Hlavné správy

Stredoeurópania s výhradami podporujú ukrajinských utečencov

Väčšina stredoeurópskych krajín Vyšehradskej štvorky podporuje vítanie ukrajinských utečencov, ale to do značnej miery závisí od toho, koho vinia z vojny. Nová štúdia bol objavený.

Väčšina v Českej republike, Maďarsku a Poľsku by privítala ukrajinských utečencov vo svojich krajinách, vyplýva z prieskumu bratislavského think-tanku Globsec zverejneného minulý týždeň.

Na Slovensku však väčšina vníma prijímanie utečencov ako negatívny vývoj a len 42 percent opýtaných považuje rozhodnutie krajiny za pozitívne.

Väčšina Slovákov a Čechov si myslí, že pomoc ukrajinským utečencom by sa mala obmedziť, zatiaľ čo Maďari a Poliaci nesúhlasia.

Slovensko vyniká ako jediná krajina, kde väčšina zastáva názor, že tí, ktorí utekajú z Ukrajiny, by nemali dostávať bezplatnú lekársku starostlivosť.

Celkovo výsledky prieskumu ukázali, že väčšina respondentov mala pocit, že prílev ukrajinských utečencov nezhoršil ich bezpečnosť ani neovplyvnil celkovú mieru kriminality ani ich životy.

Ľudia žijúci na ukrajinských hraniciach sa však cítia neistí – okrem Česka majú všetky krajiny Vyšehradskej štvorky spoločnú hranicu s Ukrajinou.

V Poľsku bolo k novembru 2022 registrovaných asi 1,5 milióna utečencov, v Českej republike 458-tisíc, na Slovensku 100-tisíc a v Maďarsku asi 31-tisíc.

Kto je na vine?

Jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich názory ľudí na ukrajinských utečencov je to, koho obviňujú z vojny, zistil Globsek.

Slováci sú v tejto otázke viac rozdelení a menej často hovoria, že by Rusko malo niesť zodpovednosť. To čiastočne vysvetľuje, prečo majú taký negatívny postoj k ukrajinským utečencom, tvrdí Globsec.

Na Slovensku takmer toľko ľudí tvrdí, že za vojnu sú zodpovedné USA a NATO ako vinia Rusko: 43 percent obviňuje z vojny Rusko, 7 percent viní Ukrajinu a 39 percent obviňuje USA a NATO.

68 percent Slovákov uviedlo, že podpora ukrajinským utečencom by sa mala znížiť.

READ  Tvorca hry Super Eagles Yakubu je ženatý so svojou slovenskou priateľkou

Nie je prekvapením, že v Poľsku 84 percent opýtaných obvinilo Rusko z vojny na Ukrajine a rovnaký počet vyjadril pozitívny postoj k ukrajinským utečencom.

Asi 75 percent opýtaných nezaznamenalo žiadne zmeny vo svojom živote od ukrajinských utečencov prichádzajúcich do Poľska.

V Českej republike obvinilo Rusko z vojny na Ukrajine 72 percent opýtaných. Len 5 percent obviňuje Ukrajinu, zatiaľ čo 13 percent ukazuje prstom na Spojené štáty a NATO.

84 percent Čechov, ktorí obviňujú Rusko z vojny, má pozitívny postoj k Českej republike, ktorá hostí ukrajinských utečencov.

Česi sa však rozchádzajú v názore, či súčasnú úroveň podpory znížiť, pričom len 16 percent sa obáva, že im utečenci berú prácu.

V Maďarsku 43 percent Maďarov považuje Rusko za zodpovedného za vojnu, zatiaľ čo 21 percent nevie, koho viniť, najviac spomedzi krajín V4.

V Maďarsku 65 percent tvrdí, že osobne nijakým spôsobom nepomohli utečencom, čo je najvyššie z V4, a očakávajú, že túto úlohu prevezme vláda.

54 percent maďarských respondentov uviedlo, že podpora Ukrajincov by mala pokračovať na súčasnej úrovni. Ďalších 50 percent chce udržať ukrajinských utečencov mimo pracovného trhu.

Typ médií, ktoré ľudia konzumujú, ovplyvňuje aj to, ako Ukrajinci vnímajú vojnu. Prieskum zistil, že ľudia, ktorí používajú sociálne médiá alebo osobné komunikačné kanály ako zdroj správ, majú negatívne názory.

‚iné‘

Globsec tiež zistil, že združenia V4 sú otvorenejšie voči Ukrajincom ako voči utečencom z iných krajín.

Najmenší rozdiel je v Poľsku 10 percentuálnych bodov, na Slovensku je to 11 percentuálnych bodov a v Českej republike sú o 16 percentuálnych bodov menej otvorení respondenti utečencom z iných krajín.

READ  Vláda „predstaví svoje priority“ na Globálnej bezpečnostnej rade s premiérom ako hlavným rečníkom skupiny

V Maďarsku, kde vláda vedie kampane proti imigrantom od roku 2015, je rozdiel najväčší, a to 26 percentuálnych bodov.

Globsek poznamenáva, že dôvod relatívne malej priepasti medzi otvorenosťou voči hosťovaniu Ukrajincov a iných môže spočívať v jazyku strany, keďže prieskumník v oboch otázkach použil výraz „utečenci“.

Napríklad v Maďarsku sa termín migrant používal na dehumanizáciu niektorých z tých, ktorí utekali zo svojich krajín.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close