Hlavné správy

Bratislava City Guide: Vaša víkendová prestávka zoradená

GHlavné mesto Slovenska, vyzdobené s rovnakou honosnosťou ako Viedeň, Budapešť a Praha, navštevuje zlomok svojich návštevníkov od svojich bratrancov z Rakúsko-Uhorska. Toto dunajské mesto má bývalé kráľovské sídla vymaľované v cukrovo-mandľových farbách, reštaurácie plné elánu a veľmi staré mestá. Pivo je takmer lacnejšie ako voda, no bratislavská nápojová scéna predstavuje novú generáciu slovenských vinárov a kokteilové bary ako z klenotov.

● Miestni vedia začať sobotu – a prísť hladní. V Starej tržnici sa od 9.00 do 15.00 hod na markízach s cukríkovými prúžkami objaví tovar od najlepších bratislavských remeselníkov a výrobcov. Stánky predávajú rezané kvety a sociálne uvedomelú kávu, prírodnú starostlivosť o pleť a horúce omáčky, vintage oblečenie a tradičné pečivo. ako aj knihy a záznamy (staratrznica.sk).

● Na bratislavskom hrade s terakotovou vrchnou časťou je niečo z blízka Wes Anderson, čo stojí za to vyjsť do kopca a pozrieť si ho zblízka. Baroková záhrada s bludiskami a krásnymi sochami bábätiek je hlavnou atrakciou, najmä keď kvitnú jarné kvety. Vo vnútri hradu – časti z 9. storočia – sa nachádza Historické múzeum, no nie nevyhnutné, pokiaľ nie ste fanúšikom slovenského umenia (voľný vstup do záhrad; bratislava-hrad.sk).

Terakotový horný hrad v Bratislave

Alamy

● V ružovom nádvorí za Hlavným námestím je ukryté Múzeum mesta Bratislavy. Múzeum ponúka premyslenú prehliadku, vrátane video denníkov z komunistickej éry mesta (7 £; muzeumbratislava.sk), zatiaľ čo úzke schodisko vedúce k hodinovej veži ponúka výhľad na rozľahlé mestské strechy.

● Nedá sa z toho ujsť: Prechádzka po starom meste (pravidelné bezplatné pešie túry) je nevyhnutnosťou. Strúhankový chodník zlatých korún označujúci tradičnú korunovačnú cestu sa začína pri Dóme svätého Martina a vinie sa uličkami Toytownu, prechádza popri cukrárni Kormuth s barokovými interiérmi (konditoreikormuth.sk) a končí na hlavnom námestí. Michalská brána na medi.

READ  Žiadny dvojitý trest za nelegálne zamestnávanie na Slovensku: nové rozhodnutie

● V bratislavskom UFO Bridge and Tower, kupole v tvare vesmírnej lode, 95 metrov vyššej ako Socha slobody, žije posadnutosť vesmírnymi loďami z čias Sovietskeho zväzu. Môžete si prezrieť štruktúru postavenú v roku 1967 medzi aprílom a októbrom ako súčasť UFO Skywalk. Pohľad na hrad z vtáčej perspektívy a vyvýšenej reštaurácie je štandardom (9 £; ufo.sk).

● Ak vám nevadí rýchly výlet, 30 minút od hlavnej autobusovej stanice – na konci autobusovej trasy č. 29 sú nádherné pozostatky pevnosti Devín na brehu rieky. Je tu malé múzeum, ale hlavne ste tu pre dobre zachované ruiny a kostol zo 4. storočia (7 £; muzeumbratislava.sk). Nezabudnite sa najesť pri najteplejšom stole na Slovensku, Eck, ktorý má výhľad na stránku (eckrestaurant.com).

Cool okolie

Oblasť okolo obľúbeného Modrého kostolíka na východnom okraji Starého Mesta je teraz najžiadanejšou lokalitou Bratislavy. Práve tu sa po parku prechádzajú mladí oteckovia s deťmi a vysokoškoláci si zájdu do pekárne Fleur na croissanty alebo sa zaradia do radu na prírodné odrody vo vinárni Otto (ottobratislava.sk). Kostol je pozoruhodnou dominantou, namaľovaný práškovou modrou farbou s oblúkmi a motívmi inšpirovanými Gaudím.

Kde jesť a piť

Bistro St. Germain

Bistro St. Germain
Kto potrebuje Paríž? Bistro St. Germain so svojimi policami na knihy, rozprávkovými svetlami a plyšovými koženými stoličkami je rovnako o svojom maslovom, syrovom croque monsieur ako o údenom lososovi a ementále. K domácim likérom – štandardnej výbave väčšiny bratislavských jedál – patrí lahodná rakytníková limonáda a robustná cukráreň klims s ganache (hlavné od 7 libier; stgermain.sk).

Galéria vín Grand Cru
Slovenské víno za komunizmu trpelo, no Martin Bagi ho pomáha meniť jeden pohár za druhým. Dolu na dláždenej ulici pri Michalskej bráne je Bagi’s Grand Cru Wine Gallery šampiónom slovenského hrozna vrátane Frankovky Modra Rosé (poháre od 3 £; grandcruwinegallery.com).

READ  Spojenci Slovenska požadujú rezignáciu predsedu vlády Igora Madoviča pre spor o ruské vakcíny

Albrecht
Maslovožlté zemiakové velouté Albrecht (hoci na vidličku nevynechajte strúhané teľacie líčka), ktoré sa nachádza na pôvabnej rezidenčnej periférii starého mesta, stojí za púť. Predovšetkým je však romantická vonkajšia terasa – letná must see (sieť 14 libier; hotelalbrecht.sk).

Mothra Hvista
Z tradičných reštaurácií je najlepšia Motra Hvista (Tivni Janko s rezeňom a gulášom je na druhom mieste po Prezidentskej záhrade). Choďte hore na obed, kde jedáleň napodobňuje alpský statok. Príďte večer, zaliezte do hlbinných hlbín pre králičie stehno s chrumkavou kožou a najznámejšie slovenské jedlo: batáty s ovčím syrom, preliate bravčovým mäsom na slano (od 16 libier; modrahviezda.sk).

Irene
Najnovšia a najambicióznejšia reštaurácia v meste sa zameriava na získavanie a ultramiestne, precízne pokovovanie a dušu vzrušujúce chute. Jeho degustačné menu sa otvára v roku 2022 a podľa šéfkuchára Lucasa Heska sa „vzrušujúco“ mení s párovaním vín za ďalších 36 libier. Počas teplého večera si chyťte vonkajší stôl pod smútočnou vŕbou (sedemchodové degustačné menu od 66 £; irinrestaurant.com).

Starý americký bar
Michaelska Cocktail Room má príjemné kúzlo, zatiaľ čo točenie cez najrôznejšie strašidelné nádoby vám ukáže, ako sa dobre zabavíte. Ak však stojí za to vyhľadať jeden bar, je to Rybárska Brána v Starom Meste. Majiteľ, Eric Lorins, bol takmer desať rokov šéfom Savoy American Bar v Londýne. Existuje množstvo klasík, ale barmani v bielom plášti sú radi, že môžu pripraviť niečo mimo knihy (koktaily od 10 £).

● Najlepšie mestá v Európe pre milovníkov umenia
● 12 z najlepšie podceňovaných miest v Európe

Kde zostať?

Boutique hotel Marolin

Boutique hotel Marolin
Tento päťhviezdičkový hotel sa nachádza v blízkosti nábrežia a Starého Mesta a je vzdialený menej ako päť minút chôdze od oboch. Vnútri to vyzerá ako moderné vidiecke sídlo s útulným barom s knižnicou v koženej obuvi a 51 izbami v luxusnom tmavom dreve a svetlom kréme, plus tri apartmány. Reštaurácia na prízemí Houdini ponúka vynikajúcu slovenskú kuchyňu (B&B dvojlôžkové Od 80 GBP; hotelmarrols.sk).

READ  Očakáva sa, že slovenská ekonomika mierne porastie

Loft Hotel
V tomto hoteli severne od starého mesta, neďaleko malebných okrajov mestských prezidentských záhrad, žije neodolateľné vzrušenie z bezplatného minibaru. Príbeh dvoch polovíc, 111 izieb hotela Loft má odhalené murivo, leštenú kožu a textúrované kovy. Ten Wilson Rooms je elegantná, veľmi honosná záležitosť v starej časti budovy (Izba len s manželskou posteľou Od 86 GBP; lofthotel.sk).

Grand Hotel River Park
Presklený bazén na 11. poschodí ponúka výhľad na koruny stromov Begnianskeho lesa; Najlepšie suity sú orientované priamo na Dunaj. Najluxusnejší bratislavský hotel je veľký – 231 izieb, no má dostatok priestoru pre najväčšie kúpele v meste a rušný lobby bar (B&B dvojlôžkové Od 168 GBP; marriott.com).

Ak robíte len jednu vec

Choďte autobusom č. 47 20 minút severne od Starého Mesta do Horského parku, 150-ročnej lesnej fantázie. Pod prikrývkou tisov obrastených machom, sekvojí a duglasky nájdete pódiá, záhradu so sochami, detskú zoo a krčmu v zábavnej modro-bielej chatke.

Hannah Ralph ako hosť v Grand Hotel River Park (marriott.com).

Prihláste sa na odber nášho newslettera Times Travel a sledujte nás Instagram A Twitter

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close