Hlavné správy

Česi, Slováci cielia na neočkovaných, zintenzívňujú reči o úplnom uzamknutí

  • Očkovanie nie je povolené v krčmách, telocvičniach a kaderníctvach
  • Česká a slovenská vláda sa snažia zvýšiť zaočkovanosť
  • Slovenská vláda má rokovať o výluke v Rakúsku
  • Výluku si žiada aj česká lekárska izba

Prestávka 22. novembra (TASR) – Česká republika a Slovensko od pondelka zakázali neočkovaným ľuďom vstup do hotelov, krčiem, kaderníctiev a na väčšinu verejných podujatí po tom, čo pacienti s COVID-19 zaplnili oddelenia intenzívnej starostlivosti v nemocnici. .

Obaja stredoeurópski susedia boli o krok pozadu za Rakúskom, ktoré pôvodne uvalilo obmedzenia na neočkovaných, no v pondelok sa úplne uzavrelo, keď sa región stal najnovším svetovým hotspotom COVID-19. čítaj viac

Počas jedného dňa nového usporiadania Slovensko signalizovalo, že skutočne prijme Rakúsko trojtýždňovou výlukou, keďže premiér Edward Hecker povedal, že „vážne“ zvažuje možnosť rokovania kabinetu tento víkend. čítaj viac

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na reuters.com

„Premiér vie, že situáciu treba okamžite riešiť, aby sme mohli osláviť pokojné Vianoce a zmierniť tlak na nadchádzajúcu turistickú sezónu,“ uviedol Heckerov úrad vo vyhlásení.

Obe krajiny sa minulý týždeň rozhodli podporovať imunizáciu zameranú na tých, ktorí neboli očkovaní, keďže denné infekcie v miere zaočkovanosti výrazne zaostávajú za väčšinou náprotivkov v EÚ.

U nezaočkovaných takmer 70 % Česka a 80 % Slovenska sa podľa vládnych údajov v oboch krajinách rozvinú závažné koronavírusové ochorenia – vakcína síce výrazne znižuje riziko vážneho ochorenia či úmrtia, ale nezabráni šíreniu. Vírusu.

Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) má slovenská skupina tretiu najnižšiu mieru kompletnej zaočkovanosti 45,3 %, pričom 58 % českej populácie je plne zaočkovaných, čo je menej ako priemer EÚ 65,5 %.

Infekcie v Českej republike prichádzajú pri zmene moci po októbrových voľbách, keď odchádzajúca a nastupujúca administratíva ochladzujú zámky, aj keď česká lekárska miestnosť v pondelok vyzvala na to.

READ  Populácia Slovenska sa do roku 2070 zníži na 4,7 milióna

Kým väčšina obchodov a reštaurácií musela pred vianočnými sviatkami zavrieť, mnohé podniky sa obávajú, že sa vrátia k rovnako prísnym obmedzeniam ako pred rokom.

„Dúfam, že ideme na ďalší zámok…, takže tieto Vianoce budú ako minulý rok,“ organizuje a rozdáva Jacques Albert na jednom zo sezónnych trhov v Brocku.

Počet predajcov na ďalších vianočných trhoch v českej metropole už znížil na polovicu vzdialený dopyt, ktorý ovplyvnil biznis.

Česká vláda mala v pondelok rokovať o núdzovom stave, ktorý by umožnil študentom medicíny nariadiť pomoc v núdzových nemocniciach.

Podľa nových českých opatrení budú môcť podujatia ako reštaurácie, služby či športové hry navštíviť len tí, ktorí boli za posledných šesť mesiacov zaočkovaní alebo vyliečení z Covit-19.

Na väčšine územia Slovenska vláda nariadila reštauráciám, aby zatvorili všetky obchody s potravinami a podávali len vreckové, ako aj obmedzila prístup k službám.

Analytici zatiaľ tvrdia, že ekonomický dopad nových českých regulácií by mohol byť minimálny.

Vaklav Stárek, prezident Zväzu hotelov a reštaurácií v krajine, povedal, že kľúčové je udržať podniky v chode aj napriek obmedzeniam.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na reuters.com

Správa Giri Scale, Jasona Howeta a Johna Lopatku; Strih Filippa Fletcher a Mark Heinrich

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close