Zábava

Aktualizácia 1-Slovensko súhlasí so systémom obchodu s obilím, ktorý nahradí ukrajinský zákaz-Slovenské ministerstvo

(citát, pridanie pozadia)

21. septembra (TASR) – Ministri pôdohospodárstva Slovenska a Ukrajiny sa dohodli na vytvorení licenčného systému na obchodovanie s obilím, pričom slovenské ministerstvo pôdohospodárstva uviedlo, že zákaz dovozu štyroch ukrajinských produktov na Slovensko bude po zavedení systému zrušený. štvrtok.

Slovensko, Poľsko a Maďarsko minulý týždeň oznámili národné obmedzenia na dovoz obilia z Ukrajiny po tom, čo sa Európska komisia rozhodla nerozšíriť zákaz dovozu na päť východoeurópskych členských štátov EÚ.

Spor sa vystupňoval po tom, čo sa Ukrajina, ktorá využíva pozemné cesty na západ, aby kompenzovala stratené exportné možnosti po mori v dôsledku ruskej invázie, sťažovala Svetovej obchodnej organizácii (WTO) na sankcie.

„(ministri) súhlasili s vytvorením systému obchodovania s obilím na základe vydávania a kontroly licencií,“ uviedlo slovenské ministerstvo v e-maile.

„Kým nebude tento systém funkčný a plne otestovaný, zákaz dovozu štyroch produktov z Ukrajiny zostane v platnosti.“

Slovenské ministerstvo uviedlo, že Ukrajina tiež súhlasila s tým, že sa prestane sťažovať Svetovej obchodnej organizácii.

Podrobnosti o tom, ako bude systém udeľovania licencií fungovať, slovenské ministerstvo neuviedlo.

Slovenský zákaz dovozu bol schválený do konca roka.

Krajiny, ktoré uvalili národné embargá, argumentujú tým, že lacná ukrajinská pšenica ničí ich domáce trhy, najmä pre dopravu ďalej na západ a do prístavov.

Väčšinu minulého roka prešlo 60 % ukrajinského obilia cez päť krajín východnej Európy, medzi ktoré patrí Bulharsko a Rumunsko. (Reportáž John Lopatka v Prahe, strih Jason Howett; strih Toby Chopra)

READ  Zápas o titul ženskej Super League: Všetko, čo potrebujete vedieť o nájazdoch Chelsea, Man Utd a Arsenalu | Futbalové správy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close