tomáš Kopal.

CICADERMA® je kožná masť, ktorá má podporný účinok pri liečbe drobných popálenín kože, začervenania kože po opaľovaní, drobných rán, po uhryznutí hmyzom, odrenín, povrchových rán, prasklín, štrbiny kože, podráždenie kože. Masť sa aplikuje 1 až 2 krát denne alebo v závislosti od závažnosti zranenia.

Aktuality.sk3fotografie v galérii

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close