Hlavné správy

Bratislavská univerzita hlási prvé prípady! Koronavírus sa objavil na koľajniciach

Prvý prípad hlásil Vysokoškolský internát Družba. Ubytovaný strávil 3. septembra počas Check v internátnej izbe 20 minút a odcestoval domov. „Následne 11. septembra sa u neho potvrdilo ochorenie COVID-19 a momentálne sa lieči z domu,“ uviedla Martina Mášiková z Univerzity Komenského v Bratislave.

Študentky čakajú na ďalší test

PROTIzhliadnuť na prísne hygienické pravidlá počas ubytovanie nepredpokladajú, že by mohol nakaziť inú osobu. „Druhý prípad eviduje Vysokoškolské mesto Ľ. Štúra – Mlyny. Študentku s pozitívnym výsledkom testu aj jej spolubývajúca sme ubytovali v izolačných izbách, internát im zaistí doručovanie stravy a bezpečnú likvidáciu odpadu. Študentka sa nakazila od svojej kolegyne,“ uviedla.

Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

„Momentálne obe študentky čakajú na termín ďalšieho testu. Výučbového procesu sa nezúčastnili, v spoločných stravovacích zariadeniach neboli a minimalizovali kontakt s inými osobami na koľaji,“ informovala Mášiková s tým, že študenti mali bezpríznakový priebeh ochorenia. V oboch prípadoch intenzívne komunikujú s RÚVZ v Bratislave, ktorý dohľadávať ich blízkych kontakty a osloví všetkých, ktorí by mali podstúpiť test. Zamestnanci koľají, ktorí pravidelne prichádzajú do kontaktu s ubytovanými, od začiatku septembra priebežne podstupujú testy na ochorenie COVID-19.

Študenti sa musí správať zodpovedne

Univerzita počas leta podnikla všetky potrebné kroky na nastavenie čo najbezpečnejšieho režimu prevádzky. Situáciu pozorne monitoruje Permanentný krízový štáb Univerzity Komenského, v prípade výskytu ďalších prípadov aktivuje prísnejšie opatrenia. „Ďalší vývoj bude závisieť hlavne na disciplíny a ohľaduplnosti ubytovaných študentov. Znovu apelujeme na študentov, aby sa správali zodpovedne, nezúčastnili sa hromadných akcií, obmedzili návštevy v cudzích izbách a dodržiavali hygienické a bezpečnostné pokyny (rúška – odstup – ruky),“ povedala Mášiková.

„Špeciálne upozorňujeme na používanie rúšok v spoločných priestoroch, hlavne na toaletách a vo výťahoch. Zároveň vyzývame študentov, u ktorých sa potvrdí ochorenie COVID-19, aby čo najskôr kontaktovali študijné oddelenia svojej fakulty. Ak študent býva v zariadení UK, prosíme, aby zároveň kontaktoval vedenie koľají, „ dodala.

READ  Slovensko sa dohodlo s Poľskom na dodávke stíhačiek Ukrajine

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close