Veda

2 Svety veľkosti Zeme objavené mimo našej slnečnej sústavy

Verzia tohto príbehu sa objavila v bulletine CNN Wonder Theory Science. Ak ju chcete dostať do doručenej pošty, zaregistrujte sa zadarmo tu,CNN
,

existujú viac ako 5 000 známych svetov mimo našej slnečnej sústavy.

Od 90. rokov 20. storočia astronómovia používajú pozemné a vesmírne teleskopy na hľadanie znakov planét mimo nášho malého kúta vesmíru.

Exoplanéty je notoricky ťažké zobraziť priamo, pretože sú tak ďaleko od Zeme.

Vedci však poznajú znamenia, hľadajú chvenie vo hviezdach, keď obiehajúce planéty vyvíjajú svoju gravitačnú silu, alebo sa ponoria do svetla hviezd, keď planéty prechádzajú pred svojimi hviezdnymi hostiteľmi.

Je veľmi pravdepodobné, že existujú stovky miliárd ďalších exoplanét, ktoré čakajú na objavenie.

Súčasťou vzrušenia okolo vesmírneho teleskopu Jamesa Webba je jeho potenciál Nahliadnutie do atmosféry potenciálne obývateľných planét a objavovať nový svet. Tento týždeň vesmírne observatórium určite doručilo.

Teleskop Webb potvrdil existenciu exoplanéty prvýkrát od vypustenia vesmírneho observatória v decembri 2021.

Svet, známy ako LHS 475 b, má približne rovnakú veľkosť ako Zem a nachádza sa vo vzdialenosti 41 svetelných rokov v súhvezdí Oktánov.

Vedci zatiaľ nevedia určiť, či má planéta atmosféru, ale Citlivé schopnosti teleskopu zachytené na rade molekúl, Web dostane ďalšiu trhlinu pri stavaní na týchto údajoch toto leto.

Exoplanéta bola jedným z Webbových kozmických objavov oznámených tento týždeň na stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti v Seattli. A čo viac, špehoval misiu NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite alebo TESS Druhá exoplanéta veľkosti Zeme v zaujímavom planetárnom systéme 100 svetelných rokov ďaleko – a svet by mohol byť potenciálne obývateľný.

Rok po silnej erupcii sopky Hanga Tonga-Hanga Ha’apai sa vedci stále dozvedajú o prekvapivejších dôsledkoch tejto udalosti.

Podľa novej správy výbuch zasiahol viac ako 25 500 bleskov len za päť minút. Udalosť tiež spustila približne 400 000 bleskov za šesť hodín a predstavovala polovicu všetkých bleskov na svete počas vrcholu erupcie.

Ešte prekvapivejšie však je, že k výbuchu došlo v januári 2022 Len jeden faktor za rok bleskových extrémov celosvetovo.

Živica stromu uväznila túto kvetinu asi pred 40 miliónmi rokov.

Kvitnúce kvety sú notoricky krátkodobé, ale exemplár starý približne 40 miliónov rokov zostáva obalený jantárom a zamrznutý v čase.

Výskumníci sa opäť pozreli na mimoriadnu fosíliu jantáru, ktorá bola prvýkrát zdokumentovaná v roku 1872. to je Najväčší známy kvet skamenený v jantáre 1,1 palca (28 mm) naprieč.

Vedcom sa podarilo extrahovať z kvetu časť peľu a zistili, že patrí do skupiny moderných rastlín.

Medzitým archeológovia odhalili Osem prehistorických pštrosích vajec v blízkosti starovekého ohniska v Izraeli.

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos vypustí náhradnú kozmickú loď bez posádky na Medzinárodnú vesmírnu stanicu v decembri ako návratové vozidlo pre troch členov posádky po poškodení kapsuly Sojuz.

Kozmonauti Sergey Prokopyev a Dmitri Petelin a astronaut NASA Frank Rubio odštartovali k vesmírnej stanici v septembri.

Komisia zistila, že došlo k poškodeniu potrubia radiátora Sojuz. v dôsledku dopadu mikrometeoroidovTo vytvorilo dieru s priemerom menším ako 1 milimeter, podľa Roskosmosu.

Členovia posádky zostávajú v dobrom zdravotnom stave, ale ich návrat na Zem – ktorý nebol stanovený – sa oneskorí najmenej o niekoľko mesiacov.

Počas tohto Raketa LauncherOne spoločnosti Virgin Orbit sa pokúša odštartovať zo Spojeného kráľovstvaa naplánované pre start-up ABL Space Systems so sídlom v Kalifornii Vypustite svoju raketu RS1 z Aljašky, Obe rakety zlyhali a vyšetrovanie pokračuje, aby sa zistilo, čo sa stalo.

Lietadlo Airbus A340 spoločnosti Qatar Airways zanecháva na oblohe mašinu.

Kontrails unášané za lietadlami, ktoré každý deň križujú našu oblohu, sa môžu zdať neškodné, ale tieto ľadové oblaky sú v skutočnosti škodlivé pre životné prostredie.

Kondenzačné stopy, ktoré vznikajú, keď sa ľadové kryštály zhlukujú okolo malých častíc emitovaných prúdovými motormi, zachytávajú viac tepla ako emisie oxidu uhličitého, ktoré vznikajú pri spaľovaní paliva. Životnosť kondenzačných stôp závisí od poveternostných podmienok.

výskumníci veria mierne odklonenie konkrétnych letov môže pomôcť znížiť škody.

Pred odchodom si pozrite tieto príbehy:

musela to byť nezvyčajne jasná hviezda Prašné bombardovanie tajomným hviezdnym spoločníkom Roky

Európske „močiarne telá“, neuveriteľne dobre zachované múmie a kostry objavené v rašeliniskách a mokradiach, Odhaľte niektoré brutálne skutočnosti prehistorického života,

Astronómovia pozorovali Najbližší pár supermasívnych čiernych dier, aký bol kedy pozorovaný v mnohých vlnových dĺžkach svetla. Kozmické telesá boli spojené zrážkou galaxií.

READ  Nový variant Kovid: CDC najskôr zistí viac ako 50 amerických prípadov variantov identifikovaných vo Veľkej Británii

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close