Svet

Africká únia odsudzuje „nečestné“ sudánske rozhovory

Africká únia (EÚ) uviedla, že sa nezúčastní rozhovorov, ktoré vyčlenili významných aktérov v snahe vrátiť sudánske zmeny po minuloročnom vojenskom prevrate na správnu cestu.

Poprední sudánski civilisti bojkotovali rozhovory s vojenskými vodcami, ktoré sa začali začiatkom tohto mesiaca pod medzinárodnou záštitou.

„Africká únia nemôže viesť tieto nečestné a nepriehľadné diskusie, ktoré vylučujú účastníkov alebo s nimi zaobchádza nespravodlivo,“ povedal v utorok večer novinárom Mohammed Beloich, veľvyslanec AÚ v Chartúme.

Zástupcovia AÚ v Chartúme v stredu odsúdili „nesprávnu interpretáciu“ vyhlásení a objasnili, že nemysleli, že AÚ „opúšťa trojku“ v spojení s OSN a východoafrickým regionálnym orgánom Igad, ktorý má dohliadať na dialóg.

AÚ v rozhovore, ktorý sa začal začiatkom júna, vysvetlila, že sa odmieta zúčastniť na určitých aktivitách z dôvodu „neprehľadnosti a nedostatku rešpektu voči účastníkom“. demokracia.

Z bývalých rebelov, ktorí podpísali mierovú dohodu s Chartúmom po páde diktátora Umara al-Bašíra v roku 2019, sa na rozhovoroch medzi Sudánom zúčastnila iba armáda a ich spojenci.

Na prvom stretnutí sa zúčastnila hŕstka civilistov, no na prvom stretnutí sa nezúčastnila ani chrbtová kosť zvrhnutej civilnej vlády, Sily pre slobodu a transformáciu (FLC), ani najstaršia strana krajiny Ummah či opozičné skupiny. Vedú protiprevratové boje a súhlasili s účasťou.

Rokovania boli odložené na neurčito, najmä po tom, čo sa americkí diplomati márne pokúšali vystúpiť na verejnosti.

AÚ suspendovala Sudán 25. októbra 2021 po štátnom prevrate vedenom generálom Abdelom Fattahom al-Burhaneom.

Odvtedy krajina stagnuje: v roku 2019 sa vymanila z Bašírovej 30-ročnej vojenskej – islamskej diktatúry, opäť je na okraji národa, stráca medzinárodnú pomoc – 40 % svojho rozpočtu – a potápa sa. Nudné podmienky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close