Technológie

Ako pokaziť krásnu hru zlým príbehom? Hrali sme Watch Dogs: Legion

Ubisoft pripravuje pre hráčov každý rok niekoľko noviniek. Spravidla ide o pokračovanie dobre zabehnutej série a nebude tomu tak ani tentokrát. Pred pár dňami uzrel svetlo Watch Dogs: Legion, čo je v poradí tretí diel, a autori tentoraz sľubovali skutočne revolučné novinky.

Londýn v hlavnej úlohe

Prvýkrát v histórii série sa dej neodohráva v USA, ale v Európe, v Londýne. Príbeh sa odohráva v blízkej budúcnosti, vychádza z nepriaznivej situácie vo Veľkej Británii, kde sú ľudia nespokojní a nesúhlasia s neustálou kontrolou, ktorej sú každý deň vystavení.

Za kamerami na každom kroku a veľkým počtom dronov, ktoré monitorujú okolie 24 hodín denne, stojí Albion a tvrdí, že sú zavedené všetky opatrenia pre bezpečnosť ľudí. Začínate v koži agenta Daltona, ktorý akoby vypadol z oka Jamesovi Bondovi. Charizmatický a vtipný hlavný hrdina sa púšťa do boja s neznámou teroristickou skupinou, ktorá bombu umiestnila priamo pod sídlo parlamentu.

Spočiatku to vyzerá, že sa vám podarilo bombu zneškodniť, udalosti však naberajú nečakaný smer. Dalton s hrôzou zisťuje, že v meste je oveľa viac výbušnín, a keď všetky začnú explodovať naraz, v uliciach sa rozpúta peklo.

Posledné, čo chudobný agent vidí, je vysielanie pre DedSec, ktorého je sám súčasťou. Tesne pred smrťou mu neznáma maskovaná osoba vysvetlila, že za všetky tieto udalosti bude zodpovedný DedSec, v súčasnosti zúfalo čeliaci útočnej jednotke. Na vine je hacktivistická organizácia neúnavne bojujúca s neustálou kontrolou populácie.

Skutočným hlavným protagonistom je samotný Londýn

Našťastie sa našlo niekoľko jednotlivcov, ktorí verili v nevinu a dobré úmysly DedSca. Práve z týchto radov pochádza váš nový hlavný hrdina. Je len na vás, koho si z uvedeného zoznamu vyberiete. Každá z týchto postáv má iné schopnosti. Chytil nás hacker, ktorého výhodou bola kratšia doba prieniku do jednotlivých systémov. Ak dávate prednosť čelnému útoku, siahnite po postave s vylepšenou obranou a lepším arzenálom zbraní.

READ  Boogie predá rozkošný Destiny 2 Baby Fallen Shine
DedSec ťa chce!

Vaše prvé kroky vás dovedú na opustenú základňu, kam vás nasmeruje Bagley, umelá inteligencia vytvorená pre DedSec. Mimochodom, Bagley vás bude sprevádzať celým hraním a komentovať vaše kroky suchým anglickým humorom. Vzhľadom na to, že sa celá udalosť odohráva v Londýne, je logické, že všetky postavy majú dabing so silným britským prízvukom.

Vašou úlohou je zostaviť tím, ktorý vyčistí názov organizácie DedSec a najmä vytiahne mesto z pazúrov Albionu, ktorý ho ovláda. Tu sa dostávame k proklamovanému ponoreniu, pretože môžete hrať skutočne za každú postavu, ktorú stretnete. Niekoľko postáv sa k vám pripojí automaticky, ale zvyšok je už na vás. Znie to zaujímavo, ale má to aj svoju odvrátenú stránku.

To, že môžete ovládať ktorúkoľvek postavu, má za následok stratu dokonale vykreslených hlavných postáv, na aké sme boli zvyknutí v predošlých dieloch. Naverbované postavy majú rôzne schopnosti, ale tieto rozdiely sú také malé, že si ich väčšinou ani nevšimnete. Postavy budete meniť, iba ak ich stratíte v bitke.

Rozmanitosť herných postáv sa ďalej posúva späť postupným vylepšovaním jeho tímu. Na určitých miestach môžete nájsť technické body, pomocou ktorých získate nové zručnosti. Každá z postáv môže mať pri sebe mechanického pavúka alebo si na pomoc privolať drony.

Možností je ale oveľa viac, pretože môžete postupne odomykať lepšie zbrane alebo vylepšovať už spomínaných spoločníkov. Napríklad možnosť omráčiť súpera mechanickým pavúkom je veľmi vítaná možnosť.

V každom z nás je hacker

Autori informovali o prelomových novinkách, no v skutočnosti sme sa dočkali iného titulu, ktorý, zdá sa, vypadol z dohľadu predchodcov. Tituly Ubisoftu sú často postavené na veľmi podobných pravidlách hry, ktorými sa riadia herné svety. Bohužiaľ musíme konštatovať, že Watch Dogs: Legion tiež patrí do tejto kategórie a funguje skôr ako datadisk než ako plnohodnotné pokračovanie.

Obrovský otvorený svet je rozdelený do niekoľkých oblastí, ktoré je potrebné oslobodiť od nadvlády Albiónu. Potrebnú pozornosť obyvateľov dosiahnete postriekaním propagandistického obsahu na steny alebo zmenou obsahu hologramov a svetelných bannerov na strechách budov. Veľa nám pripomína neslávne známe týčiace sa v sérii Assassin’s Creed.

Bohužiaľ iba Assassin’s Creed budúcnosti

Samotné misie pozostávajú z niekoľkých typov úloh a začnú sa veľmi skoro opakovať. Začnete preskúmaním oblasti, potom nájdete niekoľko zdrojov energie, pomocou ktorých otvoríte dvere alebo zapnete počítač, z ktorého si môžete stiahnuť potrebné údaje. Ďalším typom misií je klasická eliminácia cieľov, ale vo väčšine prípadov ide o zničenie hardvéru a nie zničenie ľudí. Aký spôsob príchodu do cieľa je na vás, otvorený svet ponúka viac ciest, z ktorých si môžete vybrať.

Hrateľnosť je do značnej miery založená na schopnosti využívať technologické vylepšenia. K spôsobu vlamovania do jednotlivých systémov máme určité výhrady. Hackovanie pomocou mobilných telefónov alebo bezpečnostných kamier ako hernej jednotky funguje, ale nefunguje dôveryhodne.

Fanúšikovia tichého pohybu a eliminácie nepriateľov z rezervy si prídu na svoje, k čomu im pomáha funkčný spôsob krytia. Ak sa rozhodnete pre agresívny útok, ktorý môžete okoreniť pomocou útočných dronov, pripravte sa na tvrdý odpor nepriateľov. Ich sila však nepramení z ich šikovnosti, ale z ich počtu.

Je tiež veľmi zvláštne, že Londýn je plný hackerov, ktorí sú schopní prelomiť prakticky akékoľvek zabezpečenie a získať prístup všade. Staviteľ, ktorý sa práve pripojil k našej organizácii, je rovnako šikovný hacker ako právnik alebo správca. V praxi nezáleží na tom, za koho hráte, rozdiel medzi jednotlivými postavami je prakticky nulový.

Určitým spestrením by mohla byť možnosť zapnúť režim trvalej smrti postáv. Takže ak vaša postava padne v boji, stratíte ju natrvalo. Je však takmer nemožné nadviazať vzťah s anonymnými postavami bez minulosti, takže stratenú postavu iba nahradíte novou. Mimochodom, získavanie postáv je naozaj jednoduché. Stačí splniť niekoľko zadaných úloh a postava sa k vám pripojí. Opäť ide o všeobecné úlohy, ako je prinesenie, zničenie alebo presun.

Nie príliš vzdialená budúcnosť

S postavami sme si teda nevybudovali vzťah, čo je naozaj škoda. Naopak, samotné spracovanie Londýna je jednoducho úžasné. Ak ste niekedy mali možnosť navštíviť toto veľmi zaujímavé mesto, budete sa pri hraní cítiť ako doma. Všetky známe budovy a pamiatky sú na správnych miestach. Keďže pravý Londýn poznáme celkom dobre, podnikli sme virtuálny výlet do sveta Watch Dogs: Legion.

Počas prechádzky herným svetom nás veľmi príjemne prekvapila vizuálna vernosť najslávnejších oblastí. Existuje samozrejme niekoľko rozdielov, ale výsledné spracovanie je veľmi presné. Príbeh v blízkej budúcnosti so sebou prináša aj dobovú scenériu. Mesto je plné hologramov, neónov a hlavne všetkých sledujúcich dronov. Obyvatelia mesta vyjadrujú svoj postoj a nespokojnosť s neustálou kontrolou pomocou rebelsky vyzerajúceho oblečenia, niekedy pripomínajúceho kostýmy z filmu Mad Max.

Ovládanie vozidla a prakticky neexistujúci fyzický model sú sklamaním

Nemusíte však cestovať iba pešo, alebo na spomínanom lietajúcom pomocníkovi. Ulicami jazdí veľa automobilov, ktoré môžete použiť. Autá vyzerajú správne futuristicky a sú tu aj skutočne nádherné kúsky. Ani tentokrát nejde o vozidlá s licenciou, takže tvorcovia s ich dizajnom mohli skutočne zvíťaziť. Sme v budúcnosti, takže vás určite neprekvapí, že vozidlá sú často autonómne a bez vodiča, ktorému by vadilo, že ste ho práve vzali pre dopravný prostriedok.

Naše nadšenie sa však skončilo hneď po prvých metroch strávených vo vozidlách. Zdá sa, že nemajú žiadnu váhu a ich arkádové ovládanie rozhodne nepridalo na celkovom dojme. Autá vyzerajú ako kartónové krabice, ktoré vydávajú zvuk aj ako vysávač (pravdepodobne elektrické autá).

Budúcnosť je krásna a znie naozaj dobre

Skutočným protagonistom je teda živé mesto, ktoré je prepracované do najmenších detailov. Titul sme testovali na PlayStation 4 Pro a počas hrania sme nezaznamenali žiadne rozbaľovacie ponuky ani poskakujúce textúry či iné grafické neduhy. Textúry sú veľmi kvalitné a realistické spracovanie mesta doplnené futuristickými neónovými farbami alebo hologramami vyzerajú nádherne.

Spracovanie znakov je na vysokej úrovni, čo oceňujeme najmä kvôli veľkému počtu znakov, ktoré sa k vám môžu pridať. Môžete obliecť rôzne postavy a meniť ich vzhľad, rovnako ako môžete meniť vzhľad jednotlivých zbraní. V hre sú aj mikrotransakcie, sú však čisto kozmetické a ich kúpou nezískate žiadne skutočné výhody. Majiteľov titulov potešia bezplatné vizuálne vylepšenia pre nadchádzajúce konzoly novej generácie.

Rovnako dobre, možno ešte lepšie je to po hudobnej stránke. V tejto sérii sme však zvyknutí na veľmi vysoký zvukový štandard. Použité zoznamy skladieb sú rozmanité a svoju obľúbenú pieseň si nájde takmer každý. Škoda, že tieto pesničky nemôžete počúvať pri prechádzkach po meste, pretože si ich môžete pustiť iba v aute. Skutočne by sme privítali virtuálnu podobu hráča podobnú tej, ktorá bola vyriešená vo Final Fantasy XV.

Ako to teda dopadlo?

Odvážnejšie vyhlásenia autorov pred vydaním titulu sú zodpovednejšie, tým viac zodpovednosti majú na svojich pleciach. Watch Dogs: Legion je iba prvý z dvojice obrovských titulov, ktoré Ubisoft vydáva tento rok. Na chvíľu tu máme pokračovanie Assassin’s Creed: Valhalla, sprevádzané ďalšou dávkou sľubov o jedinečnosti projektu. V tejto chvíli však máme určité pochybnosti.

Tie pramenia z celkového dojmu hrania Légie. S Londýnom sa zaobchádza skutočne verne. Technická stránka je bezproblémová, ale na trhu sú aj krajšie hry. Počas hry sme sa však nestretli s technickými chybami, čo je v prípade tak veľkého sveta naozaj výnimočné. Celkové hodnotenie však znižuje sterilitu postáv a jednotnosť obsahu jednotlivých misií.

Čo by však mohlo vylepšiť súčasnú monotónnosť, je hra pre viacerých hráčov. Takýto titul si to priamo vyžaduje. V aktuálnej verzii je však k dispozícii iba kampaň pre jedného hráča, tá je však našťastie pripravovaná pre viacerých hráčov a vydanie je naplánované na december. Napriek všetkým negatívam však odporúčame novinku zo sveta hackerov, avšak virtuálna cesta do Londýna v blízkej budúcnosti má svoje čaro. Najmä ak si uvedomíme značnú podobnosť s realitou.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close